Neviem kedy začína nový ročník NHL pre vás, ale aspoň u mňa sa ďalší rok začne už pri vstupnom drafte. A práve od neho sa bude odvíjať tento článok, ďalej sa vás budem snažiť previesť viac–menej všetkým zaujímavým, čo sa v sezóne 2006-07 stalo až po výhru „Káčerov“ zo slnečného Anaheimu v Stanley Cupe.
Vyššie som spomenul ako prvú zmienku draft. Začnime teda s ním. Tento rok sa konal v kanadskom Vancouveri a pre Slovenskú republiku ktovie ako úspešný nebol. Najvyššie sa dostal Tomáš Marcinko, na ktorého si spomenuli „Ostrovania“. Bohužiaľ až v štvrtom kole (celkovo 115)... Čo sa týka prvých priečok, „mužom tejto udalosti“ sa stal Erik Johnson, ktorého si vybralo St. Louis. Na druhej priečke sa vyníma meno zatiaľ najmladšieho z klanu Staalovcov, ktorý sa predstavili v NHL – Jordan. Do prvej päťky sa ešte dostali: Jonathan Toews (Chicago), Nicklas Backstrom (Washington) a Phil Kessel (Boston).
Tesne po tejto „náborovej akcií“ prišli dve veľmi smutné správy pre slovenský hokej – s NHL sa rozlúčili obranca Suchý a útočník Cibák. Nezadržateľne sa však blížil dátum 1.6., po ktorom sa stanu všetci hráči bez kontaktu neobmedzenými voľnými. Tesne pred týmto dátumom sme sa dočkali – ako sa predpokladalo – veľkého počtu nových zmlúv vybral som opäť tie najzaujímavejšie:
- Christobal Huet (Montreal) – za dva roky vylepší rodinný rozpočet o 5,75 mil. USD
- Wade Redden (Ottawa) – stal sa najlepšie plateným hráčom „Sens“ čísla sú jasné – 2 roky a 13 mil. USD
- Bryan McCabe (Toronto) – najproduktívnejší „defensman“ „Javorových listov“ sa im upísal na 5 rokov, za 5, 75 mil. USD.
- Alex Tanguay – Jordan Leopold boli hlavnými aktérmi medzi Coloradom a Calgary. Flames prihodili k Leopoldovy ešte výbery v drafte 2007 a 2008.
- Roberto Luongo (Vancouver) – v novom prostredí ostane (pokiaľ sa nič nestane) ešte 4 roky za ne si prilepší o 27 mil. USD
Samozrejme, aj Slováci sa podpisovali na nové zmluvy. Konkrétnejšie Majo Gáborík a Braňo Mezei. No podľa mňa si však väčšiu pozornosť zaslúžia prestupy. Najväčšiu našu hviezdu, ktorá sa stala neobmedzeným voľným hráčom bol Zdeno Chára. Ten sa sťahoval do Bostonu, kde mu ponúkli aj ako prvému Slovákovi vyšitie „C – éčka“ na dres. Ďalej putoval z Philadelphie do Minnesoty Branko Radivojevič, z „Habs“ do „Caps“ Rišo Zedník, a Michal Handzuš od „Letcov“ k „ Čiernym jastrabom“.
Trošku vrások na čele všetkým fanúšikom pribudlo pri mene žijúcej legendy Petra Bondru, ktorý si po vyhadzove z Atlanty nevedel nájsť nové pôsobisko. Často sa šuškalo o možnom konci kariéry daného veterána, ale všetko dobre dopadlo a odchovanec popradského hokeja sa stal spoluhráčom Handzuša v Chicagu.
Na ďalšiu výmenu Slováka sme si museli počkať poriadne dlho – až do Troch kráľov, kedy opustil „Senátorov“ Tomáš Malec a namieril si to rovno do New Yorku Islanders, ale nebudeme predbiehať. Veľká vec bola, aj keď podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt v NHL ruský megatalent Evgenij Malkin.
Na našej ceste uplynulým ročníkom stojí určite za zmienku aj fakt o konci kariéry takých hráčov ako Keith Primeau a Alexei Zhamnov. Dobre, dosť bolo ohľadom biznisu v NHL, pozrime sa radšej na to, ako sa darilo klubom po hernej stránke. Na začiatku sezóny by som pozitívne ospevoval hlavne tri tímy – Buffalo Sabres, Anaheim Ducks a Atlantu Thrashers.
Prvé dva menované sa dlho držali prvých pozícií vo svojej konferencií, no a „Bitkári“ z Atlanty začali sezónu tiež veľmi dobre – z prvých štyroch zápasov mali stopercentnú úspešnosť na víťazstva (ich formu dáva najavo aj zápas proti Floride (v tejto sérii) ktorú „rozdupali“ 7:0) . Hlavné, čo by sme mali spomenúť, je trojica najväčších ťahúňov mužstva – Hossa, Kovalchuk, Kozlov. Boli dokonca obdobia, kedy spomínaná trojka viedla bodovanie celej súťaže!
Čo sa týka bodovania, tak v ňom na začiatku ročníku dominovali okrem tria z Atlanty hlavne Jaromír Jágr a Maxim Afinogenov, ktorý sa neskôr zranil. V druhej polovici sa na čelo dostalo „zázračné dieťa“ Sidney Crosby a vedenie si už nedal zobrať. Za ním skončil po výbornom finiši Joe Thornton.
V negatívnom svetle sa predstavili okrem „outhsiederov“, od ktorých sa nič svetoborné nečakalo, aj hráči Philadelphie. Ich výkony sa ani s časti nepodobali na výkony minuloročného účastníka play – off. Šťastena sa na nich neusmiala, ani po výmene hlavného trénera Kena Hitchocka. Po riadnej sezóne im parilo nelichotivé posledné miesto v lige. Jediné, čo nás môže tešiť pri spomenutí Flyers je Štefan Ružička. Z farmy „vletel“ hneď do prvého útoku, po boku Forsberga a Gagneho. Po sezóne sa môže popýšiť celkom peknými 13 bodmi. Pod očakávania skončili ešte aj Phoenix, Edmonton, Colorado, Boston aj Montreal.
Presuňme sa však k dianiu na vrchných priečkach konferencií. Asi v polovici sezóny sa každoročne začína All Star Game. Výnimkou nebola ani táto sezóna. Vlastne predsa len by sa našla jedna výnimočnosť – mali byť predstavené nové dresy. Vyšli z dielne spoločnosti Reebok, konkrétne Dominique Filiona. Čo sa týka Slovákov na tomto významnom podujatí, do prvej formácie sa nedostal bohužiaľ žiaden, celkovo sme však mali až trojnásobné zastúpenie v podobe – M. Hossu, Z. Chára, Ľ. Višnovského. Pred ASG sa koná tzv. SuperSkills. Ide o to, že hráči súťažia v jednotlivých disciplínach. Radosť nám urobil najmä „Hoss“, ktorý mal spolu so Staalom najpresnejšiu strelu a Chára, ktorý mal strelu najtvrdšiu. Samotný zápas nakoniec skončil 12:9 pre výber západnej konferencie. Najviac bodov z našich získal Hossa(0+4) za ním nasledujú Chára (2+0) a Višnovský (1+1).
Po vyššie spomínanej udalosti sme zaznamenali najmä dve tabuľkové zmeny: pozičný prepad Atlanty, ktorej už dochádzal dych a výmena na prvej priečke západu. Anaheim bol vystriedaný Detroitom. Problém Thrashers vyriešil tesne pred uzavretím prestupov generálny manažér Donn Wandell, ktorý výmenami dotiahol Kietha Tkachuka a Alexeia Zhtnika. Tí opäť dodali stratené sily klubu z Georgie a ten sa vypracoval zase až na tretiu priečku. Keď som už narazil na tému „deadline“, tak ju poďme dokončiť:
Tu sú tie najväčšie výmeny:
- Mattias Norstrom, Konstatin Pushkarov a voľba v drafte z L.A. do Dallasu naopak cestujú: Jaroslav Modrý, Johan Fransson, druhá a tretia voľba v drafte 2007, a prvá voľba v drafte 2008.
- Ryan Smyth posilní „Isles“ Edmnton sa môže tešiť na Nilsona, O’Marru a prvú voľbu v drafte 2007
- Ruský útočník Dainius Zubrus spolu s Timo Helblingom posilnia „Šable“ z Buffala. Washington môže očakávať naopak: Jiri Novotneho a prvú voľbu v drafte.
- Útočník Todd Bertuzzi bol poslaný do Detroitu. Na Floridu putuje voľba v drafte a útočník Shawn Matthias.
- Brankár Martin Biron sa stáva posilou Philadelphie. Do Buffala smeruje druhá voľba v drafte.
Isteže, bolo ich oveľa viac, ale článok je to beztak dlhy, takže všetky napísať nemôžem. Zvyšok prebehnem rýchlejšie: Po veľmi vydarenom konci sezóny sa do vyraďovacej časti nakoniec nedostalo prekvapivo Colorado. Od nej ich delil len jeden jediný bodík! V podobnej situácií boli ešte Montreal a Toronto. Maple Leafs strácali zas len 1 bod a „Habs“ 2. No, urputným tempom sme sa prepracovali až do PLAY – OFF.
Tam sa prepracovali tieto kluby:
Východ: BUFFALO, NEW JERSEY, ATLANTA, OTTAWA, PITTSBURGH, NY RANGERS, TAMPA BAY a NY ISLANDERS
Západ: DETROIT, ANAHEIM, VANCOUVER, NASHVILLE, SAN JOSE, DALLAS, MINNESOTA a CALGARY.
Najväčšia dráma v prvom kole sa udiala medzi Stars a Canucks (3:4 na zápasy) Najhladší postup mali prekvapivo Rangers, ktorý s Thrashers nestratili ani zápas. V druhom kole vyradilo Buffalo „Jazdcov“ z New Yorku hladko 4:2. O čosi lepšie sa ešte darilo Ottawe, ktorá vyprevadila „diablov“ 4:1. V Západnej konferencií si zas Detroit poradil zo San Jose 4:2 a Anaheim s Vancouverom 4:1. Nastalo finále jednotlivých konferencií. Na východe patrili prvé tri zápasy Ottawe. Potom sa síce zmobilizovali na jednu hru aj Sabres, ale už im to nebolo nič platné – stav série bol 4:1 v prospech Senators. V západnej konferencií to bolo o niečo napínavejšie, ale Red Wings podľahli Ducks 4:2.To čo nás čakalo potom bol doslovný vrchol sezóny - finále.
V ňom sa stretli hráči Anaheimu a Ottawy. Prvé dva zápasy sa hrali v „Káčerove“ a domáci z ich vyťažili plný bodový zisk. Senátori cestovali domou s vedomím, že aspoň jeden zápas musia vyhrať. To sa im aj podarilo, ale pri opätovnom presune do Anaheimu sa stav zvýšil na 3:1. Ducks posledný zápas vyhrali presvedčivo 6:2 a môhli sa zaslúžene radovať z premiérového Stanley Cupu.
Tak, máme za sebou túto sezónu. Čo nám prinesie tá nasledujúca? Kto vyhrá Pohár Lorda Stanleyho? Ktoré mužstvo sa bude radovať z Prezidentovej trofeje? Na tieto a mnohé ďalšie otázky mám jednu odpoveď – nechajme sa prekvapiť....
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: