22:30info
UTA
«

Veríte v zázraky? Toto sme vo finále nevideli od roku 1945!

Edmonton sa v piatok pokúsil vynútiť zápas číslo sedem po tom, čo už dvakrát dokázal odvrátiť majstrovský mečbal Floridy.

Podrobné štatistiky

Florida premrhala vedenie 3:0 na zápasy. Connor McDavid tentoraz nebodoval, ale Edmonton aj tak vyhral v domácom prostredí 5:1, aby dokázal niečo, čo sme vo finále Stanleyho pohára nevideli od roku 1945 – odrazil aj tretí majstrovský mečbal súpera po sebe, aby vynútil zápas číslo sedem. Ten sa odohrá v pondelok v Sunrise. Stuart Skinner urobil 20 zákrokov, do čierneho sa trafili Warren Foegele, Adam Henrique a Zach Hyman, do prázdnej brány Ryan McLeod a Darnell Nurse. Foegele pridal aj asistenciu. O jediný gól Panthers sa postaral Aleksander Barkov, ktorý v tretej tretine znižoval na 1:3. Sergej Bobrovskij inkasoval tri góly z 19 striel. O šampiónovi NHL nerozhodoval zápas číslo sedem od roku 2019, v ktorom svoj prvý Stanleyho pohár získalo St. Louis.

Víťazný gól:

Edmonton bol v prvej tretine lepším tímom a prejavilo sa to aj na skóre. Bouchard ešte v siedmej minúte na Bobrovského nevyzrel, ale o pol minúty neskôr po skvelej prihrávke Draisaitla otvoril skóre Foegele. Florida dostala v deviatej minúte šancu vyrovnať po vylúčení Janmarka za sekanie, ale presilovka jej nevyšla. Od 16. minúty sa musela v oslabení brániť, keď sa sekanie dopustil Luostarinen. Aj ona sa však prevahe súpera ubránila.

Z druhej tretiny sa stihlo odohrať len 46 sekúnd a po prihrávke Janmarka skóroval z prečíslenia Henrique, ktorý zvýšil na 2:0. Florida vzápätí odpovedala, ale domáci požiadali o preverenie akcie videom, ktoré potvrdilo ofsajd – gól neplatil. V 36. minúte sa do vyloženej šance dostal Barkov, ale trafil len betón Skinnera. O tri minúty ho to muselo mrzieť, lebo Hyman z úniku zvýšil už na 3:0.

Panthers vrátil do hry v druhej minúte tretej dvadsaťminútovky po skvelej individuálnej práci Barkov, ktorý znížil na 1:3. Aktivita hostí pokračovala aj po góle a v 47. minúte jej pomohlo vylúčenie Ryana za vysokú hokejku. Ani táto presilovka však nedopadla ideálne. V 52. minúte spomalil snahu svojho tímu Stenlund, ktorý bol vylúčený za nedovolené bránenie. Hostia oslabenie prežili. V 57. minúte opustil Bobrovskij svoju bránu a Oilers trvalo len desať sekúnd, kým McLeod zvýšil na 4:1. O ďalších 12 sekúnd už bol náskok štvorgólový, keď do prázdnej brány skóroval cez celé klzisko Nurse a dal bodku za duelom.

Stuart Skinner
Sergej Bobrovskij
60:00 20/21 59:38 16/19
Calvin Pickard
Anthony Stolarz
- - - -

Edmonton čelil v sérii play-off stavu 0:3 na zápasy ako 211. tím histórie NHL. Len ako 10. tím dokázal vynútiť zápas číslo sedem. Len po tretíkrát sa to stalo vo finále a po prvýkrát od roku 1945. Jediný tím, ktorý finálovú sériu otočil, bolo Toronto z roku 1942. ... Vo finále Stanleyho pohára majú domáce tímy v zápasoch č. 7 lepšiu bilanciu 12-5, no posledné tri vyhrali hostia. ... Foegele bodoval v štvrtom zápase po sebe, čo je jeho najdlhšia bodové séria v kariére (v základnej časti aj play-off). ... Hyman strelil svoj 16. gól v play-off. Za ostatných 30 rokov ich minimálne toľko strelili už len Joe Sakic (18, 1996) a Pavel Bure (16, 1994).

Hviezdy duelu: 1. W. Foegele (EDM), 2. Z. Hyman (EDM), 3. S. Skinner (EDM)

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Sme len nadšení z toho, že sme našu sezónu udržali nažive. O tom to bolo. Zápas po zápase, deň po dni. Tešíme sa na ďalší duel.“

Zach Hyman, útočník Oilers: „Vládla tu neotrasiteľná viera. Bez ohľadu na to, čo sa cez sezónu stalo, vždy sme verili, že by sme to mohli zvládnuť. Bez ohľadu na to, aké hrozné boli okolnosti, sme si mysleli, že máme šancu. Pripravila nás na toto dlhá sezóna, v ktorej sme čelili nepriazňam. Ďalší zápas bude ten najťažší. Toto je naša prvá príležitosť vyhrať to.“

Aleksander Barkov, kapitán Panthers: „Povedal by som, že mentálne sme boli pripravení. Vieme, že musíme hrať lepšie. Mali sme v tomto zápase dobré momenty. Tie si musíme zobrať do ďalšieho duelu a tie zlé momenty vylepšiť.“

Dmitrij Kulikov, obranca Panthers: „Máme ešte jeden zápas. Hneď od začiatku sme boli pripravení odohrať sedemzápasovú sériu a nič sa na tom nemení. Vyhrali sme tri a oni odohrali tri dobré zápasy. Teraz je na nás, aby sme vyhrali doma.“