Magazín
Najlepšie individuálne výkony histórie play-off (4. časť)
Tak ako nás napína finálová séria tohtoročného play-off NHL, ponapíname i my vás. Rebríček 25 najlepších individuálnych výkonov histórie vyraďovacích bojov prichádza s predposlednou pätorkou. Kto v nej kraľuje?
10. Tim Kerr, PK (Flyers) vs. Rangers; semifinále divízie, 3. zápas - 13. apríl 1985
Výsledok: Flyers 6, Rangers 5
Séria: Flyers v 3 dueloch
Kerr: 4 góly, z toho 3 presilovkové
Slovák v zápase: žiaden
Skórovať štyrikrát v priebehu šesťdesiatich minút síce nie je každodenná záležitosť, no úprimne, nie je to ani na sochu v nadživotnej veľkosti. Prečo teda kanadský pravý krídelník nespochybniteľne patrí do prvej desiatky? A prečo by ho vo Philadelphii mohli vytesať z kameňa? Odpoveď – osem šestnásť. Tieto čísla predstavujú čas v minútach a sekundách, ktoré potreboval Tim Kerr na to, aby štyrmi zásahmi potopil bárku New Yorku Rangers. Ich hodnotu zvyšuje fakt, že padli v jednej tretine, pričom tri z nich dokonca počas presiloviek. Pre štvornásobného pokoriteľa 50-gólovej méty superstrelca je to fantastická vizitka. Plus dva profiligové rekordy.
9. Sid Smith, ĽK (Maple Leafs) vs. Red Wings, finále Stanley Cupu, 2. zápas – 10. apríl 1949
Výsledok: Maple Leafs 3, Red Wings 1
Séria: Maple Leafs v 4 dueloch
Smith: 3 presilovkové góly
Slovák v zápase: žiaden
I Kanaďan Sidney James Smith dosiahol v play-off zápasoch hetrik. Navyše, aj on napodobnil Kerra, keď všetky svoje trefy schoval do početnej výhody. Predsa len ho ale radíme o priečku vyššie. Dodnes je totiž jediný, kto zaknihoval takéto góly vo finále Stanley Cupu.
8. Wayne Gretzky, C (Kings) vs. Maple Leafs, finále konferencie, 7. zápas – 29. máj 1993
Výsledok: Kings 5, Maple Leafs 4
Séria: Kings v 7 dueloch
Gretzky: 4 body
Slovák v zápase: žiaden
Do tretice tri „banány". Tentoraz však sprevádzané silným príbehom, ktorý chytí za srdce. Hlavní hrdinovia? Rodina Gretzkých, otec Walter a syn Wayne. Potom, čo môže byť viac ako keď pred zrakom vlastného otca, takmer v mieste svojho rodiska, vybojujete v siedmom stretnutí postup chlebodarcovi medzi dvojicu najlepších v najprestížnejšej hokejovej lige sveta? Jedno. A veru nemienime tým skutočnosť, že nastupujete na ľad legendami opradenej Maple Leaf Gardens ani to, že zaznamenáte jediný zo svojich desiatich nadstavbových hetrikov za veľkou mlákou vo farbách Kings. „The Great One“ totiž onú májovú noc vyryl nezmazateľnú stopu do hlavy otca, ktorý stratil pamäť. Po mozgovej príhode z roku 1991 si Walter totiž nepamätal vôbec nič... „Nuž, otec, to ty si ma priviedol k veľkému hokeju.“
7. Patrick Roy, B (Canadiens) vs. Rangers, finále konferencie, 3. zápas – 5. máj 1986
Výsledok: Canadiens 4, Rangers 3 (OT)
Séria: Canadiens v 5 dueloch
Roy: 44 zákrokov
Slovák v zápase: žiaden
Že sa vám 44 zastavených projektilov máli? No pokiaľ hľadíme iba na číslo, tak toto naozaj v porovnaní s Luongom, Hašekom či Hrudeym vyznieva smiešne. Ak ale zvážime, že kanadský gólman ako nováčik čelí počas predĺženia mohutnému tlaku „jazdcov“, potom hovoríme o jednom z najlepších brankárskych predstavení všetkých čias. Roy nechytá strely, lež isté góly. Trinásť famóznych zásahov za sebou z predĺženia vyráža dych. Sám Patrick neskôr skonštatuje: „Podobný výkon som už nikdy nezopakoval.“
6. Eric Desjardins, O (Canadiens) vs. Kings, finále Stanley Cupu, 2. zápas – 3. jún 1993
Výsledok: Canadiens 3, Kings 2 (OT)
Séria: Canadiens v 5 dueloch
Desjardins: 3 góly
Slovák v zápase: žiaden
Len osem bekov v histórii NHL „nasúkalo“ počas jedného duelu play-off tri kúsky. Nad všetkými stojí obranca Eric Desjardins, ktorý to dokázal vo finále, v meraní síl znamenajúcom zmenu smerovania korábu Gretzkého družiny. Do majstrovského prístavu doplávali Canadiens tiež vďaka slávnej tzv. „Marty McSorleyˈs illegal stick". McSorleyho vylúčenie dve minúty pred koncom za nesprávne zakrivenú hokejku najprv Desjardins potrestal vyrovnaním, aby v 19. sekunde predĺženia o osude druhého stretnutia definitívne rozhodol. My dodávame – ide o jediný trojgólový zápis kariéry Kanaďana, ktorý mal od vychýreného strelca poriadne ďaleko.
McSorley a jeho problém s hokejkou:
Predošlá časť:
Najlepšie individuálne výkony histórie play-off (3. časť)