Magazín

Najproduktívnejšie i najtrestanejšie zápasy Slovákov v histórii NHL

Jozef Struhár
09.07.2023

Rekord NHL v počte bodov nazbieraných v jednom zápase drží Darryl Sittler s desiatimi. Ako sú na tom Slováci? Aké sú ich najplodnejšie zápasy z hľadiska, bodov, gólov, asistencií či trestných minút?

Najviac bodov v jednom zápase

Sittler nazbieral v jednom zápase 10 bodov, deväť ich nenazbieral nikto. Osem bodov však dosiahlo 11 hráčov pri 13 príležitostiach (Wayne Gretzky a Mario Lemieux 2x). A nechýbajú medzi nimi ani hráči spod Tatier. Peter a Anton Šťastní zažili obaja osembodový večer 22. februára 1981 v zápase Quebecu proti Washingtonu, keď režírovali výhru 11:7. Peter končil s bilanciou 4+4, Anton 3+5. O rok neskôr sa Petrovi Šťastnému podarilo zažiť ešte sedembodový zápas, keď pri výhre 8:5 nad Bostonom dosiahol hetrik a pridal štyri asistencie. Šesťbodové zápasy Slováci dosiahli sedemkrát, naposledy Marián Gáborík v sezóne 2007/08 pri svojom päťgólovom koncerte. Rekord v rámci play-off drží s piatimi bodmi (0+5) Stan Mikita.

Najviac gólov v jednom zápase

Sittler zdieľa aj ligový rekord s počtom gólov strelených v jednom zápase. On, Syd Howe a Red Berenson ich strelili šesť. Blízko k ich streleniu mal 20. decembra 2007 Marián Gáborík, ktorý nakoniec pri výhre Minnesoty 6:3 nad Rangers vyrovnal slovenský rekord Petra Bondru s piatimi presnými zásahmi. Bondra ich dosiahol 5. februára 1994 pri triumfe Washingtonu 6:3 nad Tampou Bay. V ďalších 12 zápasoch sme videli Slováka skórovať štyrikrát. V play-off boli maximom tri góly, ktoré dvakrát dosiahol Peter Šťastný (1983, 1987).

Najviac asistencií v jednom zápase

V 35 zápasoch základnej časti sme videli, ako slovenský hokejista nazbieral štyri asistencie, ale len štyrikrát sa stalo, že ich bolo viac. Anton Šťastný vytvoril slovenský rekord s piatimi asistenciami vo februári 1981 a neskôr jeho zápis vyrovnali Marián Šťastný, Peter Bondra a Marián Hossa. Inak, v zápase play-off ich raz nazbieral päť Stan Mikita.

Marián Hossa, OTT 04.01.2001 vs. TBL 0 5 5
Marián Šťastný, QUE 01.04.1982 vs. BOS 0 5 5
Peter Bondra, WSH 11.12.1992 vs. WPG 0 5 5

Najviac trestných minút v jednom zápase

Slovenský rekord v počte trestných minút nazbieraných v jednom zápase stanovil 28. marca 2008 proti Pittsburghu Boris Valábik, ktorý v drese Atlanty nazbieral 29 trestných minút za podrazenie, hrubosť, bitku, vyvolanie bitky, osobný trest a vylúčenie do konca zápasu. Dovtedy bol rekordérom Zdeno Chára, ktorý nazbieral po 27 trestných minút v dvoch zápasoch, v ktorých sa tiež pobil. Minimálne 25 trestných minút nazbieralo päť Slovákov pri siedmich príležitostiach. Pre zaujímavosť, slovenské maximum v zápase play-off bolo 17 trestných minút (Ladislav Nagy, Zdeno Chára, Stan Mikita). Minimálne toľko sme ich v rámci základnej časti videli v 45 stretnutiach.