06. 05.
07. 05.
«

Hossa rozhodol o postupe Chicaga do finále Stanley Cupu

Chicago Blackhawks zdolalo v siedmom zápase finále Západnej konferencie Anaheim Ducks 5:3 a postúpilo do boja o Stanleyho pohár proti Tampe Bay. Víťazný gól strelil slovenský krídelník Marián Hossa.

Finále Západnej konferencie

ANAHEIM – CHICAGO 3:5 (kon. stav série: 3-4)

Chicago zvládlo rozhodujúci zápas lepšie a po výhre 5:3 na ľade Anaheimu a zahrá si vo finále o Stanelyho pohár proti Tampe Bay. Víťazný gól nakoniec putoval na konto Mariána Hossu. Corey Crawford prispel k triumfu 35 zákrokmi. Jonathan Toews strelil dva góly, Brad Richards s Duncanom Keithom nazbierali po dve asistencie, Patrick Kane dokonca tri. Frederik Andersen opustil duel s 21 zákrokmi. Tohtroročné finále odštartuje v stredu v Tampe. Ak v ňom uspeje Chicago, napodobní Detroit, ktorý v rokoch 1997 – 2002 získal tri tituly v priebehu šiestich sezón. Blackhawks vyhrali v rokoch 2010 a 2013.

Domáci vstúpili do zápasu lepšie a v úvodných minútach si vytvorili viacero príležitostí na otvorenie skóre. To sa však, paradoxne, podarilo ich súperovi z prvej strely v zápase. Hjalmarsson v tretej minúte nahodil puk na Andersenovu bránu, kde ho za jeho chrbát dorazil Jonathan Toews nedôsledne bránený Beaucheminom. Blackhawks gól nabudil a v nasledujúcich minútach boli o čosi aktívnejší. Hral sa však vyrovnaný hokej a šance si vytvorili aj hráči Ducks. V 12. minúte si hostia zvýšenou aktivitou vybojovali prvú presilovú hra v zápase. Tú už po 47 sekundách využil Toews, ktorý prekonal aj po druhýkrát Andersena, tentoraz strelou spoza pravého kruhu cez dobre cloniaceho Shawa. Pre kapitána Chicaga to bol druhý gól v dueli a celkovo štvrtý vo štvrtom zápase číslo sedem v kariére. Anaheim sa začal tlačiť pred bránu súpera a Crawford predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. V 19. minúte mohli Blackhawks viesť o tri góly, ale Sharp spoza brány neprekonal Andersena. Skóre sa už do prestávky nemenilo. Domácim nepomohla ani mierna strelecká prevaha a viac ako trojnásobne vyšší počet bodyčekov.

Druhú tretinu začali pre zmenu lepšie hráči Chicaga, ktorí v 22. minúte zvýšili svoj náskok už na 3:0. Kane pohotovo našiel pred odkrytou Andersenovou bránou osamoteného Brandona Saada, ktorý už nemohol minúť. Domáci následne viac otvorili hru a Blackhawks to využili na viacero prečíslení. V 26. minúte sa na Andersena rútil sám Kane, no neuspel. Krátko na to mohol opäť skórovať Saad. Na opačnej strane musel zasahovať Crawford po niekoľkých dorážkach hráčov Anaheimu. Ducks boli strelecky aktívnejší a dobýjali jeho bránu, no v 34. minúte sa dopustili chyby v strednom pásme, po ktorej pykali. Marián Hossa získal puk a poslal do šance Richardsa. Jeho zakončenie Andersen vyrazil rovno na korčuľu slovenského útočníka, ktorý takto strelil svoj štvrtý gól v tohtoročnom play-off. V 39. minúte si zahrali v početnej prevahe aj Ducks, no mohli inkasovať no úniku Saada. Andersen však skvelo zasiahol. Vzápätí sa domáci predsa tešili z gólu, už pri hre štyroch proti štyrom. Ryan Kesler z veľkého uhla prekvapil Crawforda presnou strelou pod hornú žŕdku. O minútu neskôr však fauloval a daroval Chicagu polminútovú presilovku o dvoch hráčov.

Tú domáci prečkali, ako aj následnú presilovú hru piatich proti štyrom. Hral sa vyrovnaný hokej so šancami na oboch stranách. Ducks sa snažili ešte zdramatizovať duel a podarilo sa im to v 52. minúte zásluhou Coreyho Perryho. Tomu naservíroval puk pred bránu Maroon. Posledné nádeje na vyrovnanie zmarilo domácim vylúčenie Fowlera po faule na Hossu, ktoré potrestal v 54. minúte Brent Seabrook tvrdou strelou spoza pravého kruhu. Anaheim skoro odvolal brankára a pokúsil sa o skórovanie. Najväčšiu šancu spálil Perry, na opačnej strane netrafil prázdnu bránu Richards. Minútu pred koncom si Ducks zahrali poslednú presilovku, v ktorej upravil výsledok delovkou Matt Beleskey. Blackhawks zaslúžene zvíťazili a postúpili do svojho tretieho finále Stanley Cupu za ostatných šesť rokov. O svoj tretí pohár zabojuje aj Marián Hossa. Chicago si zlepšilo bilanciu v play-off na 9-1, keď otvorilo skóre. Aj v poslednom dueli série vyhral práve ten tím, ktorý strelil prvý gól.

V zostave Ducks Tomáš Fleischmann opäť nahradil Emersona Etema. Zloženie útokov pomenil aj tréner Chicaga, ktorý dal do prvého útoku spolu Toewsa s Kaneom. Hossa, ktorý hral v druhej formácii, odohral v zápase 13 minút. Pripísal si na konto aj plusový bod, dva bodyčeky, blok a so šiestimi strelami bol najaktívnejším hráčom duelu. Ducks už tretí rok v rade ukončili svoju púť v play-off domácou prehrou v zápase číslo 7. V roku 2014 ich v druhom kole vyradili Kings, rok predtým už v prvom kole Detroit.

Hviezdy duelu: 1. J. Toews (CHI), 2. P. Kane (CHI), 3. B. Richards (CHI)

Hossov víťazný gól:

Záverečné podávanie rúk:

Jonathan Toews, kapitán Blackhawks: „Vždy vieme naplno využiť potenciál nášho tímu. Nepotrebujeme dlhé víťazné série, zisk Prezidentovej trofeje ani úžasnú základnú časť, aby sme to v play-off dotiahli ďaleko. Vieme, že to dokážeme.“

Patrick Kane, útočník Blackhawks: „Náš postup vypovedá o pohode v našej šatni, ako aj o vodcovstve v osobe kapitána. Dnes strelil dva góly. Je úžasné, ako hrá v takýchto zápasoch rok čo rok. Ešte sme nič nevyhrali, urobili sme však veľký krok vpred.“

Bruce Boudreau, tréner Ducks: „Veľmi si vážim to, ako ďaleko sme sa tento rok dostali aj napriek náročnosti každej série. Kým to nezažijete na vlastnej koži, neviete, aké je to v skutočnosti náročné. Myslím si, že sme mali dobrú šancu postúpiť, no nepodarilo sa nám to.“

Cam Fowler, obranca Ducks: „Je ťažké to opísať. Cítim, že som do toho vložil svoje srdce i dušu. Celý rok sme tvrdo pracovali, aby sme hrali siedmy zápas doma, takže teraz máme naozaj zmiešané pocity. Cítim, že sme sklamali našich fanúšikov i všetkých okolo nás. Vôbec to nie sú dobré pocity.“

M. Hossa (CHI) 13:01 1 0 1 1 0 6 2