Colorado zažilo najvýraznejšiu prehru, život Hurricanes visel na vlásku

V sobotu sa v rámci druhého kola play-off NHL hral prvý zápas, v ktorom išlo tímu o prežitie. Celkom sa odohrali dva duely.

Východná konferencia

CAROLINA - RANGERS 4:3 (séria: 1-3)

Brady Skjei prelomil nerozhodný stav v 57. minúte, aby sa Carolina vyhla vypadnutiu výhrou 4:3 nad Rangers, ktorou znížila stav série druhého kole na 1:3. Išlo o prvý presilovkový gól Hurricanes v celej sérii, v ktorej mali dovtedy v početnej prevahe bilanciu 0-16. Domáci začali zápas o prežitie dobre, keď už v siedmej minúte viedli 2:0 po góloch Jevgenija Kuznecova a Stefana Noesena. Ešte pred prvou prestávkou obnovil dvojgólové vedenie Sebastian Aho. Teuvo Teräväinen zaznamenal dve asistencie, Frederik Andersen 22 zákrokov. V prvej tretine ho prekonal Will Cuylle, v druhej Barclay Goodrow a v tretej Alexis Lafreniere. Igor Šesťorkin inkasoval štyri góly z 31 striel pri prvej prehre jeho tímu v tohtoročnom play-off. Séria sa teraz presťahuje do New Yorku, kde sa zápas číslo päť odohrá v pondelok.

Teräväinen nazbieral v zápasoch, v ktorých hrozilo jeho tímu vypadnutie, už sedem bodov. Len dva ho delia od rekordu Hurricanes/Whalers, ktorí zdieľajú Kevin Dineen a Dave Babych. Osem bodov v nich nazbieral Dean Evason. Gól Skjeia bol druhým najneskorším víťazným gólom v klubovej histórii v zápasoch o prežitie. Rekord drží Eric Staal, ktorý v roku 2009 rozhodol takýto zápas v čase 59:28.

Víťazný gól Skjeia:

Sebastian Aho, útočník Hurricanes: „Zreteľne sme hrali s veľkou agresivitou. Robili sme v podstate to, čo sme potrebovali urobiť. Mali sme silný začiatok a chceme to zopakovať aj v piatom zápase.“

Peter Laviolette, tréner Rangers: „Bolo to ťažké, pretože sme si na začiatku vykopali jamu. Nemyslím si, že to bolo preto, že by sme neboli pripravení hrať. Musíme na ľad vyjsť o trochu dôraznejší. Bojovali sme, pracovali sme, snažili sme sa robiť našu prácu ofenzívne. V prvej tretine však boli veci v defenzíve, o ktorých si myslím, že sme mohli robiť o trochu lepšie.“

Hviezdy duelu: 1. B. Skjei (CAR), 2. S. Aho (CAR), 3. M. Nečas (CAR)

COLORADO - DALLAS 1:4 (séria: 1-2)

Dallasu sa podarilo vyhrať v druhom zápase po sebe, aby sa po prvýkrát v druhom kole ujal vedenia v sérii. V zápase číslo tri uspel na ľade Colorada 4:1, čo bola prehra s najväčším gólovým rozdielom denverského tímu v tohtoročnom play-off. Logan Stankoven strelil v závere prvej tretiny svoj prvý gól v play-off a Tyler Seguin v druhej tretine obnovil vedenie víťazným gólom. Obaja ešte pridali v tretej dvadsaťminútovke po góle do prázdnej brány. Jake Oettinger podal spoľahlivý výkon a z 29 striel ho pokoril len Mikko Rantanen, ktorý vyrovnal na 1:1 v strede druhého dejstva. Alexandar Georgiev inkasoval dva góly z 21 striel. Štvrtý zápas budú hostiť opäť Avalanche. Odohrá sa v pondelok.

Dallas mal v základnej časti najlepšiu bilanciu v NHL v zápasoch raných vonku (26-10-5). V play-off vyhral u súperov tri zápasy zo štyroch. Oettinger urobil v kariére v play-off už 1001 zákrokov. Klubový rekord drží Ed Belfour s 1800. Rantanen potrebuje už len bod, aby ich v play-off nazbieral 100 v kariére. Valerij Ničkuškin neskóroval po prvýkrát v tohtoročnom play-off. Ak by sa mu to podarilo, prekonal by rekord NHL Pata LaFontainea z roku 1992 s osemzápasovou gólovou sériou od začiatku play-off.

Víťazný gól Seguina:

Tyler Seguin, útočník Stars: „Vedeli sme, keď sme prichádzali do tejto arény, ako táto chlapci hrajú. A tiež sme vedeli, ako my hráme u súperov. Takže sme vedeli, že to bude veľká výzva. Myslím si, že v ďalšom zápase bude ešte väčšia.“

Nathan MacKinnon, útočník Avalanche: „Urobili sme dnes večer veľa skvelých vecí. Mali sme aj veľa šancí, veľa dobrých príležitostí, len Oettinger bol skvelý a my sme urobili pár veľkých chýb, ktoré nás stáli zápas.“

Hviezdy duelu: 1. T. Seguin (DAL), 2. J. Oettinger (DAL), 3. L. Stankoven (DAL)