26. 04.
«

Reprezentácia

MS 2018: Slovensko podľahlo Švajčiarsku 0:2 + video

V nedeľu pokračovali MS 2018 v Dánsku šiestimi zápasmi. Slovenskí hokejisti po biednom výkone podľahli Švajčiarom. V ostatných dueloch zvíťazili Kanada, Rusko, Švédsko, Nórsko a Fínsko.

Skupina A

SLOVENSKO – Švajčiarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 12. Scherwey (Diaz, Muller), 21. Muller (Scherwey)
Strely: 25-26 (12-9, 6-11, 7-6), Trestné minúty: 6-4 (2-2, 4-2, 0-0)

Lepší vstup do zápasy mali Švajčiari, ktorí sa v úvodných minútach dostali k niekoľkým príležitostiam. Na prvú väčšiu šancu Slovenska sa čakalo do deviatej minúty, kedy po nahodení Krištofa pohrozil Jurčo. Krátko na to skúsil šťastie Bakoš, ale trafil len vyrážačku Berru. Prvý gól strelil aktívnejší tím - v 12. minúte poslal Švajčiarsko do vedenia Scherwey. Vedúci tím naďalej dobiedzal v útočnom pásme. Slovensko sa na dlhšie dostalo do svojho útočného pásma až v posledných šiestich minútach tretiny. Tri a pol minúty pred koncom nasledoval dvojminútový trest za vyšší počet hráčov na ľade a Švajčiari mali šancu zvýšiť si vedenie. Nestalo sa tak. Do šatní sa odchádzalo za stavu 0:1 a Slovensko s výhodou početnej prevahy, ktorej väčšina vyšla pre úvod druhej tretine.

Namiesto strelenia gólu sme po zaváhaní gól inkasovali, keď 22 sekúnd po začiatku tretiny skóroval Muller. Ani zvyšok presilovky Slovákom príliš nevyšiel. V danom úseku lepší Švajčiari si v 24. minúte vybojovali presilovku a pri avizovanom vylúčení Feherváryho z tlaku skórovali, ale až po prerušení hry. V samotnej početnej prevahe získali možnosť hrať po faule Čajkovského presilovku o dvoch hráčov v trvaní jednej minúty. Nakoniec ju nevyužili. Ďalšiu presilovku si od 27. minúty zahrali aj muži v modrom. Neúspešne. Slováci sa dostávali do náznakov väčších šancí, ale k nebezpečnému zakončeniu sa nedostávali. Päť minút pred koncom tretiny pohrozil Nagy a odštartoval najlepšiu sekvenciu slovenského tému v zápase. Bera eliminoval aj strelu Skalického.

Slováci vstúpili do záverečnej dvadsaťminútovky so snahou urobiť ešte niečo s výsledkom, ale Švajčiari robili to, čo vždy dobre vedeli - pozorne bránili. Aj keď slovenskí hráči zvyšovali svoj tlak, cez prehustenú obranu sa k výraznejšiemu ohrozeniu Berru nedostávali a nedokázali si ho ani udržať na dlhšie obdobie. Prvú väčšiu šancu spálil po peknej prihrávke Svitanu Bondra štyri a pol minúty pred koncom. V závere pomohlo Slovensku aj šťastie, len centimetre delili súpera od trojgólového vedenia. Krátko na to Čiliak opustil bránu, ale neprinieslo to ani náznak šance. Následne sa Čiliak musel vrátiť do brány a Švajčiari sa usadili v útočnom pásme. V poslednej minúte sa predsa len podarilo slovenskému brankárovi znova opustiť bránu, ale opäť to neviedlo k ničomu. Druhý zápas po sebe prehral slovenský výber zaslúžene.

Zostava SLOVENSKA: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry – Nagy, Krištof, Jurčo – Haščák, Mikúš, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Skalický.

Zostava Švajčiarska: Berra (Genoni) – Müller, Diaz, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi – Hofmann, Corvi, Niederreiter – Moser, Vermin, Riat – Scherwey, Haas, Rod – Schäppi, Baltisberger.

Zvyšný program Slovenska na MS 2018 v Dánsku:

Rakúsko – SLOVENSKO, utorok, 8. mája (16:15)
SLOVENSKO – Francúzsko, štvrtok, 10. mája (16:15)
SLOVENSKO – Švédsko, sobota, 12. mája (12:15)
Rusko – SLOVENSKO, pondelok, 14. mája (16:15)
Bielorusko – SLOVENSKO, utorok, 15. mája (16:15)

Ďalšie zápasy skupiny A

Rakúsko – Rusko 0:7 (0:3, 0:3, 0:1)
Góly: 10. Grigorenko, 12. Anisimov (Bučnevič), 14. Barabanov (Michejev, Jakovlev), 24. Grigorenko (Anisimov), 30. Kaprizov (Daciuk, Dadonov), 38. Mamin (Kaprizov), 54. Michejev

Rusi druhýkrát po sebe zdolali svojho súpera pomerom 7:0. Opäť ukázali, že patria medzi favoritov turnaja a nad Rakúskom dominovali. Na strely ho porazili 41:19 a strieľanie gólov si užívali. Pár by svojou krásou obstálo aj v exhibícií. Za rozhodnutého stavu 6:0 dostal v tretej tretine oddych brankár Košečkin a zachytal si aj jeho náhradník Šesťorkin.

Švédsko – Česko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Góly: 5. Rakell (H. Lindholm, Janmark), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell) – 34. Hronek (Červenka, Faksa), 56. Hyka (Faksa)

Českí hokejisti podali dobrý výkon, ale na favorizovaných Švédov nestačili. Zápas sa pre nich nezačal ideálne, keď Rittich inkasoval dva góly v prvých ôsmich minútach, ale potom obhajcu zlata potrápili. Ten nakoniec vyhral 3:2 vďaka víťaznému gólu Zibanejada a trom bodom Rakella (1+2). Hellberg predviedol 23 zákrokov, Rittich 24.

Skupina B

Južná Kórea – Kanada 0:10 (0:2, 0:6, 0:2)
Góly: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. Schenn (Ekblad, Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal, Beauvillier), 45. McDavid (Pulock, Dubois), 49. Eberle (Edmundson, Jost)

Zápas dopadol tak ako sa dalo čakať. Kórejčania v prvej tretine sympaticky odolávali a favoritovi umožnili streliť len dva góly. Kanadská lavína sa však spustila v druhej dvadsaťminútovke, v ktorej hráči NHL nastrieľali exotickému outsiderovi šesť gólov. V záverečnom dejstve zavŕšili desiatku a duel sa už iba dohrával. Len jediný Kanaďan strelil viac ako gól – Jost, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu. Čisté konto vychytal McElhinney, ktorý čelil 25 strelám.

Nemecko – Nórsko 4:5 SN (2:2, 1:1, 1:1, 0:0 - 0:3)
Góly: 15. Hager (Draisaitl, Plachta), 19. Michaelis (Noebels, J. Müller), 28. Hager (Draisaitl), 51. Y. Seidenberg (Plachta, Draisaitl) – 2. K. A. Olimb, 8. Valkvae Olsen (Lindström, M. Olimb), 22. Bastiansen (Valkvae Olsen, Salsten), 51. Sörvik, rozh.SN: Trettens

Zápas bol vyrovnaný a dramatický, no nájazdy jasne ovládlo Nórsko, ktoré si pripísalo prvú výhru na turnaji. Presadili sa v nich traja hráči, víťazný nájazd bol napokon ten prvý Trettensa. Jeho tím vyhrával v zápase trikrát, raz dokonca 2:0. Nemcom sa však zakaždým, podarilo stratu stiahnuť. Obrat sa im už ale nepodaril, a tak finalisti poslednej olympiády vstúpili do svetového šampionátu dvoma prehrami po sebe.

Lotyšsko – Fínsko 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)
Góly: 52. Rihards Bukarts (Balinskis) – 2. Aho (Savinainen), 8. Savinainen (Heiskanen, Aho), 18. Suomela, 28. Aho, 35. Savinainen (T. Teräväinen, Aho), 47. T. Teräväinen (Rantanen, Mikael Granlund), 48. Rantanen (Aho, T. Teräväinen), 52. T. Teräväinen (Nutivaara, Aho)

Fínsko zaknihovalo podľa očakávaní vysokú výhru nad Lotyšskom. Zápas vyšiel najmä Sebastianovi Ahovi, ktorý zaznamenal dva góly a štyri asistencie! Teuvo Teravainen zaznamenal dva góly a dve asistencie, Savinainen dva góly a asistenciu.