20. 04.
21. 04.
«

Reprezentácia

MS 2018: Slováci vzali bod majstrom sveta. Prehrali po vlastencovi v predĺžení + video

V sobotu pokračujú MS v hokeji 2018 v Dánsku šiestimi zápasmi. Slováci odohrali piaty duel na turnaji proti obhajcom titulu, s ktorým prehrali až po predĺžení. Z výhier sa tešili aj Lotyšsko, Rakúsko, Dánsko, Rusko a Fínsko.

Skupina A

SLOVENSKO – Švédsko 3:4 PP (1:2, 1:1, 1:0, 0:1)

Góly: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 38. Ďaloga (Nagy)(OS), 47. Nagy (Krištof, Čajkovský) – 16. Everberg (Klingberg, Lindholm), 19. Nyquist (Backlund, Gustafsson), 25. De La Rose (Wikstrand, Kempe), 65. Zibanejad (Rakell, Klingberg)(PP)
Strely: 28-33 (8-21, 6-5, 11-4, 3-3), Trestné minúty: 8-2 (4-2, 2-0, 0-0, 2-0)

Švédi na Slovákov podľa očakávaní vybehli, no prvý náznak šance mal papierový outsider zápasu. Helleberga ako prvý preveril Haščák, na opačnej strane presvišťala tečovaná švédska strela tesne nad Rybárovu bránu. V šiestej minúte pohrozil Slovákom Kempe a o dve minúty neskôr spálil Rakell prvú tutovku. Jeho únik Rybár aj s pomocou hornej tyčky brány zneškodnil. Vzápätí sa Slováci dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, ktoré zakončoval Haščák. Súperi ho natlačili na Hellberga, no práve on bol vylúčený za nedovolené bránenie. Švédi hrali prvú presilovku, ktorú však nevyužili. Naopak, krátko po nej išlo Slovensko do vedenia 1:0!. Tomáš Jurčo otvoril skóre šikovnou tečou Grmanovej strely. Švédi mohli rýchlo vyrovnať, ale Kempe nezakončil únik presne. Po ňom to skúšali aj ďalší hráči a napokon sa to favoritovi podarilo. V 16. minúte sa ujala strela Dennisa Everberga, ktorú Rybár cez cloniacich súperov nevidel. Zakrátko hrali aj Švédi druhú presilovku a len pár sekúnd po nej išli do vedenia 2:1. Gustav Nyquist sa najlepšie zorientoval pred bránou a prekonal bezmocného Rybára. V závere prvej tretiny mohli Slováci vyrovnať, ale Jánošík ani Haščák v šanciach neuspeli. Vybojovali si však početnú výhodu. Švédi ich dovtedy prestrieľali 21:8.

Rakellova šanca:

V úvode druhej tretiny dohrávali Slováci prvú presilovku, ale vôbec im nevyšla. V 23. minúte boli veľmi blízko k vyrovnaniu, keď sa dostali do veľkého prečíslenia. Hellberg však fantastickým zákrokom obral o gól Svitanu. Slováci pykali už o dve minúty neskôr, keď švédsku kombinačnú akciu zakončil gólom na 3:1 Jacob de la Rose. Bakošovi sa pritom takmer podarilo dočiahnuť na finálnu prihrávku. Slováci mohli hneď odpovedať, ale Haščákova dorážka po strele Bakoša tesne minula bránu Hellberga. V 33. minúte sa ocitol v ideálnej streleckej pozícii Sekera, ale namiesto zakončenia podržal puk, obkrúžil bránu a naservíroval puk voľnému Jurčovi. Ten ho však minul. Na opačnej strane mohol z prečíslenia skórovať Pettersson. Rovnaký hráč to neskôr skúšal efektným spôsobom zblízka, ale opäť neuspel. Po sérii tvrdých zákrokov hrali Švédi v 36. minúte tretiu presilovku. Slováci však udreli v oslabení zásluhou Mareka Ďalogu, ktorý ukážkovo zakončil rýchly samostatný únik a vzápätí zbúral rozhodcu. Vpredu zabudnutý Nagy mu pred gólom na 2:3 umne prenechal puk na útočnej modrej čiare. Skóre sa už do prestávky nezmenilo.

Zákrok Hellberga proti Svitanovi:

Slováci mali v úvode tretej tretiny veľkú šancu na vyrovnanie. Jaroš zaviezol puk do pásma, prihral ho pred bránu Jurčovi a ten takmer prekonal Hellberga. Puk však zrejme trafil korčuľu padajúceho Krištofa. Zakrátko mohol skórovať Buc, ale jeho zakončenie skončilo v rýchlej lapačke švédskeho brankára. Vydarenú pasáž Slovenska korunoval v 47. minúte Ladislav Nagy, ktorý vyrovnal stav na 3:3 po úspešnom prečíslení s Krištofom. Švédsky náskok mohol ihneď obnoviť Zibanejad, ale Rybár podržal svoj tím. Na druhej strane zase ohrozil Hellberga aktívny Jurčo a po ňom mal švédsky gólman šťastie pri nepresnej dorážke Hovorku. V 54. minúte sa opäť dostal do úniku i koncovky Ďaloga, ale Hellbergova lapačka bola proti. V 57. mal gól na hokejke Haščák, ktorý sa natlačil do bránkoviska a dvakrát zakončoval. Napokon už nikto neskóroval, a tak Slováci vzali majstrom sveta bod! V tretej tretine ich prestrieľali 11:4.

V predĺžení hranom vo formáte troch proti trom mali prvú šancu rozhodnúť Slováci, ale Nagy tentoraz proti Hellbergovi neuspel. Po ňom mohol skórovať aj Hovorka, ale jeho strela z medzikružia letela tesne vedľa brány. Na opačnej strane musel Rybár zasiahnuť po zakončení Klingberga. Švédi si 68 sekúnd pred koncom nadstaveného času vybojovali presilovú hru, ktorú o 26 sekúnd neskôr premenil na víťazný gól Mika Zibanejad. Jeho finálnu prihrávku na Rakella si však zrazil do vlastnej brány Sekera. Rybár prispel k zisku ôsmeho bodu Slovenska na turnaji 29 zákrokmi, Hellberg čelil 28 strelám.

Zostava SLOVENSKA: Rybár (Čiliak) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Grman, Jánošík – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, Hovorka, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Kudrna

Zostava Švédska: Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, Gustafsson – Rakell, Zibanejad, Janmark – Pettersson, Backlund (C), Nyquist – Everberg, Jo. Larsson, Pääjärvi – Kempe, De La Rose, Andersson

Zvyšný program Slovenska na MS 2018 v Dánsku:

Rusko – SLOVENSKO, pondelok, 14. mája (16:15)
Bielorusko – SLOVENSKO, utorok, 15. mája (16:15)

Zvyšné zápasy skupiny A

Rakúsko – Bielorusko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Góly: 5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer)

Bielorusi prehrali aj šiesty zápas na turnaji a s istotou zostúpia do nižšej kategórie MS. Rakúšania ich zdolali 4:0 a pripísali si prvý triumf. Vďaka nemu sa zachránili medzi elitou. O góly sa postarali Viveiros, Raffl, Komarek a Zwerger, pričom poslední traja využili tri zo štyroch presiloviek tímu. Starkbaum urobil pri čistom konte 34 zákrokov, Karnauchov s Trusom čelili dokopy 28 strelám.

Rusko – Švajčiarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)
Góly: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Nesterov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) – 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter)

Rusi to so Švajčiarmi nemali jednoduché, ale napokon zvíťazili 4:3. Kaprizov, Dadonov, Nesterov a Grigorenko skórovali, Gusev, Daciuk a Anisimov dvakrát asistovali a Košečkin kryl 24 striel. Prekonali ho Untersander, Andrighetto a Haas. Berra čelil 23 strelám. Jeho spoluhráči využili dve zo štyroch presiloviek, Rusi jednu zo štyroch (5 proti 3).

Skupina B

Lotyšsko – Nemecko 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 37. Keninš (Abols, Balcers), 41. Galvinš (Indrašis, Džerinš), 48. Džerinš (Rēdlihs, Freibergs) – 49. Kahun (Draisaitl, Ehliz)

Lotyši si pripísali druhý triumf na turnaji, keď zdolali Nemcov 3:1. Keninš, Galvinš a Džerinš skórovali a Merzlikinš predviedol 33 zákrokov. Prekonal ho iba Kahun za stavu 3:0. Treutle čelil 32 strelám. Nemci vyhrali iba jeden z piatich duelov na MS.

Dánsko – Južná Kórea 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 23. F. Nielsen (D. Nielsen), 33. J. Jensen (Bjorkstrand), 57. Hardt (F. Nielsen, Jensen Aabo) – 25. Ki-song Kim (Sang-uk Kim)

Dáni vyhrali druhý zápas za dva dni, keď si poradili aj s nováčikom z Kórey. Víťazstvo 3:1 zariadili gólmi Frans Nielsen, Jesper Jensen a Hardt. Andersena prekonal zo 14 striel Ki-song Kim. Na Daltona smerovalo presne dvakrát toľko striel Dánov. Kórea zostáva na dne tabuľky so šiestimi prehrami, domáci tím vyhral trikrát za tri body.

Kanada – Fínsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)
Góly: 11. Pageau (Horvat) – 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. Teräväinen (Aho, Kivistö)

Kanada si mohla v prípade výhry zaistiť postup do štvrťfinále, ale namiesto toho klesla až na štvrté miesto po prehre 1:5 v šlágri dňa s Fínskom. Najmä brankári McElhinney s Kuemperom nemali svoj deň a Kanaďania doplatili aj na 10 vylúčení. Dve z nich súper potrestal. Rantanen strelil dva góly, dvojbodoví Teräväinen s Tolvanenom a Pesonen po jednom. Säteriho prekonal z 31 striel ako jediný Pageau. Fíni vyslali na kanadských gólmanov dokopy 22 striel.