Čistý hetrik uchránil Rangers od zápasu č. 7. Kto získal ďalší postupový mečbal?

Vo štvrtok sa v NHL hrali dva zápasy druhého kola play-off. V jednom sa rozhodlo o prvom účastníkovi tretieho kola, v druhom o držiteľovi postupového mečbalu.

Východná konferencia

CAROLINA - RANGERS 3:5 (séria: 2-4)

Carolina sa snažila po tretíkrát odvrátiť hrozbu vyradenia a doma viedla 2:0 i 3:1. Potom však prišla tretia tretina. V nej strelil v rozmedzí necelých deviatich minút čistý hetrik Chris Kreider, ktorý otočil stav a rozhodol o postupe Rangers do finále Východnej konferencie vďaka triumfu 5:3 v šiestom zápase série. Do čierneho sa pred ním trafil Vincent Trocheck, do prázdnej brány po ňom Barclay Goodrow. Trocheck pridal aj asistenciu, po dve si pripísali Artemij Panarin a Jack Roslovic. Igor Šesťorkin kryl 33 striel. Prekonali ho Martin Nečas, Seth Jarvis a dvojbodový Sebastian Aho. Andrej Svečnikov dvakrát asistoval a Frederik Andersen urobil 19 zákrokov. New York v treťom kole play-off narazí na Floridu alebo Boston. Panthers vedú v sérii 3:2 na zápasy.

Kreider je tretím hráčom Rangers, ktorý strelil hetrik v zápase, v ktorom tím spečatil výhru v sérii. Naposledy to bol Mike Gartner v roku 1990 a pred ním Steve Vickers v roku 1973. Kreider je tiež tretím hráčom klubovej histórie s hetrikom v jednej tretine zápasu play-off. Dokázali to aj Mark Messier (1994) a Wayne Gretzky (1997). Hetrik v tretej tretine, ktorý zahŕňal aj víťazný gól posledného zápasu série, dosiahli v minulosti už len Jake Guentzel (2018) a Jack Darragh (1920).

Hetrik Kreidera:

Podanie rúk:

Chris Kreider, útočník Rangers: „Hovoríme o tom, že sme húževnatá a bojovná skupina hráčov a myslím si, že sme to dnes večer ukázali.“

Rod Brind’Amour, tréner Hurricanes: „Toto predstavuje ťažký spôsob, akým ukončiť naozaj dobrý ročník. Chlapci pracovali tvrdo celý rok, ale pamätať si budete toto. A to je tá náročná časť.“

Hviezdy duelu: 1. C. Kreider (NYR), 2. S. Aho (CAR), 3. V. Trocheck (NYR)

VANCOUVER - EDMONTON 3:2 (séria: 3-2)

Vancouver dvakrát prehrával, ale zakaždým dokázal na gól odpovedať. Do tretej tretiny sa vstupovalo za nerozhodného stavu, ktorý vydržal do poslednej minúty. V nej len 33 sekúnd pred koncom zápasu rozhodol J.T. Miller z dorážky o výhre 3:2, po ktorej Canucks vedú rovnakým pomerom aj v sérii druhého kola play-off proti Edmontonu. K postupovému mečbalu viedli aj góly Carsona Soucyho a Phillipa Di Giuseppeho, ktorí skórovali po prvýkrát v tohtoročnom play-off. A bez asistencie. Arturs Silovs urobil 21 zákrokov a prekonali ho Evander Kane a Mattias Janmark – obaja v prvej tretine. V druhom zápase po sebe štartoval v bráne Oilers Calvin Pickard, ktorý urobil 32 zákrokov. Zápas číslo šesť sa odohrá v sobotu v Edmontone.

Leon Draisaitl zaznamenal asistenciu, aby natiahol svoju bodovú sériu od začiatku play-off na desať zápasov. Dlhšie od ročníka 1993/94 ťahali len Nathan MacKinnon (14), Mark Messier (13), Johan Franzen (12) a Jaromír Jágr (11). Canucks zažili len jeden zápas play-off, v ktorom padol neskorší víťazný gól v rámci normálneho hracieho času. V prvom zápase finále Stanleyho pohára v roku 2011 ho strelil Raffi Torres 19 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

Víťazný gól Millera:

Rick Tocchet, tréner Canucks: „Skoro každý jeden chlapec zo seba vydal pre nás všetko, čo v sebe mal. Húževnatosť. Myslím si, že chlapci boli dnes ohromní. Skutočne sem prišli hrať. Myslím si, že to bol jeden z našich najlepších zápasov v tomto play-off.“

Zach Hyman, útočník Oilers: „Je zrejmé, že presilovky nám pomáhali počas celého play-off. Dnes bol určite jeden z tých večerov, kde by ste radi jednu využili, aby ste si pomohli k výhre, hlavne pri príležitostiach, ktoré sme mali. Na ľade sme urobili niekoľko dobrých vecí, ale neboli sme dostatočne dobrí. Nevygenerovali sme toho toľko, koľko zvyčajne počas presiloviek vygenerujeme.“

Hviezdy duelu: 1. J. Miller (VAN), 2. E. Pettersson (VAN), 3. Q. Hughes (VAN)