25. 04.
26. 04.
«

Hossa s Pánikom bodovali pri výhre Chicaga, Detroit vypadol

Vo štvrtok sme spoznali prvý postupujúci tím do druhého kola. Stala sa ním Tampa Bay, ktorá vyradila Detroit. Z výhier sa tešili aj Penguins, Ducks a Blackhawks, ktorí sa udržali v hre. Marián Hossa skóroval, Richard Pánik prihrával na víťazný gól.

Východná konferencia

TAMPA BAY - DETROIT 1:0 (konečný stav série: 4-1)

Ben Bishop zatiahol roletu a s 34 zákrokmi doviedol Tampu Bay k postupu do druhého kola play-off. Ten sa stal realitou po piatom zápase série proti Detroitu, ktorý rozhodol jediný gól zo záveru stretnutia. Aj Petr Mrázek si totiž dlho držal čisté konto, no v 59. minúte sa nestihol po neideálnej rozohrávke puku vrátiť do brány, zatiaľ čo Ryan Callahan získal v rohu klziska puk a poslal ho pred bránu. Tam bol pripravený zakončiť Alex Killorn, pre ktorého to bol druhý víťazný gól v sérii. Lightning sa tak tešili z vyradenia Red Wings v druhej sezóne po sebe. Hostia nedokázali skórovať ani vtedy, keď sa dostali do tlaku. V tejto sérii mali problém so strieľaním gólov, keď ich dokopy vsietili len osem. Z 25 presiloviek využil len jednu, vo štvrtok dokonca počas presilovky piatich proti trom nezaznamenali ani strelu. Lightning pomohlo aj šťastie, keď v prvej tretine Pavel Daciuk a Danny DeKeyser trafili tyčku. V druhej tretine Bishop zase zneškodnil úniky Rileyho Sheahana, Darrena Helma a Dylana Larkina. Mrázek až takému veľkému počtu šancí nečelil.

Killornov postupový gól:

Aj v piatom zápase série sa zo slovenských hráčov predstavil len Tomáš Tatar, ktorý vo štvrtok odohral 16 minút a päť sekúnd. Počas nich sa prezentoval len jednou strelou na bránu.

Tampa Bay bude teraz čakať na rozuzlenie série medzi Panthers a Islanders, z ktorej vzíde jej súper v druhom kole. Séria je momentálne nerozhodná 2:2. Detroit v tretej sezóne po sebe končí už v prvom kole. V druhom hral z ostatných piatich rokov len raz. Štvrtkový mohol byť posledný v NHL pre Pavla Daciuka.

Hviezdy duelu: 1. B. Bishop (TBL), 2. P. Mrázek (DET), 3. A. Killorn (TBL)

Alex Killorn, útočník Lightning: „Je to skvelý pocit. Počas prvých dvoch tretín sme bojovali veľmi tvrdo a Bishop nás udržal v hre. Streliť víťazný gól menej ako dve minúty pred koncom bolo dôležité, pretože dovtedy hrali lepšie ako my.“

Petr Mrázek, brankár Red Wings: „Je vždy ťažké prehrať takýto zápas. Ten gól bol frustrujúci. Mali sme veľa šancí, aby sme zápas rozhodli skôr. Jednoducho sme len nedokázali skórovať.“

NY RANGERS – PITTSBURGH 0:5 (stav série: 1-3)

Rangers si vybrali nesprávny čas na zlý výkon a Jevgenij Malkin zároveň vhodný na to, aby po prvýkrát po návrate zo zranenia zažiaril. Ruský útočník nazbieral štyri body v zápase play-off po prvýkrát od roku 2009, keď dvoma gólmi a dvoma asistenciami pomohol Pittsburghu k výhre 5:0 i k zisku postupového mečbalu za stavu 3:1 na zápasy. Čisté konto vo svojom druhom štarte vo vyraďovacích bojoch vychytal Matt Murray, ktorý čelil 31 strelám. Jeho tím vyslal na bránu domáceho klubu 32 striel, pričom Henrika Lundqvista z 18 striel prekonali Eric Fehr, Patric Hörnqvist, Conor Sheary a Malkin, ktorý ho v úvode druhej tretiny vyhnal z brány. Antti Raanta následne čelil 14 strelám a Malkin ho prekonal v úvode tretej tretiny, keď uzavrel skóre tretím presilovkovým gólom Penguins v zápase. Sidney Crosby v ňom zaznamenal dve asistencie. „Jazdci“ nefrustrovali len sami seba, ale aj svojich fanúšikov. Tí ich dokonca vybučali.

Rangers v zápase urobili menšiu zmenu v zostave, keď Kevina Hayesa nahradili Oscarom Lindbergom. Po dvoch zápasoch v New Yorku sa séria opäť vráti do Pittsburghu, kde bude mať domáci tím po prvýkrát šancu spečatiť postup do druhého kola. Piaty zápas sa odohrá v sobotu.

Hviezdy duelu: 1. J. Malkin, 2. M. Murray, 3. S. Crosby (všetci PIT)

Matt Murray, brankár Penguins: „Víťazstvo je víťazstvo a vždy prinesie dobré pocity. V tomto období sezóny však nie je až také dôležité, pokiaľ ho nezískate po štvrtýkrát. Som nervózny pred každým zápasom. Pri týchto dvoch viac ako obvykle, ale dokázal som to mať pod kontrolou.“

Mats Zuccarello, útočník Rangers: „Dnes sme určite sklamaní, nahnevaní a frustrovaní. Zároveň však platí, že si nemôžeme dovoliť, aby nám to prerástlo cez hlavu. Musíme vyhrať nasledujúci zápas a vychádzať z toho.“

NASHVILLE – ANAHEIM 1:4 (stav série: 2-2)

Anaheim odpovedal na dve domáce prehry rovnakou mincou, vyhral aj druhý zápas na ľade Nashville a vyrovnal stav série na 2-2. K víťazstvu 4:1 prispeli gólmi štyria rôzni hráči a brankár Frederik Andersen predviedol 30 zákrokov. Ako prvý inkasoval jeho náprotivok Pekka Rinne, ktorého prekonal už v 62. sekunde duelu kapitán Ducks Ryan Getzlaf. Domácim sa podarilo vyrovnať stav krátko po polovici zápasu zásluhou Mika Fishera. Predators boli od druhej tretiny strelecky aktívnejší, ale góly už strieľali iba hráči Anaheimu. V jej závere strhli vedenie na svoju stranu Nate Thompson a Jamie McGinn, bodku za zápasom dal v tretej tretine Andrew Cogliano. Rinne opustil štvrtý duel série s 21 zákrokmi. Andersen zastavil v ostatných dvoch zápasoch 57 z 58 striel súpera.

Zraneného Craiga Smitha nahradil v zostave Nashville Colton Sissons. Slabinou Predators boli opäť presilové hry, keď vo štvrtok nevyužili ani jednu zo šiestich a v celej sérii iba jednu z 19. Ducks dokázali vyrovnať stav série z 0-2 po tretí raz v histórii zo siedmich pokusov. Všetky štyri zápasy série zatiaľ vyhrali hostia, piaty je na programe v sobotu v Anaheime.

Hviezdy duelu: 1. F. Andersen, 2. N. Thompson (obaja ANA), 3. M. Fisher (NSH)

Nate Thompson, útočník Ducks: „Vyrovnávali sme sa s nepriazňou osudu počas celej sezóny, takže sme si na to zvykli. Ukazuje to náš charakter a čoho sme schopní. Prvé dva zápasy neboli naše najlepšie, ale myslím si, že v ďalších dvoch sme boli oveľa lepší. Stále máme pred sebou veľa práce, séria bude ešte dlhá.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Play-off je presne o tom, že raz ste hore a inokedy dole. Musíte na to zareagovať. Máme teraz deň voľna, takže naši hráči budú určite pripravení na zápas v Anaheime. Dnes sme sa snažili, ale výsledok tomu nezodpovedá. V ďalšom zápase sa pokúsime byť lepší.“

ST. LOUIS – CHICAGO 3:4 PP2 (stav série: 3-2)

St. Louis chcelo v piatom zápase série na domácom ľade potvrdiť postup do druhého kola, ale obhajca titulu sa nevzdal. Do polovice duelu diváci nevideli gól, prvý padol až v 32. minúte. Slovenský krídelník Marián Hossa vo vlastnom oslabení prevzal puk v obrannom pásme, prešiel s ním cez celé klzisko a umiestnenou strelou zápästím z pravého kruhu poslal Chicago do vedenia 1:0. Bol to jeho prvý gól v tomto play-off a jubilejný 50. vo vyraďovacích bojoch v kariére, z toho tretí v oslabení. Jaden Schwartz síce o necelú minútu neskôr vyrovnal skóre v presilovej hre, ale ešte do druhej prestávky prinavrátila hosťom náskok ruská dvojica Artem Anisimov a dvojbodový Artemij Panarin. Blues prebrali v tretej tretine iniciatívu a podarilo sa im vyrovnať po góloch dvojbodového nováčika Robbyho Fabbriho a kapitána Davida Backesa. Na všetky tŕi góly St. Louis prihrával Alex Pietrangelo. Blackhawks, navyše, darovali domácim v závere presilovku za veľa hráčov na ľade. Ubránili sa a keďže už nikto neskóroval, nasledovalo predĺženie.

Hossov 50. gól v play-off:

Domáci vstúpili do predĺženia aktívnejšie, Alexander Steen mohol dvakrát rozhodnúť. Hneď v prvej minúte zakončoval bekhendom na kolenách, o tri minúty neskôr z tesnej blízkosti neprekonal skvelého Coreyho Crawforda. V polovici predĺženia vyvolala na opačnej strane klziska zmätok strela Hossu, ale Brian Elliott si s dorážkami poradil. Crawford mal viac práce, väčšie zákroky musel urobiť po šanciach Upshalla a Lehteru.

Druhé predĺženie otvorila po pol minúte nebezpečná strela Richarda Pánika, ktorú Elliott chytil. V 84. minúte si však už neporadil s dorážkou Patricka Kana, ktorý spoza brány upratal puk do brány po vlastnej šanci. Prvý bod v play-off NHL si pripísal Pánik, ktorý mu prihral na jeho piaty víťazný gól v play-off v kariére. Chicago zvíťazilo 4:3 a odvrátilo prvý postupový mečbal St. Louis. Crawford pomohol k výhre 43 zákrokmi, Kane s Panarinom pridali ku gólom asistenciu. Elliott urobil 31 zákrokov.

Pánikov prvý bod v play-off:

Hossa odohral v piatom zápase série 24 minút a 47 sekúnd aj s troma bodyčekmi a siedmimi strelami, s ktorými bol najaktívnejším hráčom tímu. Pánik počas 21 minút a deviatich sekúnd v akcii zaznamenal aj plusový bod, tri strely, šesť bodyčekov a blok. Chicago znížilo stav série na 2-3 a tá sa sťahuje do United Center, kde sa šiesty zápas odohrá v sobotu.

Hviezdy duelu: 1. P. Kane (CHI), 2. R. Fabbri, 3. J. Schwartz (obaja STL)

Corey Crawford, brankár Blackhawks: „Dnes sme dokázali zostať pokojní aj vo fázach hry, keď boli na koni a zatlačili nás v našom obrannom pásme. Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas.“

Alex Pietrangelo, obranca Blues: „Myslím si, že sme odohrali jeden z našich najlepších zápasov. Zaslúžili sme si vyhrať, ale stále vedieme 3-2. Hokejoví bohovia nás teraz testujú, na sobotu sa však pripravíme. V Chicagu to bude náročné, ale už sme tam vyhrali dva zápasy v tejto sérii. Potrebujeme ešte jeden taký.“