03. 05.
04. 05.
«

Hossu delí od finále konferencie jedna výhra

Chicago v utorok zdolalo Minnesotu aj do tretice, a tak má pred štvrtým zápasom série v rukách postupový mečbal. Šancu získať ho mal aj Anaheim, no ten prvý duel v Calgary vyhrať nedokázal.

MINNESOTA - CHICAGO 0:1 (stav série: 0-3)

Chicago sa v ostatných rokoch trápilo s vyhrávaním tretích zápasov, ale v utorok si našlo cestu k triumfu. Základom bolo, že Corey Crawford neinkasoval ani jeden gól z 30 striel, ktorým čelil. Devan Dubnyk prišiel o čisté konto už v prvej tretine, a hoci ostatných 21 striel zneškodnil, gól Patricka Kanea bol rozhodujúci. A nepriniesol hocijakú výhru. Blackhawks po nej vedú v sérii proti Minnesote 3:0 a v rukách tak majú postupový mečbal. Pre Wild bol utorok frustrujúci, pretože si vytvorili niekoľko šancí, ale nedokázali dostať puk za Crawfordov chrbát. Do zápasu mali výborný vstup, ale od siedmej minúty bolo iniciatívnejšie Chicago. Kane skóroval po 14 minútach hry, keď sa presadil z protiútoku strelou z ľavého kruhu. Do konca tretiny mali hostia hru pod kontrolou. Od druhej tretiny Minnesota zvýšila obrátky a výsledkom toho boli tri väčšie šance Jasona Pominvillea, Mikaela Granlunda a Nina Niederreitera. V tretej tretine vrcholil tlak Wild, ale aj frustrácia. Zach Parise napríklad po jednom ofsajde zlomil hokejku. Prevaha nakoniec nestačila a k vyrovnaniu nepomohla ani hra bez brankára.

Slovenský útočník Marián Hossa odohral v zápase 18 a pol minúty s dvoma streleckými pokusmi. V zostave domácich došlo k zmene, keď zraneného Chrisa Stewarta nahradil Jordan Schroeder. Wild sa pokúsia zabrániť vypadnutiu vo štvrtom zápase série, ktorý sa odohrá na ich ľade vo štvrtok. Chicago je vo veľmi dobrej pozícii, pretože štatisticky sa len veľmi vzácne stane, že by niekto v play-off premrhal vedenie 3:0 na zápasy.

Hviezdy duelu: 1. C. Crawford (CHI), 2. P. Kane (CHI), 3. M. Granlund (MIN)

Corey Crawford, brankár Blackhawks: „Nikdy to nie je ľahké, hlavne proti tomuto tímu v jeho aréne. Celý zápas boli aktívni, ale naši hráči to ustáli. Hlavne na konci sme hrali všetci dokopy ako jedna skupina. Naša obrana podala dobrý výkon. Čisté konto bolo dobré pre mňa, ale aj pre tím. Po defenzívnej stránke to dnes bolo pre nás skvelé.“

Nino Niederreiter, útočník Wild: „Momentálne je to celkom určite frustrujúce. Mali sme veľa príležitostí na to, aby sme vyhrali tento zápas. Cítim, že sme odohrali naozaj dobrý duel. Hrali sme dobre a mali sme dosť šancí. Teraz sa musíme dať dokopy a vyhrať nasledujúce stretnutie.“

CALGARY - ANAHEIM 4:3 PP (stav série: 1-2)

Calgary bolo známe obratmi v tretej tretine a pripomenulo si to v utorok. Po dvoch tretinách prehrávalo a herne zaostávalo. Potom však prišiel obrat, Flames dominovali a tlak vyústil do vyrovnávajúceho gólu v posledných sekundách normálneho hracieho času. V predĺžení potom trvalo len štyri a pol minúty, kým Mikael Bäcklund zasadil rozhodujúcu ranu. Kanadský tím vyhral prvý domáci zápas 4:3, aby znížil stav série proti Anaheimu na 1:2. Domáci mali dobrý vstup do zápasu, keď už po dvoch minútach hry otvoril skóre Brandon Bollig. Potom však prišiel čas Ducks a dva góly, o ktoré sa do prestávky postarali Patrick Maroon a Corey Perry. V druhej tretine sa „Plameňom“ podarilo vyrovnať, keď sa počas oslabenia dostal po páde Hampusa Lindholma do úniku Joe Colborne a prekonal Frederika Andersena. Kalifornskému tímu však netrvalo dlho, aby sa opäť ujal vedenia. Matt Beleskey strelil gól na 3:2 a tento stav trval až do poslednej minúty tretej tretiny. 19,5 sekundy pred jej koncom, pri hre bez brankára, vynútil predĺženie počas presilovky Johnny Gaudreau. Flames v tretine prestrieľali Ducks 11:3. V nadstavenom čase potrebovali na gól len jednu strelu. Bäcklundov gól prišiel z 21. strely, ktorej Andersen čelil. Domáci Karri Rämö čelil rovnakému počtu striel, no 16 z nich na neho smerovalo v prvých 40 minútach. V predĺžení sa prezentoval dôležitými zákrokmi proti Ryanovi Getzlafovi a Perrymu, ktorý sa vďaka gólu z prvej tretiny stal historicky druhým najproduktívnejším hráčom Ducks v play-off. So 70 bodmi predbehol Teemu Selänneho.

Do zostavy Flames sa vrátil Raphael Diaz, ktorý vynechal predošlých 12 zápasov pre nešpecifikované zranenie. V Calgary sa odohralo prvé predĺženie v play-off od apríla 2007. Flames vyhrali už tretí duel v tohtoročných vyraďovacích bojoch, v ktorom po dvoch tretinách prehrávali. Štvrtý zápas série sa odohrá opäť v Scotiabank Saddledome. Je na programe v piatok.

Hviezdy duelu: 1. M. Bäcklund (CGY), 2. J. Colborne (CGY), 3. S. Despres (ANA)

Mikael Bäcklund, útočník Flames: „Bol to úžasný pocit. Je ťažké opísať ho. Najskôr som ani neveril, že to prešlo do brány, ale uvedomil som si to, keď som videl tie reakcie fanúšikov a spoluhráčov, ktorí sa od radosti mohli aj zblázniť.“

Ryan Getzlaf, kapitán Ducks: „Hráme proti dobrému tímu, o tom niet pochýb. Počas celej sezóny sa nevzdávali a neočakávali sme, že by to menili. Nemyslím si však, že sme dnes odohrali náš najlepší zápas. Urobili sme niekoľko chýb, ktoré nerobievame. Malo sa to však stať. Ste v play-off a počas neho sa takéto veci stávajú.“

M. Hossa (CHI) 18:35 0 0 0 0 0 2 0