Magazín
Pred 55 rokmi začal prvý celosezónny experiment s tromi brankármi na súpiske
Traja brankári na aktívnej súpiske sú v dnešnej NHL dočasnou raritou. Pred 55 rokmi však v jednom klube začal netradičný experiment, kedy sa s tromi brankármi počítalo na celú sezónu.
Súčasný tím Detroitu plánuje začať blížiacu sa sezónu 2023/24 s tromi brankármi na svojej aktívnej súpiske. Popri jednotke Villem Hussovi a dvojke Jamesovi Reimerovi má nateraz v tíme aj Alexa Lyona. V týchto dňoch, kedy by niektoré inékluby uvítali prechodnú pomoc v bránkovisku, Red Wings nechcú prísť o Lyona zadarmo, preto ho zatiaľ neumiestnili na waiver listinu nechránených hráčov pred poslaním do AHL.
Zhodou okolností, Red Wings boli kedysivôbec prvým ligovým klubom, ktorýsa odhodlal k dovtedy nevídanému celosezónnemu experimentu s trojicou gólmanov na aktívnej súpiske.
Primárnou príčinou tohto stavu bol trejd, ktorý prebehol presne pred 55 rokmi, vo štvrtok 10. októbra 1968, len jeden deň pred štartom ročníka 1968/69. Red Wings vtedy získali od L. A. Kings svojho niekdajšieho brankára, legendárneho Terryho Sawchuka, výmenou za útočníka Jimmyho Petersa mladšieho. Sawchuk sa pridal k Rogerovi Crozierovi a Royovi Edwardsovi, ktorí za Red Wings chytali sezónu predtým. Po príchode Sawchuka ale nikto z nich neodišiel a všetci traja začali sezónu v jednom tíme.
Crozier a Edwards po príchode Sawchuka znervózneli, ale v konečnom dôsledku prijali fakt, že veterán Sawchuk by im mal robiť skôr mentora ako vážneho konkurenta v bránke. Podľa Billa Gadsbyho, vtedajšieho kouča mužstva, profitoval zo Sawchukovej prítomnosti najmä Crozier, ktorý sa vďaka nemu cítil na ľade aj mimo neho viac uvoľnený.
V sezóne 1968/69 pôsobilo v NHL 12 klubov a každý z nich počas 76-zápasovej základnej časti využil v dôsledku zranení minimálne troch gólmanov. Detroit však postupoval inak a trojicu brankárov si ponechal v tíme po celú sezónu.
Red Wings obvykle pred každým zápasom nominovali dvoch brankárov a tretieho posadili na tribúnu, alebo mali k zápasu pripravených všetkých troch naraz. Iba niekoľkokrát v priebehu sezóny sa stalo, že mimo zostavy skončil najmladší Edwards a zápasový program mu zároveň dovoľoval odskočiť si do nižšej CHL, kde odchytal dohromady 10 zápasov. Paradoxom bolo, že i keď bol Edwards nakrátko v nižšej súťaži, Red Wings voľné miesto na súpiske neobsadili žiadnym náhradným obrancom ani útočníkom a čakali, kým sa im tretí gólman do tímu vráti.
Najviac zápasov za Red Wings v tejto zvláštnej sezóne s tromi rotujúcimi brankármi nakoniec odchytal Edwards (40) a s priemerom 2,54 inkasovaného gólu na zápas bol štvrtým najlepším ligovým brankárom v základnej časti. Crozier sa v bránke Red Wings objavil v 38 zápasoch a dosluhujúci Sawchuk naskočil do hry 13-krát.
V ďalších rokoch začali s tromi brankármi na súpiske v dlhších časových úsekoch postupne experimentovať aj iné kluby. Tento netradičný model aplikovali v rôznych obdobiach svojej histórie aj Vancouver, St. Louis, Chicago, Los Angeles, Edmonton, Montreal alebo Toronto. Toronto sa postaralo aj o jednu historickú anomáliu: ešte pred celosezónnym experimentom Red Wings, v apríli roku 1966, nominovalo na svoj posledný zápas v základnej časti troch brankárov a v každej tretine postavilo jedného z nich, aby si všetci zachytali pred play-off (NHL zaviedla pravidlo zapisovať na zápasovú súpisku maximálne dvoch brankárov až od sezóny 1971/72).
Využívanie troch brankárov na aktívnej súpiske začala postupne obmedzovať samotná NHL, ktorá aktívnu súpisku čoraz viac a viac skracovala a uberala tak miesto pre tretieho gólmana.
V sezóne 2020/21, skrátenej a ovplyvnenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostali všetky ligové kluby výnimku a na svojej rozšírenej súpiske (na aktívnej súpiske a v tzv. taxi tíme) museli mať minimálne troch brankárov. Niekoľko klubov túto výnimku aj prakticky využilo, hoci tak robiť nemuseli, a do akcie občas poslali málo využívaného tretieho gólmana, zatiaľ čo jednotke alebo dvojke dali voľno. Išlo však o neštandardnú situáciu.
Za súčasných štandardných podmienok, kedy je aktívna súpiska každého klubu NHL tvorená 23 menami, z toho obrancovia obvykle zaberajú 7 až 8 miest, útočníci obvykle 13 až 14 miest a na gólmanov zväčša zostávajú iba povinné dve pozície, je skôr nepraktické mať na aktívnej súpiske až troch brankárov. Je to možné, pravidlá to dovoľujú, ale v dlhodobom horizonte je efektívnejšie mať po ruke viac náhradných obrancov alebo útočníkov, než tretieho brankára.
Preto je vysoko pravdepodobné, že situácia, kedy by jeden klub celú sezónu držal na súpiske tretieho gólmana na úkor obrancu či útočníka, ako tomu bolo po prvý raz v ligových dejinách u Red Wings v sezóne 1968/69, sa tak skoro nezopakuje, ak vôbec.
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: