Správy z NHL
Pokročilé štatistiky: Čo stojí za ďalším neúspechom Kings?
Medzi rokmi 2012 až 2014 sa hráči Los Angeles Kings vždy dostali až do konferenčného finále a z toho dvakrát sa na konci sezóny radovali zo zisku Stanleyho pohára. Tím sa mohol pochváliť ohromnou silou na poste centra, skvelou defenzívou na báze fyzickej hry či eliminovania streleckých pokusov, a kvalitným bránkoviskom. Zápasy proti ním boleli, ale nie je prekvapením, že si tento spôsob hry časom vyžiadal následky. Tempo hry v lige sa zrýchlilo a tím, až na pár zábleskov, prestal byť úspešný. Zdalo sa, že sa nastavenému trendu nedokážu až tak prispôsobiť.
V tejto sezóne to opäť, ak sa sezóna vôbec dohrá, bude bez účastí v play-off. Po 70 odohratých zápasoch boli so skóre 178:212 a ziskom 64 bodov (45,7% možných bodov) štvrtým najhorším tímom v súťaži. A to ťahali pred prerušením šnúru 7 víťazstiev.
Čo stojí sa ďalším tímovým neúspechom?
Hokej sa v posledných rokoch zmenil. Prevládajú držanie puku či strelecká prevaha. Úspešný tím je rýchlejší, jednoduchší, s častou streľbou a aktívnym forčekingom.
V hre 5 na 5 boli Kings 4. najúspešnejším tímom v držaní puku (Corsi For% 53,10, 3453:3050) či v streleckej prevahe (Shots For% 52,79, 1847:1652). Napriek tomu zo všetkých tímov v lige, ktorých podiel striel (SF%) bol minimálne 50,2% (15.tímov), len oni strelili menej gólov ako inkasovali. Hlavne 118 strelených gólov v tejto hernej situácii je veľmi málo. Menej zaznamenali už len dva tímy. V priemere na 60 minút hry zaznamenali 32,23 striel na bránku (4.) a ich očakávané strelené góly (xGF/60) sa zastavili na hodnote 2,45, čo ich zaradilo na 5. pozíciu medzi ofenzívami v lige. Skutočný stav 2,06 a spomínané 29. miesto.
Množstvo streleckých pokusov je v poriadku, ale kvalita už menej. Opäť v prepočte na 60 minút hry to bolo 26,05 šancí na skórovanie (SCF/60 - 17.) či striel na bránku z tých najnebezpečnejších pozícii 7,87 (HDSF/60 – 17.). Priložený graf nám zobrazuje kvalitu striel jednotlivých tímov NHL.
(via Sean Tierney, ChartingHockey)
Na vodorovnej lište je kvalita striel tímu na bránku súpera (quality per shots for/60), na zvislej proti tímu (quality per shots against/60) pri nezblokovaných strelách. Kvalita striel tímu je vyššia len ako 2 tímy (Predators a Ducks), ale ak pridáme aj v kombinácii proti tímu, Kings sa dostávajú (alebo zostávajú) v zóne „Bad". Toto však je len jeden z dôvodov nízkej produktivity tímu a už vôbec to nekorešponduje z vyššie spomenutými strelenými očakávanými gólmi (xGF/60). Tam sa tiež berie v úvahu kvalita streleckého pokusu, ale u Kings „podložená" aj množstvom.
Síce kvalita streleckých pokusov je podpriemerná, ale úspešnosť zakončenia je na tom ešte horšie. Tu nájdeme spomínanú hlavnú príčinu. V tejto hernej situácii dosiahli úspešnosť streľby len 6,39% (ligový priemer 8,11% ) a horšie na tom boli už len Red Wings. Medzi hráčmi, ktorí odohrali aspoň 500 minút, má vyššiu úspešnosť ako 10% JEDINE Anže Kopitar, čo je žalostné málo (Avalanche na čele tohto poradia majú 9 takýchto hráčov).
Pochváliť sa nemohlo ani bránkovisko. Úspešnosť zákrokov v hre 5 na 5 sa zastavil na 91,53 %, čo ich zaradili na 21. miesto. Jonathan Quick síce zažil lepšiu sezónu ako rok predtým, ale stále to nestačilo ani na ligový priemer.
(via crowdscoutsports)
Tu máme poradie tímov na základe zabránených gólov v porovnaní s hráčom na „náhradnej úrovní", teda s hráčom, ktorý je ľahko dostupný a hneď k dispozícii. Bránkovisko Kings je v spodnej polovici hodnotenia.
Po odchode Jacka Campbella počas sezóny ku Maple Leafs, dostal konečne šancu Calvin Petersen. Za dve sezóny odchytal v NHL iba 19 zápasov, ale v nich viac ako zaujal. V hre 5 na 5 má dFSv% (rozdiel medzi skutočnou a predpokladanou úspešnosťou zákrokov pri nezblokovaných streleckých pokusoch) +1,23, kumulatívny ukazovateľ počtu inkasovaných v porovnaní s priemerným ligovým brankárom (GSAA – Goals Saved Above Average) +8,38 (čo znamená, že inkasoval o vyše 8 gólov menej ako by za rovnakých podmienok priemerný ligový brankár) a hlavne kumulatívny ukazovateľ chytených gólov oproti očakávaným (GSAx – Goals Saved Above expected, na základe kvality streleckých pokusov) +8,23. Vzorka malá, ale výsledok vynikajúci.
Niekto môže namietať, že v AHL v tíme Ontario Reign sa mu až tak nedarilo. Tu za tri sezóny odchytal 116 zápasov s priemerom gólov na zápas 3,32 a úspešnosťou zákrokov 90,4%. Podpriemerné hodnoty, ale za jednou z najhorších defenzív v súťaži. V poslednej sezóne dovolili Reign v priemere 35,35 striel na bránku, čo bol 2. najvyšší počet v AHL.
Špeciálne tímy Kings tiež patrili medzi to najhoršie v súťaži. Presilovka s úspešnosťou 17,1% (26. v lige) doplácala aj tu na nízku úspešnosť streľby (predposledný za 10,48%). Boli aspoň najlepším tímom v počte inkasovaných gólov v tejto hernej situácii a to iba raz. Hra v oslabení zase s úspešnosťou 77,4% (24.) doplatila na menej úspešné bránkovisko s úspešnosťou zákrokov 83,96% (27.). Ako sme tu dávnejšie spomínali barometer úspechu špeciálnych formácii zahŕňa kombináciu percentuálnej úspešnosti využitých presiloviek a percentuálnej úspešností ubránených oslabení. Tie najlepšie tímy ohrozujú hranicu 105% a priemer ligy je presne 100. U Kings je to 94,5% za 17,1 + 77,4...
Pozrieme sa aj na individuálne výkony jednotlivých hráčov cez metriku GAR (Goals Above Replacement). V skratke je to „veličina", ktorá ukazuje ako hodnotný je hráč, v porovnaní s hráčom na „náhradnej úrovní", teda s hráčom, ktorý je ľahko dostupný a hneď k dispozícii na základe 6 dôležitých faktorov. Ide o ofenzívu pri hre 5 na 5, defenzívu pri hre 5 na 5, ofenzívu pri presilovke, trestné minúty, trestné minúty súpera a vhadzovania. Výpočet s takým záberom bude veľmi zložitý a nemá význam púšťať sa do detailov.
(via Evolving Hockey)
Kto je to na samom vrchole? Obranca Matt Roy patrí k veľkým prekvapeniam tejto sezóny a v tomto ukazovateli sa stal dokonca najužitočnejším hráčom tímu v tejto sezóne. Naopak, elitný útočník Jeff Carter (cap-hit 5 272 727 USD) patril k tomu najhoršiemu v tíme a z útočníkov bol za ním len Nikolaj Prochorkin.
Kings herne podrástli oproti minulej sezóne oveľa viac, ako to naznačujú výsledky. Tím patril k najlepším v lige v držaní puku a súperov veľmi často prestrieľal. Zradilo ho však bránkovisko, špeciálne formácie, ale hlavne mizerná strelecká efektivita (štatistika „šťastia" ako sa nazýva PDO 97,9).
K tomu podľa mnohých disponuje jedným z najlepších farmárskych systémov a aj zoznamov prospektov v súťaži (Gabe Vilardi, Samuel Fagemo, Mikey Anderson, Alex Turcotte, Tobias Bjornfot, Rasmus Kupari...). Zdá sa, že organizácia nabrala správny smer a tím z druhého najväčšieho mesta USA môže byť už čoskoro opäť úspešný. K tomu však vedie stále dlhá cesta.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: