30. 03.
«

Reprezentácia

MS 2023: Slovensko dvakrát viedlo, s Česko nakoniec prehralo

Slovensko otvorilo svoj program na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji v piatok zápasom proti Českej republike.

Slovensko – Česko 2:3 (2:3, 0:0, 0:0)

Góly: 5. Chromiak (Kňažko, Cehlárik)(PP), 11. Rosandič (Lantoši) - 7. Červenka (Kubalík, Chytil), 14. Sedlák (Flek, Kundrátek)(OS), 19. Sedlák (Kubalík)(Tomášek)(PP)

V štvrtej minúte zápasu sa pri slovenskej bráne strhla šarvátka, po ktorej hralo Slovensko presilovku. A už v piatej minúte vďaka tomu zásluhou gólu Martina Chromiaka viedlo. Vedenie však netrvalo dlho a už o dve minúty neskôr vyrovnal Červenka. Slováci sa ujali znova vedenia v 11. minúte, kedy si brankár Hrubec zrazil puk do brány sám. Gól bol pripísaný Rosandičovi. Slovensko hralo ďalšiu presilovku po tom, čo sa Koch nedal vyprovokovať Kempným po tom, ako zbúral Chlapíka. Tentoraz ju nevyužilo a dokonca počas nej inkasovalo, keď spoza brány zakončil úspešne Sedlák. V 19. minúte bol do konca zápasu za faul kolenom na Černocha vylúčený Rosandič a Česi hrali aj päťminútovú presilovku. Už na jej začiatku skóroval Sedlák, ktorý usmernil puk z hokejky Kubalíka. Škorvánkovi štvrťminúty pred prestávkou pomohlo brvno.

V úvode druhej tretiny Česi zatlačili a pri Škorvánkovi stálo opäť šťastie. Najskôr ho puk prekonal, ale odkotúľal sa tesne mimo brány. Následne Chytil trafil bránkovú konštrukciu. Od 28. minúty hralo Slovensko presilovku po podrazení Sedláka, ale nevyužilo ju. Gól nepriniesli ani zvyšné minúty druhej dvadsaťminútovky.

V 45. minúte zaváhal pri zákroku lapačkou Hrubec, puk mu prepadol a blízko ku gólu bol Pánik, ktorý však pred odkrytou bránou nedokázal zakončiť. Slovensko sa snažilo o vyrovnanie stavu, ale v 52. minúte putoval na trestnú lavicu Hudáček. V strede českej presilovky zakončoval Tomášek do odkrytej brány, ale puk sa odrazil od nohy Kocha mimo. Oslabenie hráči v modrom prežili. Slovensku sa vyrovnávajúci gól nakoniec nepodarilo streliť ani počas hry bez brankára.

Slovensko vyhralo na strely 26:22 a za jeho najlepšieho hráča bol vymenovaný Mário Grman. Z Čechov si toto ocenenie odniesol Lukáš Sedlák. Druhý zápas na turnaji odohrajú hráči spod Tatier už zajtra o 19:20 proti Lotyšsku.

Zostava SVK: Škorvánek (Hlavaj) – Koch, Kňažko, Ivan, Grman, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Pánik, Hrivík, Kelemen – Hudáček, Sukeľ, Cehlárik – Regenda, Tamáši, Chromiak – Okuliar, Čacho, Lantoši.

Zostava CZE: Hrubec (Langhamer) – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán, Zbořil, Knot, Němeček – Červenka, Kubalík, Chytil – Smejkal, Chlapík, Špaček – Sedlák, Sobotka, Tomášek – Beránek, Flek, Černoch.