»
11. 05.
12. 05.
«

Černák vyhral zápas o prežitie, drámy na Long Islande a v Las Vegas, ďalší tím má mečbal

Erik Černák (foto: X/Tampa Bay Lightning)

V sobotu sa v play-off NHL odohrali tri zápasy Východnej konferencie a jeden zo Západnej. V akcii bol aj Erik Černák.

Východná konferencia

TAMPA BAY - FLORIDA 6:3 (séria: 1-3)

Tampa Bay zvládla prvý zápas o prežitie a znížila stav série prvého kola play-off proti Floride na 1:3, keď druhý domáci zápas vyhrala pomerom 6:3. Brandon Hagel skóroval v oslabení i v hre piatich proti piatim a pridal asistenciu, dvakrát skóroval aj Steven Stamkos (raz v presilovke), po tri asistencie nazbierali Victor Hedman a Nikita Kučerov. Brayden Point a Nicholas Paul v presilovke sa tiež zapísali medzi úspešných strelcov a asistenciu si pripísal aj Michail Sergačov, ktorý sa vrátil do akcie z dvojnásobnej zlomeniny nohy. Andrej Vasilevskij čelil 25 strelám, z ktorých ho prekonali Carter Verhaeghe, Sam Reinhart a Oliver Ekman-Larsson. V druhej tretine znížili na 1:3, resp. 3:4. Matt Tkachuk dvakrát asistoval a Sergej Bobrovskij kryl 26 striel. Slovenský obranca Erik Černák bol druhým najvyťažovanejším obrancom tímu s časom 21:27. Pripísal si dva plusové body a zápas viedol s 10 bodyčekmi. Práve po jeho boku hral Sergačov, s ktorého návratom sa v prvom kole play-off pôvodne nepočítalo. Stamkos sa stal tretím hráčom Lightning so 100 bodmi v play-off a dostal sa na druhé miesto tímového poradia pred Ondreja Paláta (48) s 50 gólmi. Séria sa vráti do Sunrise, kde sa piaty zápas odohrá v pondelok. Tampa má 61,5% úspešnosť v zápasoch o prežitie, ktorá je tretia najvyššia v NHL (minimum dva zápasy).

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Šance nie sú veľké, keď prehrávate 0:3. Pri stave 1:3 sú o trochu lepšie. A dúfajme, že po ďalšom zápase to bude 2:3 a stanú sa ešte o trochu lepšími. Takto k tomu pristupujeme.“

Paul Maurice, tréner Panthers: „Boli sme trochu pomalí. A potom sme mali menší problém s vecami týkajúcimi sa špeciálnych formácií. To je recept na náročný zápas. Potrebovali sme zostať mimo trestnej lavice.“

Hviezdy duelu: 1. B. Hagel (TBL), 2. S. Stamkos (TBL), 3. M. Sergačov (TBL)

ISLANDERS - CAROLINA 3:2 P2 (séria: 1-3)

Matthew Barzal usmernil strelu Roberta Bortuzza a strelil svoj druhý gól v zápase v druhej minúte druhého predĺženia, aby sa Islanders vyhli vypadnutiu výhrou 3:2 nad Carolinou v štvrtom zápase série prvého kola play-off. Barzal prvým gólom vyrovnával na 1:1 a následne Jean-Gabriel Pageau poslal počas presilovky domácich do vedenia. Bo Horvat zaznamenal dve asistencie a Semion Varlamov predviedol 42 zákrokov, vrátane 17 v prvom predĺžení. Počas presiloviek ho prekonali Seth Jarvis a Stefan Noesen, ktorý vynútil nadstavený čas v 55. minúte. Frederik Andersen opustil duel s 32 zásahmi. Séria sa teraz vráti do Raleigh, kde sa budú Hurricanes snažiť spečatiť postup na druhý pokus v utorok.

Víťazný gól Barzala v druhom predĺžení:

Patrick Roy, tréner Islanders: „Náš prístup bol naozaj dobrý. Chlapci boli odhodlaní nájsť cestu k vybojovaniu výhry v tomto zápase. Bol to tímový výkon. Bolo to o tom, že naša obrana odohrala silný zápas a boli sme veľmi dobrí po defenzívnej aj ofenzívnej stránke.“

Rod Brind’Amour, tréner Hurricanes: „Bol to dobrý zápas, oba tímy hrali tvrdo. Nám sa neodrážali priaznivo puky, a tak to niekedy chodí. Očakávali sme, že to bude dlhé séria, a teraz sa musíme len koncentrovať na nasledujúci zápas.“

Hviezdy duelu: 1. M. Barzal (NYI), 2. S. Varlamov (NYI), 3. J. Pageau (NYI)

TORONTO - BOSTON 1:3 (séria: 1-3)

Boston tentoraz nedodržal rotáciu brankárov a Jeremy Swayman položil s 25 zákrokmi základy výhry 3:1 nad Torontom, po ktorej „Medvede“ vedú v sérii prvého kola play-off už 3:1 na zápasy. Brad Marchand zaznamenal gól a asistenciu, pričom s 56 gólmi v play-off vytvoril nový klubový rekord (predošlý zdieľal s Camom Neelym). James van Riemsdyk otvoril skóre a David Pastrňák zvyšoval na 3:0. O jediný presný zásah Maple Leafs sa postaral v tretej tretine Mitch Marner. Iľja Samsonov inkasoval tri góly zo 17 striel, Joseph Woll následne kryl všetkých päť striel. Domácim nepomohol ani návrat Williama Nylandera a duel nedohral Auston Matthews. Bruins budú mať šancu spečatiť postup do druhého kola na domácom ľade v utorok. Marchand je druhým hráčom v histórii tímu so 40 viacbodovými zápasmi v play-off. Ray Bourque ich zažil 46. Kapitán Bostonu strelil v aréne Toronta už 12 gólov počas play-off, čím vyrovnal rekord NHL Bryana Trottiera v počte gólov strelených v play-off v aréne konkrétneho súpera. Trottierovi sa to podarilo vo Washingtone.

Brad Marchand, kapitán Bruins: „Chlapci boli odhodlaní. Hrali sme zomknuto. Chlapci robili skvelú prácu s vracaním sa do obrany, kladením hokejok do dráh prihrávok a tým, že im to dnes poriadne sťažili.“

Sheldon Keefe, tréner Maple Leafs: „Chlapci sa snažia. Proti nám stojí dobrý tím, ktorý nás limituje. Môžete spochybňovať veľa vecí, ale nemôžete spochybňovať tú snahu.“

Hviezdy duelu: 1. B. Marchand (BOS), 2. J. Swayman (BOS), 3. D. Pastrňák (BOS)

VEGAS - DALLAS 2:3 PP (séria: 2-1)

Wyatt Johnston otvoril skóre stretnutia v prvej tretine a dvojbodový Miro Heiskanen v druhej dvadsaťminúrovke poslal Dallas do dvojgólového vedenia. Ešte v nej sa však Vegas vrátilo do zápasu gólmi dvojbodového Braydena McNabba a Jacka Eichela, ktorý skóroval v oslabení. Na ďalší gól sa čakalo až do 17. minúty druhého predĺženia a hrdinom sa stal Johnston, ktorý svojim druhým gólom v zápase rozhodol o výhre Stars 3:2 i znížení stavu série na 1:2 na zápasy. Jason Robertson prihrával na oba jeho góly a Jake Oettinger kryl 32 striel. Viac práce mal Logan Thompson, ktorý čelil 46 strelám. So 43 zákrokmi vyrovnal klubový rekord v rámci play-off, ktorý stanovil Marc-Andre Fleury v roku 2018 a následne vyrovnal o rok neskôr. Tímy sa znova stretnú v pondelok, kedy sa odohrá druhý zápas v Las Vegas pred sťahovaním série do Texasu.

Johnston rozhodol o všetkom v predĺžení:

Wyatt Johnston, útočník Stars: „Nechcete prehrávať 0:3 proti úradujúcemu šampiónovi. Myslím si, že z nás vyšlo to zúfalstvo a uistili sme sa, že robíme všetky tie veci, ktoré z nás robia úspešný tím.“

Bruce Cassidy, tréner Golden Knights: „V nejakom bode sa musíte vrátiť k vašej hre. Nám to trvalo príliš dlho. Prežívali sme to len vďaka Loganovi. On nám dal každú šancu na to, aby sme sa vrátili do zápasu a aj sa nám to podarilo. Keď to bolo 2:2, bolo to už trochu iné. Oni však podali lepší výkon ako my. Mohli ste to vidieť v predĺžení. Mali viac nasadenia a dôrazu.“

Hviezdy duelu: 1. L. Thompson (VGK), 2. W. Johnston (DAL), 3. J. Robertson (DAL)