06. 05.
07. 05.
«

Chicago dlho prehrávalo, ale nakoniec prvý duel vyhralo

V stredu odštartovalo v Amelie Aréne finále Stanleyho pohára. Lepší vstup do neho mala Tampa Bay, ale nakoniec sa z úvodného víťazstva tešilo Chicago Blackhawks.

Finále Stanleyho pohára

TAMPA BAY – CHICAGO 1:2 (stav série: 0-1)

Blackhawks strelili dva góly za menej ako dve minúty na konci tretej tretiny, aby porazili Tampu Bay v úvodnom zápase finále Stanleyho pohára 2:1. Lightning viedli po góle Alexa Killorna už od úvodu prvej tretiny, ale po prvýkrát v play-off nedokázali vyhrať zápas, v ktorom otvorili skóre. Chicago k výhre doviedlo 22 zákrokov Coreyho Crawforda, ako aj góly dvojbodového Teuva Teräväinena a Antoinea Vermetta, ktorý strelil víťazný gól v 56. minúte. Bena Bishopa prekonali z 21 striel. Ten inkasoval gól po 113 minútach a 28 sekúnd, počas ktorých držal čisté konto.

Úvodné dejstvo prinieslo divákom na Floride zaujímavý hokej. Domáca Tampa vstúpila do zápasu aktívnejšie a už po otváracom vhadzovaní zamestnávala Crawforda prvými šancami. Bishop sa prvým vážnejším zákrokom prezentoval až v štvrtej minúte. Následne prišiel čas, keď vybuchla vypredaná Amelie Aréna radosťou. Prvý gólový moment prišiel po odohraní štyroch minút a 31 sekúnd. Steven Stamkos nahodil puk do útočného pásma a Valtteri Filppula ho z rohu poslal na modrú obrancovi Antonovi Stralmanovi. Ten neváhal a strieľal. Jeho strelu však ešte ukážkovo usmernil do brány Alex Killo , ktorý strelil svoj ôsmy gól v play-off. Lightning mali šancu zvýšiť vedenie počas dvojminútovky od siedmej minúty, keď hrali presilovku. Faul Andrewa Shawa však nepotrestali. Blackhawks sa snažili odpovedať, ale v prvej tretine si na to veľa šancí nevytvorili. Takisto odohrali jednu presilovku po faule Jasona Garrisona.

Po zmene strán hokej značne ochabol. V druhej tretine pritom už po 28 sekundách hry odišiel na trestnú lavicu autor prvého gólu. Chicago však potvrdilo, že sa mu v početných prevahách nedarí až tak dobre a opäť ju nevyužilo. Ďalšiu šancu dostalo v strede tretiny, keď Lightning zle striedali a mali na ľade viac hráčov. Marián Hossa sa dostal do dobrej pozície, ale neskóroval a presilovka opäť zostala nevyužitá. V 34. minúte bol trochu prekvapujúco vylúčený Kris Versteeg, ktorého pred bránkoviskom podrazil Victor Hedman a on narazil tvárou do bránkovej konštrukcie . Ani „Bolts“ počas presilovky neskórovali. Hostia mali viac z hry a v 37. minúte ohrozil Bishopa Brad Richards. Krátko na to zahrmelo na druhej strane. Najväčšie šance druhej dvadsaťminútovky prišli v 39. minúte, keď Stamkos dvakrát zlyhal zoči-voči brankárovi „Čiernych jastrabov“.

V tretej tretine pokračovali hostia v zlepšenom výkone a snažili sa o vyrovnanie. Brankári sa však spočiatku v bránach nudili. Do prvej šance sa dostal v 48. minúte Shaw, ale jeho strelu z medzikružia zblokoval obranca Garrison. Ako Blackhawks pokračovali v dobíjaní domácej brány, tak sa dopustili straty puku, po ktorej mohol osem a pol minúty pred koncom priblížiť domácich k výhre Ryan Callahan. Z brejku neuspel. Mrzieť ho to mohlo o pár minút neskôr. V 54. minúte totiž vyrovnal na 1:1 nenápadnou strelou Teuvo Teräväinen , ktorému pomohol fakt, že mal Bishop zakrytý výhľad. Začínalo sa od odznova, ale nerozhodný stav netrval dlho. Už o minútu a štvrť sa dostal do skvelej príležitosti Jonathan Toews, ale stav sa ešte nemenil. Chicagský kapitán totiž prestrelil bránu. Domáci tréner na to zareagoval oddychovým časom. Nepomohol a hostia udreli opäť. Štyri a pol minúty pred koncom sa k puku dostal Antoine Vermette , ktorý strelou z ľavého kruhu poslal Blackhawks do vedenia. Domáci sa v samom závere pokúsili o vyrovnanie, ale nepomohla im k tomu ani hra bez brankára.

Slovenský útočník Marián Hossa odohral v stredajšom zápase 16 minút a 13 sekúnd. Do bodovania sa nezapísal, ale zaznamenal dva strelecké pokusy. Oba tímy si teraz doprajú dva dni voľna a druhý duel finálovej série absolvujú v sobotu opäť na ľade Lightning.

Hviezdy duelu: 1. T. Teräväinen (CHI), 2. C. Crawford (CHI), 3. A. Killorn (TBL)

Teuvo Teräväinen, útočník Blackhawks: „Skvelé tímy takéto veci robia. Je to úžasné. Podaril sa nám určite skvelý obrat. Oni strelili v prvej tretine možno trochu šťastný gól, ale my sme sa z toho spamätali a dobre na to zareagovali. Na konci sme začali hrať našu hru. Tak musíme nabudúce hrať už od začiatku.“

Patrick Sharp, útočník Blackhawks: „Neviem, či je vhodné povedať, že to bolo očakávané, ale určite si veríme. Nikdy sa v žiadnom zápase nevzdávame, bez ohľadu na to, aký je stav alebo ako vyzerá vývoj zápasu. Myslím si, že dnes sme boli stále lepší a lepší ako zápas pokračoval.“

Anton Stralman, obranca Lightning: „Nemôžete proti takémuto tímu nič brať za garantované. Nemôžete im dávať taký priestor, aký sme im dávali 15 minút v tretej tretine. Len sme trochu zvoľnili a upustili od našej hry a oni to využili. Dostali sme dobrú lekciu.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „V dnešnom zápase sme v tretej tretine hrali akoby len na jednej polovici ľadu. Proti tímu ako je Chicago nemôžete takto hrať. Nemôžete čakať a umožňovať mu takto dobíjať bránu. Myslím si, že sme mali šance, aby sme sa mu gólovo vzdialili, ale nedokázali sme to.“

M. Hossa (CHI) 16:13 0 0 0 0 0 2 0