20:30info
29. 04.
«

Blues vyradili Sharks, Kopecký skóroval

Blues sa po Predators stali druhým postupujúcim celkom do druhého kola play-off po tom, čo vyradili Sharks. V ostatných štyroch sobotných dueloch vyhrali Capitals, Panthers, Senators a Blackhawks. Zo Slovákov bodoval iba Kopecký, ktorý strelil jeden gól.

Boston Bruins – Washington Capitals 3:4 (stav série: 2-3)
Boston dokázal v druhej tretine eliminovať dvojgólový náskok Washingtonu, v úvode tretej tretiny aj jednogólový, ale na presný zásah Troya Brouwera (2) zo záveru stretnutia už gólovo neodpovedal. Capitals vyhrali tesne 4:3 a v sérii sa ujali vedenia 3:2. Rozhodujúci gól strelil Brouwer minútu a pol pred koncom v presilovej hre. Alexander Semin (2) a Jay Beagle (1) vybudovali Washingtonu vedenie o dva góly, ktoré stratili po góloch Dennisa Seidenberga (1) a Brada Marchanda (1) v 38. minúte. Mike Knuble (1) tiež zaznamenal gól Capitals a z hráčov Bruins sa strelecky presadil aj Johnny Boychuk (1). Braden Holtby prispel k výhre 34 zákrokmi a chytil aj tri strely z hokejky kapitána Zdena Cháru. Trenčiansky odchovanec odohral 27 minút a bol najvyťažovanejším hráčom zápasu. Do svojich štatistík si pripísal jeden plusový bod, dve trestné minúty, jeden blok a šesť hitov. Tim Thomas čelil 32 strelám. Séria pokračuje už v nedeľu na ľade Capitals, ktorí sú len krok od postupu do druhého kola, resp. vyradenia minuloročného víťaza Stanleyho pohára.

VyrokBraden Holtby, brankár Capitals: „Každý vie, že štvrté víťazstvo je najťažšie. Nemôžeme sa zamerať na to, či môžu Bruins otočiť stav série. Musíme vyhrať zápas a máme určitý spôsob, akým to chceme dosiahnuť. Treba sa držať našej taktiky.“

Florida Panthers – New Jersey Devils 3:0 (stav série: 3-2)
Scott Clemmensen nepodal zlý výkon v štvrtom dueli, ale Kevin Dineen sa rozhodol urobiť zmenu a v piatom stretnutí série proti New Jersey dal šancu Joseovi Theodorovi, ktorý svojho trénera nesklamal. Skúsený Kanaďan zlikvidoval 31 striel, aby vychytal svoj druhý shutout v play-off a Panthers sa víťazstvom 3:0 ujali v sérii vedenia 3:2. Víťazný gól zaknihoval v úvode druhej tretiny Kris Versteeg (2), ktorý mal prsty aj v druhom góle. Versteeg využil zaváhanie Martina Brodeura a poslal puk na hokejku Scottieho Upshalla (1), ktorý bez problémov strelil gól do prázdnej brány. Bodku za stretnutím dal 34 sekúnd pred treťou sirénou útočník Tomáš Kopecký (1). Puk z jeho hokejky neputoval do brány, ale rozhodcovia mu pripísali gól, pretože bol hákovaný Iľjom Kovaľčukom,ktorý mu znemožnil strelu. Brodeur inak chytil 30 striel a Kopecký ho ohrozil raz. Na ľade strávil 16 a pol minúty, počas ktorých si pripísal aj jeden plusový bod, tri bodyčeky a dve trestné minúty. Séria pokračuje v utorok v Newarku.

VyrokKevin Dineen, tréner Panthers: „Urobili veľa vecí lepšie ako my. Bola to dobrá lekcia pre nás. Štvrtý zápas sa vyhráva najťažšie a my im to sťažíme tak veľmi, ako to bude možné.“

New York Rangers – Ottawa Senators 0:2 (stav série: 2-3)
Kouč Rangers John Tortorella urobil pred sobotným zápasom zopár zmien v prvých dvoch útokoch, aby zvýšil ich ofenzívnu silu. Rangers boli v dueli veľmi aktívni, ale ich akcie končili na skvele chytajúcom Craigovi Andersonovi, ktorý sa stal prvou hviezdou celého večera. Anderson zaznamenal 41 zákrokov, aby vychytal svoj prvý shutout v tohtoročnom play-off (druhý v kariére), a Ottawa aj vďaka nemu vyhráva v sérii 3:2. V sobotu zvíťazili Senators 2:0 a o oba góly sa postaral jedne muž – Jason Spezza (2). Prvý presný zásah strelil v polovici úvodnej tretiny, druhý si pripísal v poslednej minúte zápasu do prázdnej brány. V bráne Rangers predtým stál Henrik Lundqvist, druhá hviezda duelu, ktorý zneškodnil 28 striel. V akcii nechýbal slovenský krídelník Marián Gáborík. Odohral 20 minút a počas nich si do svojich štatistík pripísal jeden mínusový bod, dve strely a dva bodyčeky. Nasledujúce stretnutie sa odohrá v pondelok v kanadskej metropole.

VyrokJason Spezza, útočník Senators: „Vieme, že sa zo seba budú snažiť zobrať to najlepšie. Prvá vec, ktorú sa vy naučíte je, že najťažšie je vyradiť tím z play-off. Vieme, že sú najlepším tímom na východe a budú proti nám hrať svoju najlepšiu hru. Musíme si byť istí, že dokážeme s nimi držať krok.“

St. Louis Blues – San Jose Sharks 3:1 (konečný stav série: 4-1)
Joe Thornton (2) strelil gól v poslednej minúte druhej tretiny a Sharks poslal do jednogólového vedenia. Vyzeralo to, že Sharks majú piaty zápas pod kontrolou, ale St. Louis troma gólmi v záverečnej tretine otočilo stav duelu, aby nakoniec vyhralo 3:1 a radovalo sa z postupu do druhého kola play-off. Blues ovládli sériu pomerom 4:1. Vyrovnávajúci gól strelil v čase 51:16 Jamie Langenbrunner (1), ktorého o necelú minútu napodobnil David Perron (1), strelec rozhodujúceho gólu. V listine strelcov sa k spomenutým hráčom pridal aj Andy McDonald, ktorý dal bodku za zápasom i celou sériou gólom do prázdnej brány 39 sekúnd pred koncom. Alex Pietrangelo dvakrát asistoval a Brian Elliott, ktorý odchytal tretí zápas v rade, chytil 26 striel. Štyrikrát ho ohrozil center Michal Handzuš, ktorý má za sebou prvý ročník v drese Sharks. Skúsený rodák z Banskej Bystrice odohral 11 a pol minúty, počas ktorých nazbieral aj jeden hit a na vhadzovaniach mal 43,8% úspešnosť. Vyhral sedem zo šestnástich.

VyrokJamie Langenbrunner, útočník Blues: „Po dvoch tretinách to bolo frustrujúce. Chceli sme vyjsť na ľad a dostať sa do vedenia. Iba sme sa ich snažili odtlačiť zo zápasu. Jednoducho to nezvládli.“

Phoenix Coyotes – Chicago Blackhawks 1:2 PP (stav série. 3-2)
Phoenix mal v sobotnom piatom zápase série v domácej aréne možnosť vyradiť Chicago a postúpiť do druhého kola po štvrťstoročnom čakaní. To sa mu nakoniec nepodarilo. Ako už býva v tejto sérii tradíciou, po normálnej hracej dobre bol stav nerozhodný a už po piaty raz v rade nasledovalo predĺženie. Niečo podobné sa stalo naposledy v roku 1951 v sérii Toronta s Montrealom. V predĺžení nakoniec strelili gól „čierni jastrabi“, ktorí znížili stav série na 2.3. Víťazný gól si pripísal kapitán Jonathan Toews (2), ktorý skóroval už po dvoch minútach a 44 sekundách. Prvý gól zaznamenali Coyotes, keď na začiatku druhej tretiny skóroval Gilbert Brule (1). O vyrovnanie sa postaral v polovici tretej časti hry Nick Leddy (1). Domáci brankár Mike Smith zlikvidoval 36 striel pridal aj asistenciu. Corey Crawford mal menej práce a smerovalo na neho len 19 striel. V drese hostí chýbal opäť slovenský útočník Marián Hossa. Séria sa sťahuje do Chicaga, kde sa v pondelok odohrá šiesty duel.

VyrokJonathan Toews, kapitán Blackhawks: „Po skrumáži pri mantineli som jednoducho zobral puk a prešiel s ním medzi kruhy, kde som mal dostatok času na rozmyslenie, kam nasmerujem puk. Som rád, že som to presne trafil.“