06. 05.
07. 05.
«

Prvým finalistom Stanley Cupu sa stala Tampa Bay

Každá séria sa raz skončí. V piatok skončili tri – Henrik Lundqvist prišiel o šesťzápasovú sériu výhier v zápasoch č. 7, Rangers prehrali prvý domáci rozhodujúci duel a Tampa Bay vďaka tomu uzavrela finále Východnej konferencie postupom do finále Stanley Cupu.

Finále Východnej konferencie

NY RANGERS - TAMPA BAY 0:2 (kon. stav série: 3-4)

Ben Bishop zneškodnil pri svojom treťom čistom konte v play-off 22 striel, jeho spoluhráči strelili dva góly v tretej tretine, aby Lightning porazili v siedmom zápase finále Východnej konferencie domácich Rangers 2:0 a postúpili do finále Stanley Cupu. V ňom narazia na víťaza Západnej konferencie, Anaheim Ducks alebo Chicago Blackhawks. Alex Killorn a Ondřej Palát boli tými hráčmi, ktorí z 25 striel prekonali domáceho Henrika Lundqvista. Ten do duelu vstúpil s rekordnou sériou šiestich výhier v zápasoch č. 7 v rade. Bishop pre zmenu vyrovnal ligový rekord, keď vychytal nulu v druhom zápas č. 7 v jednom play-off. Predtým to dokázali Patrick Roy a Tim Thomas.

Prvá väčšia šanca prišla v 13. minúte, keď po strele Filppulu musel vytesniť puk Lundqvist tak, že ten skončil na hornej žŕdke. Bola to zároveň asi jediná situácia, z ktorej v úvodnej dvadsťaminútovke mohol padnúť gól. Oba tímy hrali opatrne, hoci hostia boli smerom dopredu jemne aktívnejší.

Aj po zmene strán oba tímy bojovali, ale v prvom rade mysleli na to, aby nekapitulovali. V 24. minúte prišla príležitosť pre Rangers po vylúčení Morrowa. Lightning sa však bez väčších problémov ubránili. Nedali si však o pár minút neskôr na striedanie a boli vylúčení za väčší počet hráčov na ľade. Domáci boli v presilovke aktívnejší, ale skóre neotvorili. V 37. minúte podržal domáci tím opäť Lundqvist, ktorého z ľavého kruhu ohrozil voľný Garrison. Veľkú šancu si Lightning vytvorili aj v závere tretiny, keď Kučerov spoza brány prihrával Johnsonovi, no ten z blízka na švédskeho brankár nevyzrel.

Záverečná dvadsaťminútovka priniesla už aj góly a na ten prvý sa nečakalo dlho. Lepší vstup do tretiny mali Rangers, ale už po dvoch minútach sa z gólu tešili Lightning. Lundqvist mal zakrytý výhľad, čo využil Alex Killorn a vyslal na bránu úspešnú bekhendovú strelu. Rangers museli pridať, ale bol to väčšinou ich brankár, ktorý musel riešiť nepríjemné situácie. V 48. minúte ho ohrozil Paquette. Aj domáci sa však začali viac tlačiť pred Bishopa, no čas išiel proti nim a v 52. minúte to mali ešte ťažšie, keď sa z rýchleho protiútoku „Bleskov“ presadil Palát. Hostia sa už nikam nehrnuli, ale domáci si nevedeli vytvoriť šance. Od 57. minúty to skúsili bez brankára, no výsledkom ich záverečnej snahy bola len tyčka Stepana v 59. minúte.

Víťaz Prezidentovej trofeje a minuloročný finalista tak svoju tohtoročnú púť ukončil. Tampa Bay, na druhú stranu, oslavovala zisk Prince of Wales Trophy a historicky druhú finálovú účasť, prvú od roku 2004, keď získala Stanley Cup. Piatkovým triumfom si zároveň vylepšila bilanciu na 9-0 v dueloch, v ktorých strelila gól ako prvá.

Oslavy postupu:

Hviezdy duelu: 1. B. Bishop (TBL), 2. A. Killorn (TBL), 3. H. Lundqvist (NYR)

Ben Bishop, brankár Lightning: „Veľa sme im toho dnes nedovolili. V poslednom zápase mali niekoľko dobrých šancí, dostávali sa do prečíslení a otvorených priestorov. Dnes chlapci blokovali strely, obetovali svoje telá. To urobilo veľký rozdiel a mne to situáciu naozaj uľahčilo.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „Neviem, či sme takí mladí alebo hlúpi a nevieme to robiť lepšie. Je to ťažké vysvetliť, ale vždy dokážeme odpovedať na výzvu. Vždy, keď náš zbor príde do šatne a vyzve hráčov, tí na to odpovedia. Je zábavné trénovať tento tím. Ak chcete, aby útočili, tak budú, pretože to majú radi. Ak sa však chcete dostať do finále Stanley Cupu, musíte hrať defenzívne. A tak sme hrali v piatom i siedmom zápase. Nemohli sme v nich hrať lepšie.“

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Keď sme vstupovali do tretej tretiny, vedeli sme, že nasledujúci gól bude veľmi dôležitý. Nanešťastie, puk som uvidel až keď bolo neskoro. Bolo predo mnou veľa hráčov. Inak som sa ale cítil dobre. Máme tu skvelé mužstvo a posledné dva-tri roky hráme skvelo. Už sme si niečo takéto zažili, ale to, že sme boli tak blízko, je veľmi ťažké.“

Alain Vigneault, tréner Rangers: „Bol to ťažký, vyrovnaný zápas. Oba tímy tvrdo bojovali, aby si vytvorili nejaké šance, pretože oba hrali dobre defenzívne. Puk pri tom prvom góle, tom víťaznom, prešiel cez pár hráčov a nakoniec aj cez ´Hanka´. Nakoniec im práve ten gól priniesol víťazstvo. “