13. 05.
14. 05.
«

Hossa a Pánik pomohli udržať nádeje Hawks, Penguins postúpili

Anaheim v sobotu vyhral kľúčový zápas nad Nashvillom a Pittsburgh vyradil Rangers. O život išlo aj Chicagu, ktoré aj vďaka bodom Mariána Hossu a Richarda Pánika zostalo stále v hre.

Východná konferencia

PITTSBURGH - RANGERS 6:3 (konečný stav série: 4-1)

Pittsburgh si v tejto sezóne načasoval formu znamenito a v prvom kole play-off na to doplatili Rangers, ktorí sa lúčia so sezónou. Penguins totiž uspeli v v sobotu presvedčivo 6:3 a New York vyradili z hry o pohár po päťzápasovej sérii. Po nerozhodnej prvej tretine bola rozdielovou tá druhá, v ktorej „tučniaci“ strelili štyri góly po sebe. Dva z nich vsietil Bryan Rust, ktorý tiež prihrával na víťazný gól Matta Cullena. Conor Sheary bol tiež medzi úspešnými strelcami. V prvej tretine Rangers dvakrát viedli, no vyrovnať sa podarilo Carlovi Hagelinovi a Philovi Kesselovi. Sidney Crosby opustil duel s dvoma prihrávkami a Matt Murray s 38 zákrokmi. V prvej tretine ho prekonali Rick Nash a Dominic Moore. Skutočný test ho čakal v tretej tretine, no tlaku odolal a ako jediný ho počas presilovky prekonal Chris Kreider. Henrik Lundqvist nebol veľkou oporou a inkasoval šesť gólov z 23 striel. Antti Raanta v tretej tretine zastavil všetkých päť striel, ktorým čelil. Rangers v nej mali streleckú prevahu 16:5. Newyorskému tím nepomohol ani návrat obrancu Dana Girardiho.

Kým pre Rangers sa sezóna končí, Penguins sa stali druhým tímom Výhodnej konferencie, ktorý si zaistil účasť v druhom kole. Stále však nevie, proti komu v ňom nastúpi. Bude to buď Washington, alebo Philadelphia. Tá už dvakrát odvrátila postupový mečbal Capitals a stále v sérii prehráva 2:3 na zápasy. Flyers hostia šiesty zápas v nedeľu.

Hviezdy duelu: 1. B. Rust, 2. S. Crosby, 3. M. Cullen (všetci PIT)

Bryan Rust, útočník Penguins: „Vedeli sme, čo sa stalo v minulosti, a hoci máme v zostave hráčov, ktorí to nezažili, chceli sme bojovať usilovnejšie, aby sa nezopakovalo to spred dvoch rokov, keď sme viedli 3:1, prišli o vedenie a nakoniec sériu prehrali. Chceli sme sa uistiť, že sa to nezopakuje.“

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Bolo zahanbujúce, že som v druhej tretine dostali toľko gólov. Cítil som sa aj trochu bezmocne, že som nedokázal urobiť potrebné zákroky. Pri pohľade na skóre to neboli príjemné pocity. V posledných dvoch zápasoch nebolo vo mne, aby som urobil rozdiel. A bolí to.“

CHICAGO – ST. LOUIS 6:3 (stav série: 3-3)

Marián Hossa poistil výhru strelou do prázdnej brány a pripísal si aj prihrávku. Richard Pánik raz asistoval a svojou aktivitou znepríjemňoval život hráčom Blues, ktorí ani po druhýkrát nepremenili postupový mečbal. Chicago tak vynútilo siedmy zápas, keď v sobotu uspelo pred domácim publikom 6:3. Blackhawks viedli od štvrtej minúty 1:0, ale do prestávky si vytvorili lepšiu východiskovú situáciu hráči St. Louis. Po sebe totiž skórovali Scottie Upshall, Alex Pietrangelo a Vladimir Tarasenko. Potom však už Corey Cryawford ani raz nekapituloval a k výhre prispel 25 zákrokmi. Blackhawks boli v druhej tretiny dominantní a z 19 striel na bránu strelili tri góly. Stav sa podarilo otočiť po Hossovej prihrávke Artemovi Anismovi, Trevorovi van Riemsdykovi (asistoval Pánik) a Daleovi Weisemu. V tretej tretine výhru poistil počas presilovky v 57. minúte Andrew Shaw a o necelú minútu neskôr strelou do prázdnej brány Hossa. Hosťujúci Brian Elliott predtým inkasoval päť gólov z 35 striel.

Hossov druhý gól v play-off:

Marián Hossa, ktorý absolvoval svoj 200. zápas v play-off, odohral 14 minút a 40 sekúnd, počas ktorých okrem gólu a asistencie zaznamenal aj päť streleckých pokusov a dva bodyčeky. Richard Pánik sa stal prvou hviezdou zápasu, keď okrem asistencie zaznamenal aj štyri strely na bránu. Bol aktívny a počas 16 minút a 13 sekúnd strávených na ľade urobil aj šesť bodyčekov a zblokoval dve strely.

Chicago si vylepšilo bilanciu v ostatných 16 zápasoch číslo šesť na 15-1 a séria bude mať také vyvrcholenie, aké si zaslúžila. Siedmy zápas, ktorý rozhodne o postupujúcom do druhého kola, sa odohrá v pondelok v St. Louis. V Scottrade Center má lepšiu bilanciu Chicago, ktoré vyhralo dva zápasy z troch.

Hviezdy duelu: 1. R. Pánik, 2. D. Weise, 3. A. Ladd (všetci CHI)

Joel Quenneville, tréner Blackhawks: „Myslím si, že sme odohrali náš najlepší zápas v tejto sérii.“

Ken Hitchcock, tréner Blues: „Siedmy zápas odohráme doma. Je to najlepší scenár, ktorý sme v tejto situácii mohli mať. Snívali sme o tom, že budeme mať takúto sériu a výhodu domáceho ľadu. Oni pozdvihli latku vyššie a teraz je na nás, aby sme odpovedali.“

ANAHEIM - NASHVILLE 5:2 (stav série: 3-2)

Anaheim prehral prvé dva domáce zápasy, ale v sobotu sa uistil, že sa situácia nebude opakovať. Ako prvý domáci tím v sérii uspel, keď porazil Nashville 5:2. Ducks vyhrali tretí duel po sebe, aby v piatom zápase série získali postupový mečbal. Aj do tretice stál v bráne Frederik Andersen, ktorý tentokrát eliminoval 27 striel. Prekonali ho len Ryan Johansen, ktorý otváral skóre v 35. minúte a Miikka Salomäki. David Perron vyrovnával stav len 22 sekúnd po Johansenovom góle a do druhej prestávky sa z gólu tešil aj dôrazný Ryan Garbutt. Hlavne pri prvom góle kalifornskému tímu pomohlo šťastie, keď sa puk odrazil od korčule Romana Josiho a oblúčikom zapadol za chrbát Pekku Rinneho. Odvtedy si už domáci vedenie udržiavali až do konca. V strede tretej tretiny ho zvýšil Sami Vatanen, ktorý sa dostal do úniku po návrate z trestnej lavice. Jeho krajan Salomäki potom stav znížil, no ešte predtým, ako sa hostia odhodlali k odvolaniu brankára, obnovil dvojgólové vedenie strelou spoza kruhov Cam Fowler. Bodku za zápasom dal strelou do prázdnej brány Ryan Kesler. Rinne duel opustil s 27 zákrokmi.

Ducks ako prví v sérii prelomili trend víťazstiev hosťujúcich tímov, no teraz sa budú spoliehať na to, že to bola len výnimka. Šiesty zápas série sa totiž odohrá v Nashville a kalifornský tím v ňom chce postupový mečbal premeniť. Zápas je na programe v pondelok.

Hviezdy duelu: 1. R. Garbutt, 2. D. Perron, 3. F Andersen (všetci ANA)

Ryan Garbutt, útočník Ducks: „Pri prvých dvoch zápasoch, ktoré sme doma prehrali, sme narazili na dno. Určite teraz chceme sériu uzavrieť v šiestich zápasoch.“

Ryan Johansen, útočník Predators: „Keď sa snažíte a tvrdo pracujete, tak očakávate výsledky. Oni mali pár šťastných odrazov puku a strelili dva šťastné góly. V play-off to však nikdy nie je ľahké.“