17. 04.
18. 04.
«

Magazín

Prvé góly tímov NHL II. – Peter Šťastný strelil prvý slovenský gól dvakrát a za Quebec to nebolo

Možno ste niekedy rozmýšľali, kto bol premiérovým strelcom v jednotlivých organizáciách NHL. Tu sa to dozviete a pridáme k tomu aj ten prvý so slovenskou príchuťou. Dnes sa zameriame na tímy v období expanzívnej éry od roku 1967 do roku 1992.

Rozširovanie začalo pred sezónou 1967/68 pridaním 6 nových tímov a ukončením éry „Original six". Do roku 1974 pribudlo ďalších 6 tímov a liga mala 18 účastníkov. Ďalšie rozšírenie bolo spôsobené zánikom World Hockey Association (WHA), ktorá fungovala od roku 1972 do roku 1979 a snažila sa konkurovať NHL. Keď WHA ukončila svoju činnosť v roku 1979, NHL pohltila 4 tímy a dostala sa na hranicu 21 tímov (Cleveland Barons sa 14.júna 1978 zlúčili s Minnesota North Stars, ale tento tím si zachoval meno, klubové farby a históriu North Stars). V roku 1991 pribudli San Jose Sharks.

Deň Klub Autor gólu Asistencia Súper Tr. Miesto Výsledok
11. 10. 1967 Oakland Seals Kent Douglas Bob Baun, George Swarbrick Philadelphia Flyers 1. doma Seals vyhrali 5:1
11. 10. 1967 Philadelphia Flyers Bill Sutherland Leon Rochefort, John Miszuk Oakland Seals 2. vonku Flyers prehrali 1:5
11. 10. 1967 Pittsburgh Penguins Andy Bathgate Noel Price, Ab McDonald Montreal Canadiens 3. doma Penguins prehrali 1:2
11. 10. 1967 Minnesota North Stars Bill Masterton bez asistencie St. Louis Blues 2. vonku North Stars remizovali 2:2
11. 10. 1967 St.Louis Blues Larry Keenan Bob Plager, Fred Hucul Minnesota North Stars 3. doma Blues remizovali 2:2
14. 10. 1967 Los Angeles Kings Brian Kilrea Jacques Lemieux, Ted Irvine Philadelphia Flyers 2. doma Kings vyhrali 4:2
9. 10. 1970 Vancouver Canucks Barry Wilkins Len Lunde Los Angeles Kings 3. doma Canucks prehrali 1:3
10. 10. 1970 Buffalo Sabres Jim A. Watson Gerry Meehan Pittsburgh Penguins 2. vonku Sabres vyhrali 2:1
7. 10. 1972 Atlanta Flames Morris Stefaniw Lew Morrison NY Islanders 1. vonku Flames vyhrali 3:2
7. 10. 1972 New York Islanders Ed Westfall Germain Gagnon, Dave Hudson Atlanta Flames 2. doma Islanders prehrali 2:3
9. 10. 1974 Kansas City Scouts Simon Nolet Dave Hudson, Jim McElmury Toronto Maple Leafs 2. vonku Scouts prehrali 2:6
9. 10. 1974 Washington Capitals Jim Hrycuik bez asistencie New York Rangers 1. vonku Capitals prehrali 3:6
5. 10. 1976 Colorado Rockies Larry Skinner Chuck Arnason, Wilf Paiement Toronto Maple Leafs 1. doma Rockies vyhrali 4:2
6. 10. 1976 Cleveland Barons Fred Ahe Jim Moxey Los Angeles Kings 3. doma Barons remizovali 2:2
10. 10. 1979 Quebec Nordiques Real Cloutier Marc Tardif, Pierre Lacroix Atlanta Flames 3. doma Nordiques prehrali 3:5
10. 10. 1979 Edmonton Oilers Kevin Lowe Brett Callighen, Wayne Gretzky Chicago Black Hawks 1. vonku Oilers prehrali 2:4
10. 10. 1979 Winnipeg Jets Morris Lukowich Peter Marsh, Barry Melrose Pittsburgh Penguins 3. vonku Jets prehrali 2:4
11. 10. 1979 Hartford Whalers Gordie Roberts Mike Rogers Minnesota North Stars 3. vonku Whalers prehrali 1:4
9. 10. 1980 Calgary Flames Guy Chouinard Paul Reinhart, Eric Vail Quebec Nordiques 1. doma Flames remizovali 5:5
5. 10. 1982 New Jersey Devils Don Lever Steve Tambellini, Bob MacMillan Pittsburgh Penguins 1. doma Devils remizovali 3:3
4. 10. 1991 San Jose Sharks Craig Coxe Mark Pavelich, Neil Wilkinson Vancouver Canucks 3. vonku Sharks prehrali 3:4

V rámci jednej organizácie California Golden Seals 1970-76 (California Seals 1967, Oakland Seals 1967-1970, Bay Area Seals 1970, Cleveland Barons 1976-78), Calgary Flames (Atlanta Flames 1972-80), New Jersey Devils (Kansas City Scouts 1974-76, Colorado Rockies 1976-82).

Prví slovenskí strelci

Z tejto skupiny tímov nájdeme slovenskú gólovú pečať už v drvivej väčšine.

QUEBEC NORDIQUES: Anton Šťastný, 1980/81
Tu možno viacerí očakávali skôr Petra Šťastného, ale predbehol ho jeho brat Anton. Ten sa presadil na ľade Colorado Rockies 14.októbra 1980 v 2. tretine v čase 13:01 (asistencia: Marc Tardif), keď znižoval na priebežných 1:3. Nordiques napokon prehrali 1:4.

MINNESOTA NORTH STARS: Dušan Pašek, 1988/89
Pašek bodoval už vo svojom prvom zápase v drese North Stars 6. októbra 1988 proti St. Louis Blues, ale gólovú radosť zažil až o dva dni neskôr na ľade Montreal Canadiens. Jeho chvíľa prišla v 3.tretine, keď v čase 16:24 (asistencie: Stewart Gavin, Mark Hardy) upravoval na konečných 3:4 z pohľadu North Stars.

LOS ANGELES KINGS: Igor Liba, 1988/89
Liba sa presadil už vo svojom prvom zápase po príchode od NY Rangers 27. decembra 1988. Na domácom ľade proti „Habs“ skóroval už v 1.tretine v čase 07:42 (asistencie: Wayne Gretzky, Tom Laidlaw) a upravoval na 2:1 v prospech Kings (napokon Canadiens zápas otočili a zvíťazili 3:2).

NEW JERSEY DEVILS: Peter Šťastný, 1989/90
U Nordiques to nestihol, ale u Devils už áno. V prvom zápase v drese tohto tímu ešte nebodoval (proti Islanders), ale o štyri dni po výmene nastúpil práve proti bývalému tímu Quebec Nordiques. Šťastný sa presadil v 2. tretine v čase 01:25 (asistencie: Kirk Muller, Janne Ojanen), keď vyrovnával na 1:1 pri vysokom víťazstve 9:3 (v zápase celkovo 2+1).

WASHINGTON CAPITALS: Peter Bondra, 1990/91
Strelec víťazného gólu z MS 2002 sa prvý krát strelecky presadil v najlepšej lige sveta 17. 10. 1990. Stalo sa tak už v 1. tretine v čase 03:52 (bez asistencie). Bondra otváral skóre stretnutia na domácom ľade pri prehre 2:3 proti Devils.

HARTFORD WHALERS: Róbert Petrovický, 1992/93
Prvým Slovákom v drese tohto tímu bol v sezóne 1990/91 Jerguš Bača (debut 17.októbra 1990 proti Maple Leafs). Počas 10 zápasov v priebehu dvoch sezón sa však gólovo nepresadil (0+1). Tým prvým slovenským strelcom sa stal až Róbert Petrovický. Ten 14. októbra 1992, v zápase Whalers – Ottawa Senators 4:1, gólom do prázdnej bránky šesť sekúnd pred koncom uzavrel výsledok zápasu (asistencia: Geoff Sanderson).

EDMONTON OILERS: Zdeno Cíger, 1992/93
Dres tohto tímu obliekol Rudolf Tajcnár ešte počas jeho pôsobenia vo WHA v sezóne 1978/79 vo dvoch zápasoch. V rámci NHL to bol Zdeno Cíger a gól zaznamenal už vo svojom druhom zápase za Oilers. 17. januára 1993 na domácom ľade proti Buffalo Sabres rozhodol po 25 sekundách predĺženia o víťazstve 3:2 (asistencie: Shayne Corson, Martin Gelinas).

ST. LOUIS BLUES: Peter Šťastný, 1993/94
V prvom zápase za Blues si pripísal Peter Šťastný 12. marca 1994 do kanadského bodovania gól a dve asistencie v zápase proti Islanders (5:5). Všetky body pritom prišli počas presilových hier a gólová radosť z jeho hokejky v deviatej minúty 3. tretiny (bez asistencie), keď upravoval na priebežných 5:4 v prospech Blues.

NEW YORK ISLANDERS: Žigmund Pálffy, 1994/95
Jeho adaptácia v zámorí síce nebola jednoduchá, ale Pálffy premiérový gól strelil už v prvom zápase Islanders v skrátenej sezóne 1994/95 po tom, čo v tej predchádzajúcej dostal príležitosť v 5 bezbodových zápasoch. 21. januára 1995 otočil v 3. tretine vývoj stretnutia pri výhre 2:1 nad Panthers. Najprv v čase 09:42 (bez asistencie) vyrovnával na 1:1 a potom o vyše 2 minúty neskôr (11:46) pridal aj víťazný gól (tiež bez asistencie).

Záznam z celého zápasu. Pálffyho 1. gól je v čase 1:31:45:

BUFFALO SABRES: Miroslav Šatan, 1996/97
Prvá gólová radosť prišla už v druhom zápase 22. marca 1997 na ľade Panthers pri prehre 2:3. V 2. tretine, v čase 06:12 (asistencie: Richard Šmehlík, Derek Plante), vyrovnával na 1:1. Pri druhom góle Sabres v zápase si pripísal asistenciu.

VANCOUVER CANUCKS: Ľubomír Vaic, 1997/98
Vo svojom prvom zápase nebodoval a k tomu Canucks utrpeli debakel na ľade Devils 1:8. Strelecky úspech však prišiel už v druhom zápase 1. novembra 1997 na ľade Penguins pri prehre 6:7 po predĺžení. V 1. tretine, v čase 08:07, vyrovnával na 2:2 (asistencia: Scott Walker) a napokon mal v zápase bilanciu 1+1 a 2 plusové body pri odohratom čase 17:38.

Gól je v čase 4:37:

PITTSBURGH PENGUINS: Róbert Döme, 1997/98
Slovenským debutantom v drese Penguins sa stal Ladislav Karabín (prvý zápas 30.októbra 1993 proti Blackhawks) v sezóne 1993/94, ale v 9 odohratých zápasoch sa bodovo nepresadil ani raz. Döme to stihol už vo svojom 5. zápase na ľade Anaheimu pri výhre 3:0, ktorá sa zrodila 10. decembra 1997. V 3. tretine uzatváral v čase 11:23 gólový rezultát v zápase (bez asistencie).

CALGARY FLAMES: Ronald Petrovický, 2000/01
26.februára 2001 sa Ronald Petrovický najprv pobil po 31 sekundách od začiatku 2. tretiny s Brendenom Morrowom v zápase, v ktorom Flames zdolali Dallas 3:2. V 3. tretine k tomu pridal aj premiérový zásah do čierneho v čase 04:37 (asistencie: Toni Lydman, Phil Housley), ktorým zvyšoval na 3:0.

PHILADELPHIA FLYERS: Michal Handzuš, 2002/03
Flyers sa dlho „vyhýbali" slovenským hráčom, ale premiérový zásah Michala Handzuša v drese tohto tímu zo 17. októbra 2002 mal až dvojitú slovenskú stopu. V 2. tretine, v čase 11:47, zápasu proti Islanders (3:3) upravoval na priebežných 2:1 a prvý bod v NHL za sekundárnu asistenciu (tu primárnu mal Kim Johnsson) si pripísal Radovan Somík.

SAN JOSE SHARKS: Miroslav Zálešák, 2002/03
Zálešak skóroval už pri svojom debute v drese Sharks, ktorý sa uskutočnil 11. marca 2003 pri domácej prehre proti St. Louis Blues 2:4. Jeho chvíľa prišla v 2. tretine, v čase 08:55 (asistencia: Jonathan Cheechoo), keď znižoval na 2:3 a zápas ukončil ako 3. hviezda. Gól venoval zosnulému kamarátovi Zoltánovi Bátovskému, ktorý tragicky zahynul pri autonehode v auguste 2001. Po jeho strelení si pobozkal končeky prstov a zdvihol ich k nebesiam ako gesto, že tento úspech venuje jemu.