21. 04.
«

Reprezentácia

MS 2018: Slováci zdolali aj Francúzov. Neuznali im však krásny gól + video

Vo štvrtok pokračujú MS 2018 v Dánsku ďalšími štyrmi zápasmi. Slovenskí hokejisti zaznamenali druhé víťazstvo po sebe, keď zdolali Francúzsko 3:1. Troma bodmi sa blysol Dávid Buc. Z výhier sa tešili aj Kanada, Američania a Česi, ktorí v šlágri porazili Rusov.

Skupina A

SLOVENSKO – Francúzsko 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 6. Bondra (Buc, Svitana), 23. Buc (Svitana, Jaroš), 60. Čajkovský (Buc)(EN) – 34. Claireaux (Perret, Janil)
Strely: 28-14 (12-4, 9-5, 7-5), Trestné minúty: - (0-6, 2-2, 2-0), Brankári: Čiliak - Hardy

Slováci začali aktívnejšie a v úvodných minútach viackrát ohrozili Hardyho. Najviac zaváňalo gólom zakončenie Jurča z ľavého kruhu, na opačnej strane to z podobnej pozície skúšal Treille. V šiestej minúte to už Slovensku vyšlo. Prečíslenie popradského útoku dvoch proti jednému úspešne pretavil na otvárací gól Dávid Bondra. Syn legendárneho Petra Bondru poslal svoj tím do vedenia 1:0 jeho prvým gólom na MS! Slováci nepoľavili a v 12. minúte mali prvú presilovkovú možnosť. Francúzi im ju darovali zlým striedaním a hrou v šestici. Početná výhoda však Slovákom nevyšla, dokonca v nej ani nevystrelili na Hardyho. V 16. minúte dostali šancu na reparát, keď Manavian zasiahol prenikajúceho Jurča vysokou hokejkou do tváre. Dostal za to hneď štyri trestné minúty. Útočníkovi Chicaga zostala totiž po zákroku rana pri ľavom oku. Slováci ani túto šancu nevyužili na zveľadenie náskoku, a tak sa skóre v prvej tretine už nezmenilo. Hardy v nej čelil 12 strelám, Čiliak iba štyrom.

Slováci vstúpili lepšie aj do druhej tretiny a veľmi rýchlo zvýšili náskok na 2:0. V 23. minúte sa o to opäť postarala formácia z tipsportligového Popradu. Strelu Svitanu vyrazil Hardy presne na hokejku dorážajúceho Dávida Buca, ktorý nemal problém poslať puk do odkrytej brány. Francúzi sa nedostali ani k jednej strele, prvýkrát ohrozili Čiliaka až v ich prvej presilovej hre. Hrali ju vďaka zbytočnému faulu Haščáka. Takmer celý čas zvierali Slovákov v obrannom pásme a kontaktný gól streliť nedokázali. Dostali sa však do tempa a boli nebezpečnejší ako predtým. V strede duelu Teddy Da Costa tvrdo narazil na mantinel Ďalogu, ktorý bol chvíľu na ľade otrasený. Rozhodcovia Francúza nevylúčili. V 34. minúte sa im aktivita predsa vyplatila a Valentin Claireaux znížil stav na 1:2 strelou z medzikružia po rýchlej kombinačnej akcii. Čiliakovi prepadla cez výstroj. Bol to len ôsmy pokus súpera, ktorému v zápase čelil. Slováci si neskôr mohli obnoviť náskok v ďalšej presilovke, ale napriek dobrej hre sa im ti nepodarilo. Skóre sa tak už do prestávky nemenilo.

Slovenskí hráči pokračovali v aktivite aj v úvode tretej tretiny. V 44. minúte bol blízko k tretiemu gólu Nagy, ale jeho zakončenie spoza brány nezaskočilo Hardyho. Francúzsky brankár sa musel obracať pri viacerých šanciach súpera. V strede tretiny mali Francúzi veľkú šancu na vyrovnanie stavu, ale najskôr Rech neuspel v zakončení po peknom individuálnom prieniku a vzápätí Čiliak skvelo vychytal aj dorážajúceho Claireauxa. Francúzi sa snažili, ale nedokázali skórovať. Naopak, v 59. minúte predviedol krásne sólo Nagy. Efektne obišiel obrancu a blafákom prekonal Hardyho. Tréner Francúzska však reklamoval ofsajd Slovákov a rozhodcovia mu po prezretí záznamu dali za pravdu. Francúzi získali v závere presilovku a odvolali aj brankára, ale ani to im nestačilo. Michal Čajkovský trafil prázdnu bránu a spečatil triumf Slovenska 3:1. Čiliak pri ňom čelil iba 14 strelám, o polovicu menej ako Hardy.

Najlepším Slovákom zápasu sa stal zaslúžene Buc, ktorý strelil víťazný gól a na zvyšné dva prihral. Slovensko sa vďaka výhre vrátilo na postupové štvrté miesto v skupine. Piaty duel na turnaji odohrajú v sobotu proti obhajcom titulu zo Švédska.

Nagyov neuznaný gól:

Zostava SLOVENSKA: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Grman, Jánošík – Nagy, Krištof, Jurčo – Haščák, Hovorka, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Kudrna

Zostava Francúzska: Hardy (Quemener) – Auvitu, Manavian, Chakiachvili, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry – Lamperier, Rech, S. Da Costa – Fleury, Treille, Guttig – T. Da Costa, Douay, Texier – Claireaux, Leclerc, Perret – Ritz

Zvyšný program Slovenska na MS 2018 v Dánsku:

SLOVENSKO – Švédsko, sobota, 12. mája (12:15)
Rusko – SLOVENSKO, pondelok, 14. mája (16:15)
Bielorusko – SLOVENSKO, utorok, 15. mája (16:15)

Zvyšný zápas skupiny A

Česko – Rusko 4:3 PP (2:1, 1:2, 0:0, 1:0)
Góly: 15. Krejčí (Jaškin, Gudas), 19. Jaškin (Pastrňák, Krejčí), 25. Pastrňák (Krejčí), 64. Pastrňák (Krejčí, Hronek) – 2. Nesterov (Barabanov, Kablukov), 21. Grigorenko (Bučnevič, Anisimov), 26. Barabanov (N. Zajcev, Šalunov)

Naši západní susedia zaskočili favorita z Ruska a aj keď skoro prehrávali, napokon ho zdolali 4:3 po predĺžení. Triumf zariadili dve najnovšie posily z NHL. Dva góly, vrátane víťazného, strelil Pastrňák, ktorý pridal asistenciu. Krejčí zaznamenal gól a tri prihrávky, skóroval aj Jaškin. Ritticha z 23 striel prekonali Nesterov, Grigorenko a Barabanov. Košečkin čelil 24 strelám. Rusi inkasovali prvé štyri góly na turnaji.

Skupina B

USA – Lotyšsko 3:2 PP (1:1, 1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 12. Kreider (DeBrincat, Larkin)(PP), 38. White (DeBrincat, Kane), 62. Atkinson (Gaudreau, Kane)(PP) – 18. Balinskis (Blugers, Ri. Bukarts), 24. Džerinš (Indrašis, Ro. Bukarts)(PP)

Američania sa vytrápili s Lotyšmi, ktorých zdolali 3:2 až po predĺžení. Stratili tak druhý bod na turnaji, no naďalej sú bez prehry. Rozhodujúci gól strelil v 62. minúte Atkinson, ktorý nadviazal na spoluhráčov Kreidera a Whitea. DeBrincat dvakrát asistoval a Kinkaid kryl 17 striel. Prekonali ho Balinskis a Džerinš. Merzlikinš čelil 33 strelám. Američania využili dve presilovky, Lotyši jednu.

Nórsko – Kanada 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Góly: 2. McDavid (Parayko, Murray), 13. Horvat (Pageau), 16. McDavid (Schwartz), 29. McDavid (Parayko, Nugent-Hopkins), 43. Horvat (Dubois)

Kanada si poradila s ďalším papierovým outsiderom, keď zdolala Nórsko jasne 5:0. Prvý hetrik na turnaji strelil McDavid, ku ktorému sa na listine strelcov pridal dvojgólový Horvat. Parayko dvakrát asistoval a Kuemper s McElhinneym čelili dokopy len 10 strelám. Na Haugena ich smerovalo 33.