Osem rokov po založení National Hockey League sa novým účastníkom tejto slávnej ligy stal tím New York Americans, ktorý v zámorskej NHL hrával do roku 1942.
Tím New York Americans vznikol v roku 1925, kedy sa do New Yorku presťahoval klub Hamilton Tigers. Americans, ktorí sú známi aj pod prezývkou „Amerks“, sa stali druhým americkým tímom, ktorý začal hrať v NHL. Klubovými farbami boli červená, biela a modrá. Všetky domáce duely hral newyorský tím v aréne Madison Square Garden, ale v tej, ktorá stala na rohu 50. Street. V tejto aréne hrali Americans spoločne s ďalším newyorským tímom NHL – New York Rangers.
V NHL odohrali „Amerks“ prvé stretnutie 2. decembra 1925, kedy boli ich súpermi hráči Pittsbrughu Pirates, ktorých zdolali 2:1 po predĺžení. Premiérovú sezónu dokončil newyorský tím na piatej priečke s bilanciou 12-20-4 a so ziskom 28 bodov sa do play-off neprebojovali. Americans dali zo siedmich tímov, ktoré vtedy pôsobili v Národnej hokejovej lige, najmenej gólov – 68. Najproduktívnejším hráčom mužstva sa stal center Billy Burch (25 bodov), ktorý bol v roku 1972 uvedený do Hokejovej siene slávy.
Ten istý hokejista opanoval klubovú produktivitu aj v nasledujúcom ročníku, v ktorom sa Americans opäť do vyraďovacích bojov nepozreli. Sezónu dokončili so ziskom 36 bodov a bilanciou 17-25-2. Hráčom New Yorku sa nedarilo najmä v posledných siedmich zápasoch základnej časti, v ktorých nezískali ani jeden bod.
Katastrofálne dopadla pre „Amerks“ sezóna 1927/28, v ktorej sa z víťazstva radovali iba jedenásťkrát a obsadili deviate (predposledné) miesto v celej lige. Najviac bodov (19) zaknihoval Norman Himes. Až v deviatich dueloch nestrelili hráč newyorského tímu ani jeden gól. Významnou udalosťou pre tím bol podpis zmluvy s brankárom Royom Wortersom.
Dres NY Americans uložený v Hokejovej sieni slávy v Toronte.
V nasledujúcej sezóne sa tím prepadol na absolútne dno a bol najhorším mužstvom v NHL. V šiestich sezónach po sebe sa klubu nepodarilo postúpiť do play-off. Klub však prispel k vytvoreniu pravidla o zakázanom uvoľnení, keď v jednom zápase proti Bruins, bez platnosti tohto pravidla, vyhodil puk 61-krát. V odvete potom Bruins vyhodili zámerne puk 87-krát a zápas skončil remízou 0:0.
Tím sa dlho trápil na ľade i mimo neho. Majiteľ Bill Dwyer klub plánoval počas ročníku 1935/36 predať, ale záujemcovia sa nenašli. V tej istej sezóne sa klubu podarilo znovu dostať do play-off a dokonca v ňom vyhral svoju prvú sériu, keď vo štvrťfinále zdolal Chicago. V semifinále prehrali Americans s Torontom.
Nasledujúcu sezónu prevzala pod svoju kontrolu klub NHL, čo sa nepáčilo Dwyerovi, ktorý sa s vedením súťaže súdil. Verdikt súdu bol jasný – splatiť všetky dlhy a klub sa môže opäť dostať pod jeho kontrolu. V tomto ročníku sa tím do play-off neprebojoval. Jediným pozitívom bol Sweeney Schriner, ktorý vyhral kanadské bodovanie.
V nasledujúcich štyroch ročníkoch sa tímu darilo a vždy sa prebojoval do play-off. Potom však prišiel ročník 1940/41, v ktorom tím vyhral iba osem zápasov a skončil posledný. Vplyv na to mal aj odchod kanadských hráčov do armády počas 2. svetovej vojny. Tím bol na tom zle a generálny manažér Red Dutton začal rozpredávať zvyšok hviezd za hotovosť.
Pred sezónou 1941/42 sa tím premenoval na Brooklyn Americans, keďže sa tím presťahoval do Brooklynu. V ňom však len trénoval a svoje domáce zápasy hrával stále v Madison Square Garden. Posledná sezóna v histórii „Amerks“ priniesla bilanciu 16-29-3 a siedme miesto v NHL. Po zániku klubu sa Dutton snažil Americans obnoviť, ale nikdy sa mu to nepodarilo.
Americans odohrali počas svojej existencie v NHL 784 duelov, v ktorých vyhrali 255-krát. 402 zápasov prehrali a 127 skončilo remízou. Na svoje konto si pripísali 637 bodov. Súperovým brankárov dali 1643 gólov (najviac v sezóne 1941/42 – 133) a inkasovali 2182-krát (najviac v sezóne 1940/41 – 186).
Najviac stretnutí odohral Norman Himes (402). Center, ktorý hrával iba v drese Americans, strelil najviac gólov a pripísal si aj najviac gólových prihrávok. Najtrestanejším hráčom mužstva sa stal Mervyn Dutton (432 trestných minút).
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: