28. 04.
20:30info
«

Blues a Coyotes krok od postupu, Capitals a Devils vyrovnali

Vo štvrtok sa odohrali štyri zápasy 1. kola v play-off, v ktorých sa St. Louis a Phoenix priblížili k postupu na rozdiel jediného víťazstva. Washington a New Jersey vyrovnali stav sérií na 2:2.

New Jersey Devils – Florida Panthers 4:0 (stav série: 2-2)
Martin Brodeur ukázal, prečo ho netreba odpisovať po jednom zlom výkone. Tridsaťdeväťročný legendárny brankár nadviazal na jeho najkratšie zotrvanie v bráne počas play-off čistým kontom v stretnutí číslo štyri, po ktorom sa jeho tím tešil z vyrovnania stavu série proti Floride na 2:2. Bol to preňho už 24. shutout vo vyraďovacích bojoch, čím sa osamostatnil na čele historického poradie NHL. Predtým mu spoločnosť robil Patrick Roy. Jeho 26 zákrokov i jedna asistencia pomohli Devils k výhre 4:0. Gólmi k nej prispeli Zach Parise (2), Steve Bernier (1), Travis Zajac (2) a Iľja Kovaľčuk (2), ktorí prekonali Scotta Clemmensena štyrikrát z 27 striel. V stretnutí nechýbal ani slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý nazbieral jeden mínusový bod a jeden strelecký pokus počas 13 minút a 46 sekúnd strávených v akcii. Jeho tím bude hostiť piaty zápas série, ktorý sa odohrá v sobotu.

Vyrok Zach Parise, kapitán Devils: „Brodeur chytal na vrchole svojej hry. Mohli by sme to tak povedať. Videl puky veľmi dobre a už na začiatku urobil dôležité zákroky. Myslím, že sme všetci vedeli, že by mohol odchytať skvelý zápas, no keď sme videli prvých pár zákrokov, mali sme už všetku istotu sveta.“

Stephen Weiss, center Panthers: „Vedeli sme, že (Brodeur) bude dnes pripravený. Urobil niekoľko dobrých zákrokov, keď musel, rovnako ako náš brankár. Musíme nájsť spôsob, ako mu pár gólov streliť. Vraciame sa domov, pričom dva z posledných zápasov odohráme tam, takže sme na tom dobre.“

Washington Capitals – Boston Bruins 2:1 (stav série: 2-2)
Braden Holtby sa behom týždňa stal z nádeje pre budúcnosť základným kameňom úspechov Washingtonu. Dvadsaťdvaročný brankár sa otriasol z prehry v treťom zápase a skvelým výkonom doviedol Capitals k výhre 2:1, po ktorej je stav série prvého kola proti Bostonu nerozhodný 2:2. Holtby zastavil 44 striel a prekonať ho dokázal len Rich Peverley (2) v 14. minúte prvej tretiny. Najviac striel naňho poslali Tyler Seguin a Zdeno Chára - šesť. Slovenský obranca v zápase odohral 24 minút a 42 sekúnd, počas ktorých zaznamenal aj jeden mínusový bod. Na ľade však bol pri oboch inkasovaných góloch. Prvým otvoril skóre už po 82 sekundách Marcus Johansson (1) a druhým počas presilovky v závere druhej tretiny rozhodol Alexander Siomin o dôležitej výhre Caps. Tim Thomas čelil 21 strelám. Piaty zápas sa odohrá v sobotu v Bostone.

Vyrok Dale Hunter, tréner Capitals: „Dnes na nás vyšli tvrdo, ich forčekovanie bolo agresívne. Holtby bol veľmi dobrý. Podržal nás a zneškodnil množstvu striel. “

Claude Julien, tréner Bruins: „Veľa stratených pukov pred bránou získali oni, nie my. Musíme byť lepší v hre pred ich bránou. Nie iba tieniť brankárovi, ale získavať aj stratené puky. V tom sú od nás lepší. Momentálne v tej oblasti máme medzery a budeme sa trápiť so strieľaním gólov, ak sa v tom nezlepšíme. Keď máte 45 streleckých pokusov, očakávate, že strelíte viac ako jeden gól.“

Chicago Blackhawks – Phoenix Coyotes 2:3 PP (stav série: 1-3)
Možno budete mať menšie déja vu. Phoenix vyhral vo štvrtom zápase štvrťfinálovej série Západne konferencie nad Chicagom znovu pomerom 3:2. Opäť to bolo po predĺžení a opäť v ňom o triumfe rozhodol Mikkel Boedker (2). Čo však nie je rovnaké je stav série – Coyotes vedú už 3:1 na zápasy a o svojom postupe budú môcť rozhodnúť už v sobotu na domácom ľade. Diváci v United Center čakali na góly do tretej tretiny. V priebehu 44 sekúnd sa v jej ôsmej minúte podarilo vytvoriť dvojgólové vedenie hosťujúcemu tímu, ktorého potešili presné zásahy Shanea Doana (1) a Taylora Pyatta (2). Potom však prišlo aj menšie sklamanie, keď tím nedokázal v závere vedenie udržať. Brendan Morrison (1) dal Blackhawks nádej a v predposlednej minúte vynútil predĺženie Michael Frolík (2). V ňom však prešla za chrbát Coreyho Crawforda hneď prvá strela. Spolu v zápase čelil devätnástim. Viac práce mal Mike Smith, ktorý tímu pomohol 30 zákrokmi.

San Jose Sharks – St. Louis Blues 1:2 (stav série: 1-3)
San Jose nepomohli ani zmeny v zostave k tomu, aby vyrovnalo stav série a po tretej prehre v rade bude v sobotu na ľade súpera čeliť vypadnutiu. St. Louis uspelo v kalifornskom meste 2:1, keď víťazný gól strelil počas presilovej hry v 53. minúte Andy McDonald (3). Patrik Berglund a David Perron zaznamenali po dve asistencie, keď v ôsmej minúte spolupracovali aj pri góle B.J. Crombeena (1). K výhre pomohol aj Brian Elliott, ktorý zlikvidoval 24 striel a o čisté konto prišiel 67 sekúnd pred koncom. Vtedy ho prekonal Joe Thornton, na ktorého už spoluhráči nenadviazali a duel neposlali do predĺženia. Antti Niemi čelil 24 strelám. V drese San Jose sa predstavil aj Michal Handzuš, ktorý na ľade strávil takmer 10 a pol minúty. Prezentoval sa jedným bodyčekom a 33% úspešnosťou na vhadzovaniach.