16. 05.
«

Fehérváry hviezdou duelu, ale Capitals vypadli. Ďalšie tímy majú postupový mečbal

(foto: X/Washington Capitals)

V nedeľu hral zápas o prežitie v NHL Martin Fehérváry, ktorý dokázal skórovať. Dokopy sa odohrali štyri stretnutia prvého kola play-off a tri tímy v nich získali postupové mečbaly.

Východná konferencia

WASHINGTON - RANGERS 2:4 (séria: 0-4)

Martin Fehérváry svojím druhým gólom v play-off vyrovnával stav na 1:1 a Hendrix Lapierre ho dokázal vyrovnať na 2:2, ale na presilovkový gól Artemiho Panarina už odpoveď neprišla a Rangers si výhrou 4:2 nad Washingtonom spečatili postup do druhého kola najhladším možným spôsobom – v štyroch dueloch. Do čierneho sa trafili aj Kaapo Kakko a počas presilovky Vincent Trocheck, do prázdnej brány ešte Jack Roslovic. Panarin pridal aj asistenciu. Igor Šesťorkin kryl 23 striel, Charlie Lindgren 19. Fehérváry sa stal treťou hviezdou zápasu, v ktorom odohral 20 minút a 20 sekúnd. Pripísal si aj plusový bod, tri strely a šesť bodyčekov. Rangers prehrávali v sérii len 3 minúty a 21 sekúnd, presne o deväť minút menej ako najbližší prenasledovateľ v tohtoročnom play-off, Boston. Ako šiesty víťaz Prezidentskej trofeje vstúpili do play-off so štvorzápasovou víťaznou sériou. Tri tímy z predošlých piatich získal Stanleyho pohár – Colorado (2001), Dallas (1999) a... Rangers (1994). V druhom kole narazia na Hurricanes alebo Islanders.

Fehérváryho druhý gól v play-off:

Podanie rúk:

Igor Šesťorkin, brankár Rangers: „Máme teraz niekoľko dní navyše na oddych a to je vždy dobré. Budeme mať viac času na trénovanie a budovanie našej sebadôvery. Uvidíme, proti komu budeme hrať v ďalšom kole.“

Dylan Strome, útočník Capitals: „Tento tím sa nikdy nevzdával. Bojoval o každý centimeter a bojovali sme až do samého konca. Vložili sme v tejto sérii do hry naše životy a očividne nám to nestačilo. Oni majú skvelý tím.“

Hviezdy duelu: 1. A. Panarin (NYR), 2. M. Zibanejad (NYR), 3. M. Fehérváry (WSH)

COLORADO - WINNIPEG 5:1 (séria: 3-1)

Valerij Ničuškin spečatil svoj prvý hetrik v NHL gólom do prázdnej brány, ktorým uzavrel výhru Colorada 5:1 nad Winnipegom, po ktorej má v rukách postupový mečbal za stavu 3:1 na zápasy. Artturi Lehkonen a Cale Makar zaknihovali po góle a asistencii, Nathan MacKinnon dvakrát asistoval a Alexandar Georgiev predviedol 26 zákrokov. Connor Hellebuyck po dvoch tretinách striedal, keď inkasoval štyri góly z 30 striel. Laurent Brossoit následne kryl zvyšné štyri strely. O čestný úspech Jets sa postaral Nate Schmidt, ktorý vyrovnával na 1:1. Neskôr jeho strela zranila spoluhráča Vladislava Namestnikova. Piaty zápas série sa odohrá v utorok vo Winnipegu. Makar doň vstúpi už ako spoludržiteľ klubového rekordu v počte gólov strelených obrancom v play-off. On a Sandis Ozolins ich dosiahli 18. Debut v NHL zažil v drese Avalanche Nikolaj Kovalenko, ktorého otec Andrej bol súčasťou denverského tímu, keď sa presťahoval do Denveru. V decembru 1995 však bol vymenený za Patricka Roya.

Hetrik Valerija Ničuškina:

Krásny gól Caleho Makara:

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Naozaj sa mi páčili všetky štyri zápasy od nášho mužstva. V prvom zápase sme urobili nejaké chyby. V druhom zápase sme ich urobili menej, v treťom ešte menej. Dnes sme po obrannej stránke pravdepodobne urobili ešte menej chýb. Naša bojovnosť, intenzita, rýchlosť, nasadenie a odhodlanie však boli skvelé vo všetkých štyroch dueloch.“

Mark Scheifele, útočník Jets: „Nemyslím si, že tie góly boli chybou Connora (Hellebuycka). On je naša chrbtová kosť. On je srdce a duša tohto tímu.“

Hviezdy duelu: 1. V. Ničuškin (COL), 2. A. Lehkonen (COL), 3. C. Makar (COL)

NASHVILLE - VANCOUVER 3:4 PP (séria: 1-3)

Brock Boeser vsietil hetrik v normálnom hracom čase a Elias Lindholm skóroval po 62 sekundách predĺženia, aby Vancouver zdolal Nashville 4:3 a viedol v sérii prvého kola play-off už 3:1 na zápasy. Lindholm, ktorý skóroval z prvej po prihrávke Conora Garlanda spoza brány, pridal ku gólu aj asistenciu, J.T. Miller asistoval trikrát a Arturs Silovs pri svojej premiére vo vyraďovacích bojoch kryl 27 striel. Prekonali ho Mark Jankowski, Gustav Nyquist a Filip Forsberg, ktorí otočili stav z 0:1 na 3:1. Juuse Saros opustil duel so 16 zákrokmi. Canucks sa podarilo vyrovnať dvoma gólmi počas hry bez brankára, pričom Colton Sissons bol blízko k tomu, aby sa trafil do prázdnej brány. Prvú príležitosť spečatiť postup budú mať „kosatky“ v utorok, kedy budú hostiť zápas číslo päť. Roman Josi vyrovnal klubový rekord Pekku Rinneho s 89 zápasmi odohranými v play-off. Jeho a Tylera Myersa z Vancouveru trafil puk v prvej tretine do ucha, resp. tváre. Obaja sa do akcie vrátili.

Hetrik Brocka Boesera:

Víťazný gól Eliasa Lindholma:

Brock Boeser, útočník Canucks: „Myslím si, že boli obdobia v tomto roku, kedy sme ukázali veľký charakter. Myslím si, že to nás pripravilo na tento moment. Odkazom je, že sa nemôžete vzdávať až do záverečného klaksónu a my sme sa nevzdávali. Bojovali sme a po vyrovnaní sme boli na koni. Do predĺženia sme vstupovali s dobrými pocitmi.“

Roman Josi, kapitán Predators: „Ten koniec bol náročný. Nestáva sa to príliš často, ale taký je hokej.“

Hviezdy duelu: 1. E. Lindholm (VAN), 2. B. Boeser (VAN), 3. J. Miller (VAN)

LOS ANGELES - EDMONTON 0:1 (séria: 1-3)

Stuart Skinner zneškodnil všetkých 33 striel, aby vychytal svoje prvé čisté konto v play-off v kariére a doviedol Edmonton k zisku postupového mečbalu v sérii prvého kola proti Los Angeles. Pri výhre v štvrtom zápase série padol len jeden jediný gól – Davida Ritticha prekonal v strede druhej tretiny Evan Bouchard, ktorý na to využil jedinú presilovku Oilers v dueli. Český brankár, ktorý zažil nečakaný štart, kryl 12 striel, pričom v tretej tretine ne neho smerovali len tri. Kings v nej nevyužili svoju jedinú presilovú hru v zápase a teraz budú v stredu čeliť vypadnutiu, a to na ľade Edmontonu. Viac zákrokov pri čistom konte v play-off urobili len dvaja brankári Oilers – Curtis Joseph (43, 1997) a Grant Fuhr (34, 1984). Connor McDavid vďaka asistencii dosiahol ako prvý v tohtoročnom play-off dvojcifernú bodovú métu. Minimálne 10 bodov nazbieral v troch play-off po sebe. Nikdy v histórii NHL to nikto nedokázal v štyroch sezónach po sebe.

Stuart Skinner, brankár Oilers: „Kings mi tam definitívne dali zabrať. Na konci tretej tretiny som sa poriadne zapotil. Chlapci za mňa bojovali. Keď sme boli zatlačení v obrannom pásme, boli schopní vyhrávať súboje pri mantineloch a dostávať puky preč.“

Jim Hill, tréner Kings: „Oni strelili jeden gól v presilovej hre. My sme to už povedali predtým, že musíme vyhrávať súboje špeciálnych formácií. To sme dnes neurobili a nezískali sme víťazstvo. Rittich chytal dobre. Sklamaním je, že žiaden brankár nevyhrá, keď nestrelíte gól. On svoju prácu odviedol.“

Hviezdy duelu: 1. E. Bouchard (EDM), 2. S. Skinner (EDM), 3. D. Rittich (LAK)