17. 05.
18. 05.
«

Pittsburgh delí od Stanleyho pohára už len jedna výhra

Pittsburgh dokázal splniť svoj cieľ a získal v San Jose aspoň jedno víťazstvo, aby mal šancu pred domácimi fanúšikmi zdvihnúť nad hlavu Stanleyho pohár. V pondelok triumfoval 3:1.

Podrobné štatistiky

Hráči Pittsburghu zareagovali na prehru tým správnym spôsobom. Jevgenij Malkin strelil svoj prvý gól v sérii a pridal aj asistenciu, Phil Kessel zaznamenal dve asistencie a Matt Murray zastavil 23 striel, aby Penguins triumfovali nad San Jose 3:1. Teraz rovnakým pomerom vedú aj v sérii. Domáceho Martina Jonesa, ktorý čelil 20 strelám, prekonali aj Ian Cole a Eric Fehr. Čestný úspech Sharks mal na svedomí Melker Karlsson.

Prvé tretiny v tejto série patria Pittsburghu a platilo to aj vo štvrtom zápase. Napriek tomu, že viac striel na bránu mali domáci, gól v nej strelili len hostia. Tí boli od úvodného vhadzovania aktívnejší a už v siedmej minúte sa dostal do väčšej šance Dumoulin, ktorý však tesne minul bránku. Neprešla však ani minúta a Penguins sa mohli tešiť z gólu. Strelil ho Cole, ktorý poslal puk za chrbát presúvajúceho sa Jonesa . Ten predtým k nemu vyrazil puk po strele Kessela. Sharks po góle ožili, ale hralo sa zväčša z jednej strany na druhú bez väčších šancí. Obom tímom sa nepodarilo využiť po jednej presilovke.

Aj do druhej tretiny vstúpili lepšie hosťujúci hráči, ktorý ovládli najmä jej prvú polovicu. V 23. minúte ich na koňa dostal faul Karlssona, ktorý dokázal potrestať po trefnej prihrávke Kessela Malkin . Pittsburgh mohol krátko na to viesť už o tri góly, no Sharks pri strele Schultza podržala pravá tyčka. Murray zažil ťažšiu situáciu v 35. minúte, keď ho ohrozil nikým nechránený Couture. Jeho tím v závere tretiny nevyužil ani druhú presilovku v zápase, a tak odchádzal do šatne s dvojgólovou stratou.

Sharks sa snažili v tretej dvadsaťminútovke urobiť niečo s výsledkom a po piatich minútach hry mal blízko ku gólu Marleau. Sám však z úniku proti Murrayovi neuspel. Aktívnejšia hra domácich prispela k lepšiemu tempu hry a nakoniec priniesla aj svoje ovocie v podobe kontaktného gólu. V 49. minúte ho vsietil Karlsson . V 53. minúte Murrayovi ušiel z hokejky puk, ale svoje zaváhanie dokázal napraviť. Skóre sa tak menilo až v 58. minúte, keď Fehr spomedzi kruhov zamieril presne pod hornú tyčku Jonesovej brány . Domácim už zostávalo len riskovať, ale ani hra bez brankára im už gól nepriniesla. Penguins ich k ničomu nepustili.

Martin Jones
Matt Murray
58:09 17/20 60:00 23/24

Pre sťahovanie série do Pittsburghu teraz čaká finalistov dvojdňové voľno. Vo štvrtok budú mať Penguins šancu získať svoj štvrtý Stanleyho pohár v histórii, pričom doteraz ho ešte nikdy nezískali na domácom ľade.

Hviezdy duelu: 1. M. Murray, 2. P. Kessel, 3. J. Malkin (všetci PIT)

Sidney Crosby (PIT) o zápase: „Myslím si, že sme na začiatku zápasu urobili dobrú prácu, ale inak to bolo náročné. Dostali sme sa do vedenia a potom sme trochu poľavili, snažili sa len udržať vedenie. Oni sa pritom veľmi snažili o zvrat.“

Sidney Crosby (PIT) o šanci získať titul doma: „Musíme pokračovať v tom, čo robíme. Samozrejme, vieme, čo je v hre, ale nemôžeme nič v našej hre meniť. Musíme hrať rovnako ako hráme teraz.“

Peter DeBoer (SJS) o ďalšom zápase: „Nikto v našom mužstve sa nevzdáva. Boli sme v tejto lige najlepším tímom na ľadoch súperov. Pokúsime sa to potvrdiť a vrátiť sériu sem. Pokiaľ nevyhráte štyrikrát, nič sa nekončí.“

Peter DeBoer (SJS) o nevydarených štartoch do duelov: „V celej sérii dobiehame súpera tým, že nestrelíme prvý gól. To vás trochu dostane z rytmu a ovplyvní to vašu hru. Myslím si, že je to tá najdôležitejšie vec, ktorú teraz musíme napraviť. Musíme nájsť spôsob, ako sa ujať v ďalšom zápase vedenia.“