29. 03.
«

Reprezentácia

MS 2018: Slováci dvakrát prišli o náskok, Čechom podľahli v predĺžení + video

V sobotu pokračovali MS 2018 v Dánsku šiestimi zápasmi. Slovensko má za sebou prvý súboj, v ktorom prehrali s Českom až po predĺžení. V dohraných dueloch zvíťazili USA, Fínsko, Francúzsko, Lotyšsko a Švajčiarsko.

Skupina A

Česko – SLOVENSKO 3:2 PP (0:1, 1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 22. Kubalík (Nestrašil, Jaškin), 60. Nečas (Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil) – 8. Krištof (Sekera, Nagy)(PP), 26. Sekera (Nagy)(PP)
Strely: 42-17 (12-8, 12-5, 15-4, 3-0), Trestné minúty: 6-6 (4-2, 2-2, 0-2, 0-0)

Česi boli v úvode zápasu bližšie ku gólu. V tretej minúte Plekanec našiel pred bránou Kubalíka, ale tomu nevyšiel blafák na Čiliaka. O dve minúty neskôr spálil tutovku Faksa, ktorý z prvej netrafil puk stojac pred odkrytou slovenskou bránkou. Na opačnej strane Francouz vychytal vo veľkej šanci Jánošika. V ôsmej minúte hrali Slováci prvú presilovku po vylúčení Gudasa a využili ju na vedúci gól. Už po štyroch sekundách Michal Krištof šikovne tečoval Sekerovu strelu od modrej čiary a poslal Slovensko do vedenia 1:0! V 13. minúte mohlo byť 2:0, ale Cingeľovu nebezpečnú strelu z vrcholu ľavého kruhu Francouz vytesnil nad bránu. Slováci boli od stredu úvodnej tretiny aktívnejší, neskôr sa Česi prebrali a v 17. minúte mohli vyrovnať. Nestrašil však zblízka neprekonal Čiliaka. V závere tretiny si Česko zahralo prvú presilovku po faule Nagyho kolenom na Šuláka. Nestihlo ju využiť a navyše fauloval Jaškin, takže oba tímy hrali vo štvorici. Skóre sa do prestávky nezmenilo najmä vďaka Čiliakovi, ktorý chytil v jeho prvej tretine na MS všetkých 12 striel. Na vhadzovaniach totiž Česi dominovali (21:6),

Česi mali skvelý vstup do druhej tretiny. Už po 64 sekundách hry vyrovnal stav na 1:1 Dominik Kubalík, ktorý prekonal Čiliaka zblízka bekhendovým zakončením pomedzi nohy. Najväčšiu zásluhu na góle mal Jaškin, ktorý sa len deväť sekúnd pred nim vrátil z trestnej lavice. Řepík mohol zakrátko poslať Česko do vedenia, ale tentoraz slovenský brankár zasiahol. V 25. minúte bol opäť vylúčený Jaškin a Slováci jeho faul potrestali gólom na 2:1 Andrej Sekera nahodil puk od modrej čiary a aj vďaka cloneniu Jurča prešiel za chrbát Francouza! O minútu neskôr mohol práve Jaškin znova vyrovnať stav, ale s dorážkou Nestrašilovej strely neuspel. V 33. minúte putoval na trestnú lavicu Čajkovský a Česi mali ideálnu šancu na druhý gól. Hyka bol k nemu najbližšie, ale jeho nájazd Čiliak zneškodnil a Cingeľ odpratal vyrazený puk. Slovenský brankár sa zapotil aj v závere druhej tretiny po šanciach Červenku a Skleničku. Jeho strela len niekoľko sekúnd pred druhou prestávkou prešla pomedzi Čiliakove betóny, ale do brány ju nikto nestihol upratať. Česi vyhrali na strely v tretine 12:5, ale po 40 minútach hry prehrávali 1:2.

Česko začalo poslednú tretinu aktívne a neustále ohrozovalo slovenskú bránu. Aktívny bol najmä Nečas, ktorý viackrát zamestnal Čiliaka. V 45. minúte musel zasiahnuť proti nebezpečnému zakončeniu Gudasa. V 47. minúte zachránil Slovensko Ďaloga, ktorý po ďalšej českej akcii nedovolil Hykovi doraziť puk do odkrytej brány. Tréner Craig Ramsay zareagoval na veľký tlak súpera oddychovým časom. V strede tretiny hrali Česi tretiu presilovku, ale Slováci sa ubránili. V posledne desaťminútovke to „horelo“ pred oboma brankármi. Najskôr Jurčo a po ňom aj Krištof mohli zvýšiť náskok Slovenska, na druhej strane Česi neuspeli v prečíslení. Ďaloga opäť skvelo ubránil súpera. Štyri minúty pred koncom mal vyrovnanie na hokejke Řepík, ale v čistej šanci netrafil odkrytú bránu. Česi v závere odvolali brankára a skúsili to v šestici. Napokon 10 sekúnd pred záverečným hvizdom Martin Nečas poslal duel do predĺženia, keď po rýchlom prieniku prekonal Čiliaka strelou pomedzi nohy. O to viac môže Slovákov hnevať fakt, že predtým najmenej trikrát netrafili prázdnu bránu.

Česi boli v predĺžení lepší a v jeho tretej minúte zavŕšil ich víťazný obrat Dmitrij Jaškin, ktorý rozhodol o výhre 3:2 strelou bekhendom zblízka. Za najlepších hráčov duelu vyhlásili Čiliaka, ktorý predviedol 39 zákrokov a Kubalíka, ktorý zaznamenal gól a asistenciu. Druhý zápas na turnaji čaká Slovákov už v nedeľu večer proti Švajčiarsku.

Zostava Česka: Francouz (Rittich) – Gudas (A), Jordán, Sklenička, Moravčík, Polášek, Šulák, Hronek – Hyka, Faksa, Červenka (C) – Nestrašil, Nečas, Jaškin – Řepík, Plekanec (A), Kubalík – Chytil, Horák, Kousal.

Zostava SLOVENSKA: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, Mikúš, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Skalický.

Zvyšný program Slovenska na MS 2018 v Dánsku:

SLOVENSKO – Švajčiarsko, nedeľa, 6. mája (20:15)
Rakúsko – SLOVENSKO, utorok, 8. mája (16:15)
SLOVENSKO – Francúzsko, štvrtok, 10. mája (16:15)
SLOVENSKO – Švédsko, sobota, 12. mája (12:15)
Rusko – SLOVENSKO, pondelok, 14. mája (16:15)
Bielorusko – SLOVENSKO, utorok, 15. mája (16:15)

Ďalšie zápasy skupiny A

Švajčiarsko – Rakúsko 3:2 PP (1:0, 1:1, 0:1, 1:0)
Góly: 19. Niederreiter (Corvi), 25. Haas (Scherwey, Müller), 64. Corvi (Niederreiter) – 35. Zwerger (Haudum, Rauchenwald)(PP), 47. Ganahl (Schneider)

Švajčiari vyhrali na strely 41:19, ale napriek tomu prišli o bod. Starkbaum ho s 38 zákrokmi vychytal pre Rakúsko, ktoré zmazalo stratu 0:2. Niederreiter a Haas poslali favorita do vedenia, Zwerger v presilovke a Ganahl vynútili predĺženie. V jeho štvrtej minúte rozhodol o výhre helvétov Corvi. On i Niederreiter pridali po asistencii a Genoni kryl 17 striel.

Francúzsko – Bielorusko 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)
Góly: 4. Fleury (S. Da Costa, Rech), 14. S. Da Costa (Janil), 39. Lamperier (Claireaux, Hecquefeuille), 43. Manavian (S. Da Costa), 48. Guttig (Perret), 58. Perret (Hecquefeuille) – 20. Pavlovič (Razvadovskij, Vorobej), 55. Vorobej (Platt, Korobov)

Stéphane Da Costa strelil gól a pridal dve asistencie, Hardy zastavil 38 striel a Francúzi zareagovali na vysokú prehru s Ruskom triumfom 6:2 nad Bieloruskom. Manavian, Fleury, Guttig, Perret a Lamperier tiež skórovali, Hecquefeuille dvakrát asistoval. Kulbakova vystriedal po dvoch inkasovaných góloch Karnauchov. Obaja dokopy čelili 30 strelám. Z Bielorusov sa strelecky presadili iba Pavlovič a Vorobej.

Skupina B

Nórsko – Lotyšsko 2:3 PP (2:0, 0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 9. Bastiansen (Trettenes), 13. Bonsaksen (M. Olimb) – 27. Balcers (Sotnieks), 52. Abols (Sotnieks, Rēdlihs), 61. Balcers (Džerinš)

Nóri viedli po prvej tretine 2:0 po góloch Bastiansena a Bonsaksena, ale Lotyši postupne otočili stav a napokon vyhrali 3:2 po predĺžení. Hrdinom Lotyška bol dvojgólový Balcers, ktorý naštartoval obrat a aj ho zavŕšil po 24 sekundách nadstaveného času. Na 2:2 vyrovnal stav Abols, Sotnieks dvakrát asistoval. Brankári nemali veľa práce. Merzlikinš predviedol pri výhre iba 13 zákrokov, Haugen ich urobil o päť viac.

Fínsko – Južná Kórea 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)
Góly: 4. Aho (Teräväinen)(OS), 6. Teräväinen (Aho)(OS), 29. Aho (Rantanen, Teräväinen)(PP), 33. Savinainen (Aho), 39. Nutivaara (Pesonen)(OS), 47. Mäenalanen (Pesonen, Anttila), 48. Kapanen (Rantanen), 54. Pesonen (Mäenalanen, Anttila) – 33. Swift

Fíni vstúpili do turnaja hladkou výhrou 8:1 nad nováčikom z Južnej Kórei, zatiaľ najvyššou na týchto MS. Tri góly pritom strelili v oslabení a jeden v presilovke. Aho zaznamenal dva góly a dve asistencie, Teräväinen s Pesonenom po góle a dvoch prihrávkach. Skórovali aj Nutivaara, Savinainen, Mäenalanen a Kapanen. Rantanen s Anttilom dvakrát asistovali, kým Säteri čelil iba deviatim strelám. Kórejský brankár Dalton inkasoval všetkých osem gólov zo 45 striel Fínov. Jediný gól outsidera strelil Swift za stavu 0:4.

Dánsko – USA 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 17. Butcher (Gaudreau), 23. Kreider (Ryan, Hughes)(PP), 30. Atkinson (Kreider, Jensen), 55. Jensen (Butcher, Kane)

Američania vyhrali aj druhý zápas na turnaji, tentokrát za tri body a dokonca na nulu. Domácich Dánov zdolali 4:0 po góloch Butchera, Kreidera, Atkinsona a Jensena. Okrem Atkinsona si všetci pripísali aj asistenciu. Kinkaid potreboval na čisté konto urobiť 20 zákrokov, Andersen ich predviedol 39. Dáni po triumfe nad Nemcami zaznamenali prvú prehru.