06. 05.
«

Černák bodoval, bodyčekoval ostošesť a je bližšie k MS. Prvé tímy čelia vyradeniu

(foto: Instagram/Florida Panthers)

Štvrtok patril v NHL len bojom vo Východnej konferencii. V oboch dueloch víťazili hostia, ktorí získali postupové mečbaly. Erik Černák asistoval.

Východná konferencia

TAMPA BAY - FLORIDA 3:5 (séria: 0-3)

Matthew Tkachuk strelil dva góly a Florida výhrou 5:3 v Tampe dotiahla svojho štátneho rivala na pokraj vyradenia, keď v sérii prvého kola play-off vedie už 3:0 na zápasy. Brandon Montour a Steven Lorentz zaznamenali po góle a asistencii, skóroval aj Sam Reinhart a dve asistencie si pripísal Gustav Forsling. Sergej Bobrovskij kryl 26 striel. Rovnaký počet zákrokov urobil Andrej Vasilevskij, ktorý kapituloval štyrikrát – druhý gól Tkachuka padol do prázdnej brány. Lightning dokázali otočiť z 0:1 na 2:1 zásluhou Stevena Stamkosa a Tylera Motteho, no potom prehrávali 2:4, keď skóroval Nicholas Paul. Pri jeho góle si pripísal asistenciu aj Erik Černák. Slovenský obranca odohral 20 a pol minúty aj so ziskom plusového bodu, strely, bloku a až 11 bodyčekov, s ktorými viedol zápas. Štvrtý duel série je na programe v sobotu. Tampa doma prehrala už šesť zápasov play-off po sebe. Stamkos skóroval v treťom zápase po sebe. Od začiatku play-off mali dlhšie gólové série vo veku 34 alebo viac rokov len Rick Tocchet (5 zápasov), Teemu Selänne a Gordie Howe (obaja 4 zápasy). Pri absenciách Ryana Lomberga a Sama Bennetta nastúpil Kyle Okposo v drese Panthers, aby odohral svoj prvý zápas play-off od roku 2016. Zaznamenal asistenciu.

Lorentz skóroval v play-off prvýkrát v kariére, svoj tím poslal do dvojgólového vedenia:

Matthew Tkachuk, útočník Panthers: „hráme momentálne kvalitný hokej a sme spokojní s tým, kde sa v sérii teraz nachádzame. Štvrté víťazstvo sa však získava najťažšie. Hovorí to každý, takže musíme v sobotu prísť absolútne pripravení.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „Je to ťažké, keď ste v tejto situácii, povedať niečo tímu. Ale rozhovor bude o tom, aby sa tí, čo veria, zajtra objavili na štadióne. A ak nebudete veriť, nemusíte prísť. Uvidíme, koľko chlapcov sa zajtra objaví.“

Hviezdy duelu: 1. B. Montour (FLA), 2. S. Stamkos (TBL), 3. S. Bobrovskij (FLA)

ISLANDERS - CAROLINA 2:3 (séria: 0-3)

Carolina uspela aj v newyorskom Elmonte, aby po výhre 3:2 viedla v sérii prvého kola play-off proti Islanders už 3:0 na zápasy. Obrancovia Brent Burns a Dmitrij Orlov poslali Hurricanes v prvej tretine do dvojgólového vedenia, ktoré obnovil v druhej tretine Sebastian Aho. Andrej Svečnikov prihrával na dva góly a Frederik Andersen predviedol 29 zákrokov. Kontaktné góly strieľali v druhej dvadsaťminútovke Pierre Engvall a Brock Nelson. Iľja Sorokin pri svojom prvom štarte v tohtoročnom play-off inkasoval tri góly zo 14 striel a v ôsmej minúte druhej tretiny striedal. Semion Varlamov následne kryl osem striel. New York bude bojovať o prežitie v sobotu, kedy hostí zápas číslo štyri. Aho strelil v play-off už päť víťazných gólov. V histórii Hurricanes ich strelil viac len súčasný tréner Rod Brind’Amour – šesť. Andersen je druhým brankárom v klubovej histórii s výhrou v každom z prvých troch štartov v play-off po Mikeovi Liutovi (4 zápasy v roku 1986).

Orlov strelil svoj prvý gól v play-off od roku 2018:

Andrej Svečnikov, útočník Hurricanes: „Dnes večer sme skutočne nehrali našim typickým spôsobom. Nebolo to tam. Výhru však berieme a utekáme preč.“

Patrick Roy, tréner Islanders: „Myslím si, že to bol zápas, v ktorom sa bojovalo tvrdo. Nebolo veľa šancí ani na jednej strane. V tretej tretine sme dobre zatlačili. Mali sme šance, no puky sa neodrážali v náš prospech.“

Hviezdy duelu: 1. A. Svečnikov (CAR), 2. B. Burns (CAR), 3. P. Engvall (NYI)