Magazín
Pamätné zápasy NHL so slovenskou stopou XXVI. – DEBUTANT Jiří Bicek
Bratia Šťastní, Bondra, Pálffy, Demitra či Šatan. Mená niekoľkých slovenských hokejistov, ktorí v NHL počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokov čo to odohrali. Napriek tomu, že patrili ku špičke, ani jeden z nich nepriniesol pod Tatry ako prvý Stanley Cup. Predbehol ich chlapík, od ktorého sa to veľmi nečakalo. Jiří Bicek.
Osoba košického odchovanca sa však, paradoxne, v mnohých prípadoch stáva skôr terčom žartov než všeobecného uznania. Ibaže nie je všetko čierne alebo biele. Za úspechom nenápadného útočníka stojí množstvo driny, odriekania a hlavne trpezlivosti. Najmä tá vyniesla Jirkovi vytúženú trofej.
V lete 2002, po dlhých piatich rokoch pôsobenia za veľkou mlákou, Bicek zvažoval severoamerický kontinent opustiť. Jednak mal na stole ponuky z Európy, jednak nedostával v najprestížnejšej súťaži dostatok šancí (pozn. solídne štatistiky na farme New Jersey Devils v Albany mu počas tohto obdobia zaručili iba šesť stretnutí za prvé mužstvo). Po porade s manželkou ale vytrval. A urobil dobre.
Nielen, že si nasledujúci rok $$ zápasmi de facto odkrútil nováčikovskú sezónu, piatok 23. mája 2003 v jeho kariére mnohé zmenil. Zrazu totiž stál na prahu debutu vo „vyraďovačke“ v zápase, ktorý nebol hocijaký. Išlo o rozhodujúci siedmy duel finále Východnej konferencie medzi New Jersey Devils a Ottawou Senators (Sens patrili k najhorúcejším favoritom play-off; vyhrali Prezidentský pohár, disponovali dobrým brankárom, ešte lepšou obranou či fantastickým útočným potenciálom). Solídny tlak na hokejistu, čo šesť týždňov pre nedostatok miesta na súpiske „áčka“ pauzuje.
Bicek však nesklamal. Už v otváracej tretine vyslal na Patricka Lalima dve strely. Hýril aktivitou, zásadných chýb sa nedopustil, pričom sa dá povedať, že svoju robotu ako prídavný motor ofenzívy „diablov“ doslova „žral“. Odmena za to stála. Bola ňou miestenka vo finále Stanleyho pohára. Jiří Bicek si v ňom zahral štyri duely so sladkým koncom (pozn. azda jedinou škvrnou na premiérovom zisku prestížneho grálu pre Slovensko – Mikitu nerátajúc - ostáva fakt, že keď mala prísť trofej za Jirkom na oslavy do Košíc, jednoducho sa na jeden deň stratila; dodnes nik nevie prečo).
Štatistiky zápasu:
Ottawa Senators vs. New Jersey Devils 2:3tretiny: 1:0, 0:2, 1:1
strely na bránu: 26-27
brankári: OTT – Lalime (L) 24 zákrokov z 27 striel – 58:58 min.; NJD – Brodeur (W) 24/26 – 60:00
hviezdy stretnutia: Brodeur – Lalime – Langenbrunner
návšteva: 18 500 divákov
23.5.2003, Corel Center
Góly:
1.tretina
1:0 – OTT Arvedson 20 (Havlát, Van Allen) 3:33
2. tretina
1:1 – NJD Langenbrunner 15 (Brylin, Niedermayer) 3:52
1:2 – NJD Langenbrunner 15 (bez asistencie) 5:46
3. tretina
2:2 – OTT Bonk 14 (Hossa, Rachunek) 1:53
2:3 – NJD Friesen 12 (Marshall, Madden) 17:46
Európania so Stanley Cupom – premiérový titul pre krajinu:
1. New York Islanders (1980) – švédsky zadák Stefan Persson a jeho reprezentačný kolega z dresu „Tre Kronor“, pravé krídlo Anders Kallur, získali ako prví hokejisti s európskym pasom strieborný grál; obaja zároveň stáli pri zrode slávnej éry „ostrovanov“ zo začiatku osemdesiatych rokov, keď tím z Long Islandu vyhral NHL štyrikrát za sebou2. Edmonton Oilers (1984) – krajina tisícich jazier, Fínsko, čakala na premiérový pohár lorda Stanleyho o štyri roky viac; v osobe Jariho Kurriho však našla spoľahlivého dobyvateľa, keďže tento útočník vytvoril s Gretzkym duo, ktoré prinieslo „olejárom“ hneď päť titulov počas siedmych rokov
3. Edmonton Oilers (1984) – v tej istej sezóne ako Kurri sa z najprestížnejšej hokejovej trofeje tešil i Jaroslav Pouzar a s ním bývalé Československo; zaujímavé je, že tento český forward pravidelne nastupoval na ľad po boku vyššie spomínanej dvojice legiend
4. New York Rangers (1994) – veľa vody pretieklo korytom rieky Volgy, kým na pohár siahla ruská ruka; pravda, po rozpade Sovietskeho zväzu to zase až tak dlho netrvalo – navyše farby „jazdcov“ z New Yorku hájili pre istotu štyria bohatieri – krídelník Alexej Kovalev, center Sergei Nemčinov či obrancovia Sergej Zubov a Alexander Karpovcev
5. mimo štátov silnej „šestky“ (resp. štvorky, ak vyškrtneme severoamerické veľmoci Kanadu a USA) mali možnosť vidieť Stanley Cup priaznivci tiež v týchto krajinách – Nemecko (Uwe Krupp, Colorado Avalanche, prvý raz v roku 1996), Lotyšsko (Sandis Ozolinš, Colorado Avalanche 1996), Poľsko (Krzystof Oliwa, New Jersey Devils 2000), Švajčiarsko (David Aebischer, Colorado Avalanche 2001), Slovensko (Jiří Bicek, New Jersey Devils 2003), Ukrajina (Ruslan Fedotenko, Tampa Bay Lightning 2004), Francúzsko (Cristobal Huet, Chicago Blackhawks 2010), Slovinsko (Anže Kopitar, Los Angeles Kings 2012)
„Bol to nepochybne najväčší zápas celého play-off proti tímu, ktorý všetci považovali za najlepší v lige. Počas takýchto stretnutí nechcete byť chybujúcim hráčom, pretože na druhý deň by si vás noviny podali. Preto som nad tým veľmi nerozmýšľal. A vidíte, vyhrali sme,“ odpovedal Jiří Bicek na otázku žurnalistov, aký debut proti Senators prežíval.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: