24. 05.
«

Reprezentácia

Návrat späť - 2005: Veľké trápenie ukončil až Gáborík

Slovenský tím nabitý hviezdami mal na majstrovstvách vo Viedni a Innsbrucku medailové ambície. Veď rok predtým prehral dosť nešťastne v zápase o bronz s Američanmi až po nájazdoch. Optimizmus však klesol po vydretom víťazstve nad Bielorusmi.

Ouvertúra na šampionáte s nováčikom v top divízii majstrovstiev. Čo viac si priať? Asi tak vyzerala nálada na Slovensku 30. apríla 2005 pred prvým zápasom Slovenska MS na azda najkvalitnejšie obsadených majstrovstvách.

Slovensko malo vo svojich radoch vďaka lockoutu v NHL hviezdy ako Gáborík, Marián Hossa, Miroslav Šatan, Michal Handzuš, Pavol Demitra, Žigmund Pálffy či Jozef Stümpel. Problémy s Bielorusmi si nikto nepripúšťal. A už vôbec nie vtedy, keď v úvodných sekundách zápasu

Andrej Mezin (v červenom) prviádzal našich útočníkov do zúfalstva. Nevyzrel na neho ani kapitán Miroslav Šatan

Richard Zedník vystrelil a puk sa od neistého Mezina a obrancu Baška odrazil do žŕdky. To bol však posledný kiks tohto brankára v zápase.

Dominancia Slovenska bola obrovská. Hráči sa však prekonávali v zahadzovaní šancí. Tutovku nedal Šatan, Pálffy nepretavil únik do gólu a ani Stümpel neskóroval po prihrávke Pálffyho. Nutno však poznamenať, že na konci všetkých akcií bol Andrej Mezin. Ten držal Bielorusov nad vodou.

Na začiatok tretej tretiny sa išlo na ľad s výsledkom 0:0. Práve až záverečné dejistvo prinieslo góly. Neskutočného Mezina konečne prekonal 100 sekúnd po začiatku tretiny Marián Hossa. Ten zužitkoval prečíslenie dvoch proti jednému, do ktorého sa dostal spolu s jeho menovcom Mariánom Gáboríkom. Po góle sa opäť Slováci usadili v pásme a snažili sa pridať ďalší gól. Gól však dostali. O necelé dve minúty po Hossovom góle prekonal Lašáka strelou medzi betóny Koľcov.

Slováci si nemohli dovoliť zaváhať. Búšili do Bielorusov, hlavne v poslednej desaťminútovke. Šatan a ani Zedník svoje obrovské šance nevyužili. Slovensko čakalo na spásu. A tá aj prišla. Spasiteľom sa stal Marián Gáborík, ktorý v čase 56:32 doklepol puk do brány po Hossovej prihrávke. Trenčianske duo si teda vymenilo svoje pozície pri prvom góle.

Strelec víťazného gólu Marián Gáborík (vľavo) tentoraz nepretlačil puk za Mezinov chrbát.

Slováci po tomto góle už kontrolovali hru a nič nenasvedčovalo, že by prišla dráma. Vtom však minútu pred koncom Gáborík chybne striedal a Bielorusom sa naskytla presilovka. Odvolali brankára a vytvorili si veľký tlak. Bielorusi boli blízko vyrovnaniu, ale Dudik z blízka prestrelil Lašákovu bránu. Bielorusi už dvíhali ruky nad hlavu.

Gól však našťastie nedali, a tak Slovensko sa natrápilo, ale predsa len vyhralo nad Bieloruskom 2:1. Obrovskú dominanciu jasne preukazuje ukazovateľ počtu strieľ - 52:19 v prospech Slovenska. O to viac vynikol brankár súpera - Andrej Mezin.

Aj samotný Marián Hossa, či ostatní slovenskí hokejisti vyzdvihli jeho fantastický výkon:
Marián Hossa: „Brankár súpera chytal vynikajúco. Jednoducho mal svoj deň.“
František Hossa: „Bielorusi bojovali, nám nevychádzala koncovka a zápas bol až do záveru dramatický. Súpera podržal vynikajúci Mezin. Svojmu mužstvo som však veril až do konca. Pred treťou tretinou sme si povedali, že brankára Mezina trochu rozhýbeme a podarilo sa nám to.“
Miroslav Šatan: „Neviem, či výsledok odzrkadľuje, čo sa dialo na ľade. Bielorusi strávili takmer celý čas vo svojej obrannej tretine a my sme zahadzovali šance. Mezin bol veľmi dobrý, chytil takmer všetko.“

SLOVENSKO - BIELORUSKO 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Góly: 42. Marián Hossa (Gáborík, Demitra), 57. Gáborík (Marián Hossa) - 44. Koľcov (Grabovskij). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber (Kan.) - Doucette (Kan.), Hämäläinen (Fín.), návšteva: 8400
Zostavy:
Slovensko: Lašák - Ľ. Višňovský, Štrbák, Chára, Graňák, Ivan Majeský, Suchý, Vydarený, Lintner - Pálffy, Stümpel, Zedník - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Handzuš, Bartečko - Országh, P. Pucher, J. Štefanka
Bielorusko:Mezin - Baško, Makrickij, Mikulčik, Jerkovič, Žurik, Svito, Kopat - Koľcov, Zadelenov, Cypľakov - Skabelka, Grabovskij, Ugarov - Strachov, Filin, Michalev - Dudik, Krutikov, Kosticyn