03. 05.
04. 05.
«

Anaheim vyradil Winnipeg, Ottawa sa udržala v hre

V stredu pokračovalo prvé kolo play-off štyrmi zápasmi. Anaheim zdolal Wininpeg a stal sa prvým postupujúcim do druhého kola. Ottawa sa, naopak, zachránila v sérii s Montrealom. Rangers sú krok od postupu cez Penguins.

Východná konferencia

OTTAWA – MONTREAL 1:0 (stav série: 1-3)

Ottawa zvládla druhý domáci zápas série proti Montrealu lepšie a udržala sa v hre o postup. O jediný gól zápasu sa postaral nováčik Mike Hoffman v polovici tretej tretiny. Prvé dve dvadsaťminútovky boli vyrovnané a oba tímy držali nad vodou brankári. Až v záverečnej časti hry Montreal trochu poľavil a v 50. minúte duelu pykal po nepresnej rozohrávke. Cody Ceci zachytil puk na modrej čiare, poslal ho na voľného Hoffmana a ten strelou zápästím z ľavého kruhu prekonal Careyho Pricea. Bol to jeho prvý gól v play-off NHL. Hosťom sa už vyrovnať nepodarilo, a tak sa tím z hlavného mesta Kanady zachránil v sérii. Craig Anderson vychyal svoje tretie čisté konto vo vyraďovacích bojoch v kariére, keď zastavil všetkých 28 striel. Price opustil zápas s 31 zákrokmi. Všetky štyri duely série rozhodol jeden gól.

Séria sa za stavu 3-1 pre Canadiens preťahuje do Bell Centre, kde sa v piatok odohrá jej piaty duel. Domáci sa pred vlastnými fanúšikmi pokúsia využiť druhý postupový mečbal.

Hviezdy duelu: 1. C. Anderson (OTT), 2. M. Hoffman (OTT), 3. C. Price (MTL)

Erik Karlsson, kapitán Senators: „Myslím si, že doteraz to bola úžasná sezóna. Užili sme si veľa zábavy, máme tu skvelú skupinu hráčov. Užívame si to. Pracovali sme veľmi tvrdo, aby sme sa sem dostali. Nevzdáme sa bez boja.“

Brandon Prust, útočník Canadiens: „Viete, stále sme vo výhode a musíme podľa toho hrať. V ďalšom zápase už musíme hrať opäť celých 60 minút. Dnes sme prestali hrať v tretej tretine a myslím, že to nás stálo víťazstvo.“

PITTSBURGH – NY RANGERS 1:2 PP (stav série: 1-3)

Rangers vyhrali aj druhý duel v Pittsburghu rovnakým pomerom 2:1 a domov sa budú vracať s dvoma postupovými mečbalmi. O výhre vo štvtom zápase rozhodol vo štvrtej minúte predĺženia nováčik Kevin Hayes. Domáci boli v prvej tretine aktívnejší a dočkali sa odmeny. V tretej minúte otvoril skóre duelu Patric Hörnqvist. V druhej časti hry však hostia pridali a v jej závere vyrovnal Derick Brassard. Ani jeden z brankárov už v záverečnej tretine neinkasoval a na rad tak prišlo predĺženie. V ňom sa odohralo len niečo vyše troch minút, keď strelil svoj premiérový gól v play-off Hayes. Henrik Lundqvist prispel k triumfu 22 zákrokmi. Rovnaký počet striel chytil aj Marc-Andre Fleury, ktorého tím bude čeliť vyradeniu. Oba tímy nevyužili v zápase po tri presilové hry. Aj vo štvrtom dueli série rozhodol o víťazstve jeden gól.

Tím z Manhattanu nestrelil ani v jednom z troch víťazných zápasov série viac ako dva góly. Niečo také sa mu v jednej sérii play-off naposledy podarilo v roku 1928 vo finále Stanley Cupu. Piaty duel série je na programe v piatok v Madison Square Garden.

Hviezdy duelu: 1. K. Hayes (NYR), 2. H. Lundqvist (NYR), 3. P. Hörnqvist (PIT)

Marc Staal, obranca Rangers: „Prvá tretina bola zlá. Lepšie nás napádali, boli lepší na puku, v súbojoch, neboli sme dostatočne dobrí. Museli sme sa zobudiť a začať hrať lepšie. Myslím, že sme odviedli dobrú prácu. V druhej tretine sme už boli lepší a udržali si to až do konca zápasu.“

Mike Johnston, tréner Penguins: „V tretej tretine mali štyri šance, no v prvej len jedinú. Hráme správnym spôsobom. Viem, že výsledky nie sú na našej strane, ale budú.“

MINNESOTA – ST. LOUIS 1:6 (stav série: 2-2)

Ruský mladík Vladimir Tarasenko vyšiel v treťom zápase série strelecky naprázdno, no vynahradil si to vo štvrtom dueli. Strelil dva góly, vrátane víťazného, a výrazne pomohol St. Louis vyrovnať sériu proti Wild na 2-2 po výsledku 6:1. O výhre Blues bolo rozhodnuté už po úvodnej tretine, v ktorej hostia prestrieľali domácich 10:4 a skórovali trikrát. V šiestej minúte otvoril strelecky účet Ryan Reaves, o minútu a pol zvýšil náskok na 2:0 Tarasenko. V polovici tretiny sa presadil aj dvojbodový kapitán David Backes. Domácim sa podarilo znížiť v úvode druhej časti hry, keď Jared Spurgeon využil jedinú presilovú hru Wild v zápase. Už o necelé dve minúty však Blues prinavrátil trojgólový náskok Paul Stastny. V 36. minúte strelil svoj piaty gól v tohtoročnom play-off Tarasenko a skóre uzavrel o 63 sekúnd neskôr dvojbodový Patrik Berglund. V tretej tretine už gól nepadol. Kevin Shattenkirk nazbieral tri asistencie a Jake Allen potreboval na výhru urobiť len 17 zákrokov. Devan Dubnyk opustil zápas po šiestich góloch, ktoré inkasoval zo 17 striel. Darcy Kuemper dochytal duel s deviatimi zákrokmi.

Wild ešte nikdy neinkasovali v zápase play-off šesť gólov. Séria sa za vyrovnaného stavu presunie do St. Louis, kde sa v piatok odohrá piaty súboj.

Hviezdy duelu: 1. V. Tarasenko (STL), 2. K. Shattenkirk (STL), 3. J. Bouwmeester (STL)

Ken Hitchcock, tréner Blues: „Naše skórovanie je odrazom nášho napádania. Keď napádame súperovu rozohrávku, skórujeme. Vyzerá to tak, akoby sme práve začali hrať play-off. Vraciame sa domov, kde sa proti nám hrá ťažko. Nie je to žiadna sranda.“

Mike Yeo, tréner Wild: „Vieme, že sme potrebovali byť lepší. Oni odohrali skvelý zápas, o tom niet pochýb. Majú skvelý tím a dnes hrali neuveriteľne. Musíme nájsť spôsob, ako sa zlepšiť.“

WINNIPEG – ANAHEIM 2:5 (kon. stav série: 0-4)

Anaheim bol favoritom série proti Winnipegu a potvrdil to aj vo štvrtom dueli. Po výhre 5:2 ako prvý tím v tohtoročnom play-off postúpil do druhého kola po sérii 4-0. Aj vo štvrtom zápase otvorili skóre Jets, keď v 17. minúte využil presilovú hru dvojbodový Bryan Little. Z vedenia sa však domáci tešili len necelú minútu a pol. O vyrovanie sa postatal Emerson Etem. Prostredná tretina vyšla lepšie Ducks, ktorých v 33. minúte poslal do vedenia Andrew Cogliano. Tretí úder zasadil domácim Ryan Kesler v 47. minúte. Jets sa zmohli na odpoveď po polovici tretiny, keď strelil kontaktný gól a svoj prvý v play-off v kariére Mark Stuart. Viac gólov však už Frederik Andersen z 27 striel neinkasoval. Kesler skóroval aj v 16. minúte a výsledok upravil dvojbodový Sami Vatanen strelou do prázdnej brány. Corey Perry pomohl k postupu dvoma prihrávkami. Ondřej Pavelec kryl 30 striel, no nestačilo to na udržanie Winnipegu v sérii.

Anaheim musel vo všetkých štyroch dueloch série doháňať náskok súpera. V prvých troch vyrovnával či rozhodoval o výhre až v závere tretej tretiny. Jets sa rozlúčili so svojím prvým play-off po sťahovaní z Atlanty bez toho, aby v ňom získali historicky prvé víťazstvo. Ducks narazia v druhom kole na víťaza série medzi Calgary a Vancouverom.

Hviezdy duelu: 1. R. Kesler (ANA), 2. A. Cogliano (ANA), 3. M. Stuart (WPG)

Ryan Getzlaf, kapitán Ducks: „Mysleli sme si, že táto séria bude o čosi dlhšia. Som šťastný z toho, ako sme ju zvládli. Bol to tvrdo vybojovaný postup. Súboje boli tvrdé, naše modriny sú toho dôkazom. Je dobré, že si teraz môžeme trochu oddýchnuť.“

Andrew Ladd, kapitán Jets: „Skórovali v kľúčových momentoch a zabrali vtedy, keď to potrebovali. Nedokázali sme ich ani raz zdolať. Musíme však uznať ich kvality. Potrápili sme ich, no zvládli to dobre. Radi by sme sa sem dostali aj o rok. Som hrdý na tím. Najlepší spôsob, ako sa niečo naučiť, je vyskúšať si to a zažiť pocity, aké máme teraz. Sme sklamaní, no niečo sme sa naučili.“