22:30info
UTA
«

Kanadské suchoty nekončia, Florida oslavuje doma Stanleyho pohár!

Florida v pondelok hostila siedmy zápas finálovej série proti Edmontonu. Ten nám dal odpoveď na to, kto bude šampiónom tejto sezóny.

Podrobné štatistiky

Florida nedovolila historický zvrat Edmontonu a na domácom ľade vyhrala siedmy zápas finálovej série pomerom 2:1, aby sa po prvýkrát v histórii tešila zo Stanleyho pohára. Víťazný gól strelil v druhej tretine Sam Reinhart, ktorý nadviazal na gól Cartera Verhaegheho z úvodu zápasu. Ten bol dvojbodový. Sergej Bobrovskij urobil 23 zákrokov a prekonal ho len Mattias Janmark, ktorý vyrovnával na 1:1 ešte v prvej dvadsaťminútovke. Stuart Skinner predviedol 19 zákrokov a Oilers k vynúteniu nadstaveného času nepomohlo ani jeho odvolanie. Potkany tak mohli v Sunrise po prvýkrát pristáť na majstrovskom ľade. Víťazom Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off sa stal Connor McDavid z tímu porazených. Následne sa Aleksander Barkov stal prvým fínskym kapitánom, ktorý si prevzal Stanleyho pohára. Následne ho podal Bobrovskému.

Víťazný gól:

Florida mala už na začiatu zápasu šancu hrať v presile po nebezpečnej hre vysokou hokejkou zo strany Foegeleho. Nevyužila ju, ale krátko po jej skončení otvoril skóre Verhaeghe, ktorý pred bránou tečoval do brány strelu Rodriguesa. Edmonton odpovedal už o necelé dve a štvrť minúty neskôr, keď sa v siedmej minúte rútil sám na brankára Janmark a pri zakončení sa nemýlil. Oilers delili len milimetre od toho, aby v 14. minúte stav otočili – tvrdá strela Boucharda od modrej trafila tyčku. Do zvyšku tretiny boli o lepší Panthers, ale obnoviť vedenie sa im do prestávky nepodarilo.

Druhá dvadsaťminútovka veľa šancí nepriniesla, tímy hrali opatrnejšie. V úvode však dostali Oilers po prvý a nakoniec jedinýkrát šancu hrať v presile, keď sa Tkachuk dopustil podrazenia. Presilovka zostala nevyužitá. Skóre sa menilo v 36. minúte, kedy najskôr Bobrovskij prežil závar pred svojou bránou a následne Reinhart skóroval z protiútoku. Edmontonu sa mohlo podariť odpovedať, ale Draisaitl po prihrávke McDavida nezakončil presne. McDavid ešte pohrozil v závere tretiny, ale výborne proti nemu zasiahol Ekblad.

Floride v úvode tretej tretiny zahralo do karát vylúčenie Boucharda za vysokú hokejku, ale ani tentoraz presilovka ku gólu neviedla. Bolo zrejmé, že Panthers sa už zamerali na ubránenie najtesnejšieho náskoku a celkom sa im to aj darilo. Prvá vážnejšia situácia prišla v 53. minúte, kedy hostia pri veľkom závere pred bránou nepokorili Bobrovského. V 57. minúte ho museli pri dvoch dobrých šanciach Oilers podržať obrancovia. Samotný záver však napriek náznakom nepriniesol veľký tlak hostí, ktorým nepomohlo ani odvolanie Skinnera z brány.

- - - -

Paul Maurice získal po viac ako 28 rokoch v NHL svoj prvý Stanleyho pohár. Žiaden tréner v histórii pred jeho ziskom nedotrénoval viac zápasov (1985 celkovo, 1848 v základnej časti). ... Bobrovskij zase odchytal najviac zápasov základnej časti v histórii predtým, ako sa stal šampiónom – 722. Panthers od zisku Matthewa Tkachuka vedú NHL so 123 výhrami (94 v základnej časti, 29 v play-off). ... Florida je deviatym mužstvom, ktoré získalo Stanleyho pohár rok po tom, čo vo finále prehralo. ... Tímy, ktoré v siedmom zápase finále strelili prvý gól, vyhrali 13 sérii z 18. ... Z hráčov Floridy vyhrali v minulosti Stanleyho pohár len Vladimir Tarasenko (St. Louis, 2019) a Carter Verhaeghe (Tampa Bay, 2020).

Barkov si prevzal Stanleyho pohár od Garyho Bettmana:

Hviezdy duelu: 1. S. Bobrovskij (FLA), 2. S. Reinhart (FLA), 3. C. Verhaeghe (FLA)

Matthew Tkachuk, útočník Panthers: „Už to viac nie je sen. Je to realita. Nemôžeme tomu uveriť. Nemôzem uveriť, aké dobré boli tieto dva roky. Som veľmi vďačný za túto skupinu hráčov. Toto je najlepšie miesto. Najlepší chlapci.“

Paul Maurice, tréner Panthers: „Nie je to také, aké som si myslel, že by to mohlo byť. Je to omnoho lepšie.“

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Chcete sa stať skutočnými šampiónmi a chcete to vyhrať. Na konci dňa to však nerobíte pre poháre. Robíte to z lásky k tomuto športu.“

Aaron Ekblad, obranca Panthers: „Toto je najlepší moment v mojom doterajšom živote. Nič to neprevyšuje.“

Kris Knoblauch, tréner Oilers: „Chlapci by mali mať svoje hlavy vztýčené. Je tu veľa toho, na čo môžu byť hrdí.“

Leon Draisaitl, útočník Oilers: „Žiaden hráč nechce vyhrať Stanleyho pohár viac ako Connor (McDavid). Robí všetko správne, každý jeden deň.“