30. 03.
«

Reprezentácia

ZOH 2018: Američania zdolali Slovensko vďaka dvom využitým presilovkám

Po senzačnej výhre nad ruskými hráčmi sa slovenskí reprezentanti na olympijskom turnaji v Pjongčangu stretli s výberom Spojených štátov amerických. Boli im vyrovnaným súperom, no favorit zvíťazil 2:1.

USA – Slovensko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 8. Donato (Terry, Bourque)(PP), 43. Donato (Bourque, Arcobello)(PP) – 8. Kudrna (Surový, Čajkovský)

Strely na bránu 1. tretina 2. tretina 3. tretina Spolu
USA 9 16 6 31
Slovensko 7 6 9 22
Trestné minúty 1. tretina 2. tretina 3. tretina Spolu
USA 0 2 2 4
Slovensko 4 4 2 10

Slováci sa nezľakli ani ďalšieho favorita a už v tretej minúte mal prvú väčšiu šancu Slovenska Čajkovský. S jeho strelou zblízka si však Zapolski poradil. V piatej minúte Welch uštedril tvrdý, ale čistý bodyček Bubelovi. Američania zvýšili tempo a v siedmej minúte si vypýtali prvú presilovú hru. Už po 19 sekundách ju využil Ryan Donato, ktorý prekonal Laca zápasu presnou strelou spomedzi kruhov. Slovákom však stačilo 25 sekúnd na vyrovnanie skóre. Z následnej akcie udrel Andrej Kudrna, ktorý usmernil za Zapolskiho nahodenie Surového. V 13. minúte hrali Američania druhú presilovku, ale tentoraz z nej gól nevyťažili. V 17. minúte zakončoval Krištof z dobre pozície pred bránou súpera, ale jeho strelou zblokoval Sanguinetti. Na opačnej strane sa zaskvel Laco po strele Butlera. Hráči USA boli vo svižnej prvej tretine o čosi aktívnejší, no mali jasnú prevahu na vhadzovaniach (13-5).

V úvode druhej tretine hrali Američania tretiu presilovku v zápase, ktorá ich dostala do tempa. Slováci v nej však mohli dvakrát ísť do vedenia, no Zapolski si poradil so zakončeniami Surového i Krištofa po únikoch v oslabení. Do polovice tretiny smerovalo na Laca 11 striel, kým americký brankár čelil jedinej priamej. V 33. minúte bol blízku ku gólu Cingeľ, ale jeho zakončenie tesne minulo bránu. Zakrátko hrali Američania štvrtú presilovku, v ktorej zatlačili Slovákov v obrannom pásme. Okrem Laca podržal svoj tím aj Čajkovský, ktorý obetavo zblokoval strelu Wisniewskiho. V závere tretiny si zahrali prvýkrát v početnej výhode Slováci, ktorí mali niekoľko dobrých šancí na vedúci gól. Skóre sa však do prestávky nezmenilo.

Slovákom nevyšiel vstup do tretej tretiny, keď zle striedali a darovali Američanom ďalšiu presilovku. Zámorský tím ňou nepohrdol a už po siedmich sekundách strelil druhý gól v zápase po efektnej kľučke Donato. Čajkovský pri ňom nebol dosť blízko. Slováci následne dostali šancu odpovedať rovnakou mincou, ale svoju početnú výhodu nevyužili na vyrovnanie. Neskôr boli strelecky aktívnejší a snažili sa aspoň vynútiť predĺženie. Najväčšiu príležitosť mal v 52. minúte Čajkovský, ktorého tvrdú strelu Zapolski vyrazil aj so šťastím. Americký brankár podržal svoj tím aj v záverečných minútach a po tom, čo Ramsay odvolal Laca z brány. Pär sekúnd pred koncom minula tečovaná strela Nagya jeho bránu len o centimetre. S 21 zákrokmi napokon doviedol USA k výhre 2:1. Laco čelil spolu 31 strelám.

Posledný zápas v skupine čaká Slovákov v sobotu o 13:10 SEČ.

Zostava Slovenska: Laco (Rybár) – Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák (A), Valach, Ďaloga, Čajkovský – Kudrna, Nagy (A), Surový (C) – Bubela, Bakoš, Haščák – Krištof, Paulovič, Ölvecký – Hovorka, Lamper, Marcinko – Cingeľ.

Zostava USA: Zapolski (Leggio) – Gunderson, Sanguinetti, Welch (A), Gilroy (A), Billins, Blum, Wisniewski – O'Neill, Roe, Little – B. Butler, Ch. Bourque, Greenway – Donato, Terry, Arcobello – B. Gionta (C), Kolarik, Stoa

Skupina B

08:40 OAR – Slovinsko 8:1 (2:0, 4:1, 2:1)
Góly: 19. Moziakin (Daciuk, Gusev)(PP), 19. Kovaľčuk (Jakovlev, Andronov), 26. Barabanov (Grigorenko, Kalinin)(PP), 29. Kablukov (Kovaľčuk, Zub), 31. Kaprizov (Gusev, Kiselevič), 38. Kovaľčuk (Kalinin, Andronov), 42. Kaprizov (Daciuk, Kiselevič), 48. Kaprizov (Zub, Gusev) – 34. Muršak (Verlič, Kuralt), 60. Pance (Sabolič)

Fínsko – Nórsko 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Góly: 17. Tolvanen (Lepistö)(PP), 26. Tolvanen (Peltola), 43. Savinainen (Koskiranta), 48. Lepistö (Kontiola)(PP), 57. Manninen (Kontiola) – 7. Thoresen (Kristiansen, K. Olimb)(PP)

Švédsko – Nemecko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Góly: 3. Stalberg (Zackrisson, Bergström)