03. 05.
04. 05.
«

Ducks sú krok od postupu, Rangers sa udržali v hre

V piatok sa v NHL odohrali dva zápasy druhého kola play-off. NY Rangers zvíťazili nad Washingtonom a odvrátili jeho postupový mečbal. Anaheim vyhral v Calgary a má našpliapnuté do konferenčného finále.

Východná konferencia

NY RANGERS – WASHINGTON 2:1 PP (stav série: 2-3)

Tím z Manhattanu využil domáce prostredie a odvrátil prvý mečbal Washingtonu po víťazstve 2:1. Rozhodol o ňom v polovici predĺženia kapitán Ryan McDonagh. Rangers boli od úvodu aktívnejší, no v prvých dvoch tretinách nevideli diváci v Madison Square Garden ani jeden gól. Tie začali padať až v záverečnej časti hry. V 51. minúte poslal Capitals do vedenia Curtis Glencross svojím prvým gólom i bodom v tohtoročnom play-off. Rangers čelili vyradeniu a museli vyrovnať, ak sa chceli udržať v zápase i celej sérii. Zachránil ich Chris Kreider v 59. minúte, ktorý prekonal dovtedy bezchybného Bradena Holtbyho. Dokonalý obrat zavŕšil v desiatej minúte prvého predĺženia McDonagh strelou zápästím spomedzi kruhov. Na oba góly domácich prihrával Derek Stepan, Henrik Lundqvist predviedol 28 zákrokov. Holtby robil, čo mohol, no ani jeho 41 zásahov nestačilo na potvrdenie postupu do konferenčného finále. Oba tímy v zápase nevyužili po dve presilové hry. Víťaz Prezidentovej trofeje sa vyhol vyradeniu a znížil stav série na 2:3.

Rangers si zlepšili bilanciu na 9-0 v domácich zápasoch play-off, v ktorých čelili vyradeniu od druhého kola v roku 2008. Capitals si ju, naopak, zhoršili na 3-9 v dueloch, v ktorých mohli rozhodnúť o svojom postupe od roku 2010. Šiesty zápas série je na programe v nedeľu v hlavnom meste USA. Capitals budú mať druhú šancu postúpiť do finále Východnej konferencie po prvý raz od roku 1998.

Hviezdy duelu: 1. R. McDonagh (NYR), 2. H. Lundqvist (NYR), 3. B. Holtby (WSH)

Alain Vigneault, tréner Rangers: „Snažili sme sa len pokračovať v správnej hre. Myslím, že sme odohrali solídny zápas na oboch koncoch klziska proti veľmi dobrému tímu. Naše štatistiky boli dobré, no neboli sme odmenení za všetky naše dobré momenty. Stále sme však v hre. V nedeľu hráme vo Washingtone, kde necháme na ľade všetko.“

Barry Trotz, tréner Capitals: „Odohrali sme celkom slušný zápas. Oni však mali prevahu v úvodných šiestich minútach. Tlačili sa pred našu bránu a v presilových hrách veľa strieľali. Myslím si, že odvtedy sme hrali solídne vo mnohých oblastiach. Musíme len lepšie využívať naše príležitosti.“

CALGARY – ANAHEIM 2:4 (stav série: 1-3)

Kalifornský tím nedopustil ďalšie zaváhanie a zvíťazil v Calgary 4:2. V sérii tak vedie 3:1 na zápasy a len jedna výhra ho delí od konferenčného finále. Zápas bol od úvodu vyrovnaný a už v prvej tretine videli diváci v Scotiabank Saddledome tri góly. Skóre najskôr otvoril hosťujúci Jakob Silfverberg, ktorý vo štvrtej minúte využil prvú presilovú hru v dueli. Potom však domáci dvoma gólmi otočili stav. Už 39 sekúnd po otváracom góle vyrovnal Sean Monahan a o ďalších 67 sekúnd poslal Flames do vedenia 2:1 Michael Ferland v jeho prvom zápase po návrate do akcie. V prostrednej tretine Ducks vyrovnali skóre zásluhou Andrewa Cogliana v 37. minúte. Pred druhou prestávkou, navyše, dostali možnosť štvorminútovej presilovky. Tú využil v druhej minúte záverečnej časti hry Matt Beleskey na strelenie víťazného gólu. Skóroval v každom z doterajších štyroch duelov série. Naposledy niečo podobné dokázal legendárny Teemu Selänne v prvom kole play-off 2011 proti Nashville. Triumf Anaheimu poistil v poslednej minúte Patrick Maroon strelou do prázdnej brány. Francois Beauchemin dvakrát asistoval, Frederik Andersen zastavil pri svojom siedmom víťazstve v play-off 25 striel. Karri Rämö opustil zápas rovnako s 25 zákrokmi. Kým Ducks využili dve zo štyroch presiloviek, Flames ani jednu z dvoch.

Flames nepomohol k výhre ani návrat dvoch útočníkov do zostavy. Okrem Ferlanda aj Lancea Boumu, ktorý hral prvýkrát od 7. apríla a zažil svoj debut v play-off NHL. Anaheim zdolal Calgary v Honda Center v 21 zápasoch v sérii, v play-off i základnej časti, od tretieho duelu prvého kola play-off 2006. Ak sa mu to podarí aj v nedeľnom piatom zápase série, postúpi do finále Západnej konferencie po prvý raz od roku 2007.

Hviezdy duelu: 1. J. Silfverberg (ANA), 2. K. Rämö (CGY), 3. F. Andersen (ANA)

Matt Beleskey, útočník Ducks: „V play-off nikdy neviete, čo sa stane. Milujeme hrať doma, pre vlastnými fanúšikmi. Nemyslím si však, že je to kľúčovým faktorom série. Počas celej sezóny sme boli dobrí v presilovkách. Dnes nám pomohli získať momentum. Potrestali sme ich vylúčenie v závere druhej tretiny. V piatom zápase série však musíme poriadne zabrať.“

Matt Stajan, útočník Flames: „Myslím si, že sme dnes odohrali náš najlepší zápas série, no dve zbytočné vylúčenia v krátkom časovom úseku nás vyšli draho. Nebolo dobré darovať im presilovku v závere druhej tretiny, no musíme ich pochváliť za to, ako nás potrestali. My sme hrali presilovku piatich proti trom, ktorú sme v ostatnom dueli využili. Dnes však nie.“