Správy z NHL
Sprievodca sezónou 2024/25, ktorá začína už dnes. Bude na štarte viac Slovákov ako vlani?
Už dnes začne v NHL súťažný ročník 2024/25. Otvorí ho zápas v Prahe, v ktorom uvidíme aj dvoch zo slovenských hráčov. Prinášame vám informácie, ktoré musíte pred štartom 108. sezóny (107. hracej) v ligovej histórii poznať.
Prvé dva hracie dni novej sezóny sa odohrajú na „starom kontinente“. V Prahe si sily zmerajú New Jersey a Buffalo. V zámorí sa začne súťažiť od 8. októbra, kedy si Florida vyvesí svoj majstrovský baner pred zápasom proti Bostonu a kedy svoj prvý súťažný zápas v histórii odohrá Utah, ktorý doma hostí Chicago. Reprízu finále uvidíme 16. decembra v Edmontone a tímy sa ešte stretnú aj 27. februára v Sunrise.
Všetkých 32 tímov bude v akcii 22. októbra. Okrem tradičného trojdňového vianočného voľna sa nebude hrať ani 28. novembra a 10. až 21. februára, kedy sa uskutoční Turnaj štyroch krajín. Základná časť vyvrcholí 17. apríla.
Pozri aj: Rozpis sezóny 2024/25
Najvýznamnejšou zmenou oproti predošlej sezóne je, že sa NHL nebude hrať v Arizone. Hokejové operácie Coyotes sa presťahovali do Salt Lake City, kde absolvujú inauguračnú sezónu bez oficiálneho mena, maskota ani klubových farieb.
Menšie zmeny sa týkali aj pravidiel. Brániaci sa tím nemôže vystriedať, ak jeho brankár posunie aj neúmyselne bránu. Po zakázanom uvoľnení dostane útočiaci center varovanie za porušenie procedúry buly podobne, ako brániaci sa hráč. Tím, ktorého hráči budú sedieť na mantineli, môžu dostať menší trest, ak sa tak stane po jednom varovaní. A videom sa už bude môcť posudzovať aj trest za zdržovanie hry pri vyhodení puku mimo hraciu plochu. Pri neúspešnej trénerskej výzve dostane hrať tím namiesto dvojminútového trestu štvorminútový.
Zápas hviezd a špeciálne zápasy
V sezóne 2024/25 neuvidíme exhibičný zápas hviezd, pretože sa NHL rozhodla radšej usporiadať turnaj najlepších proti najlepším, v ktorom si zmerajú sily hviezdy Kanady, USA, Švédska a Fínska. Neprídeme však o zápasy pod holým nebom.Winter Classic sa tentoraz uskutoční už 31. decembra, kedy si na Wrigley Field v Chicagu zmerajú sily domáci Blackhawks so St. Louis Blues. Prvý marcový deň bude patriť zápasu zo Štadiónovej série, v ktorom sa na Ohio Stadium stretnú Columbus Blue Jackets a Detroit Red Wings.
Mimochodom, zápasy Global Series sa nebudú hrať len na samotnom začiatku ročníka. Prvé dva novembrové dni prinesú dva zápasy medzi Dallasom Stars a Floridou Panthers na ľade Nokia Arény vo fínskom Tampere.
Pozri aj: Kľúčové termíny sezóny 2024/25
Výročia a nové dresy
Zmena pri dresoch je tento rok celoplošná. Po prvýkrát ich bude totiž dodávať spoločnosť Fanatics, ktorá sa s ligou dohodla na desaťročnom partnerstve. Dizajn hlavných dresov však menili len dva tímy, ktoré menili aj logá – Anaheim prišiel s modernizovanou verziou loga z éry Mighty Ducks a Los Angeles s modernizovanou verziou loga z Gretzkeho éry.
We could get used to this jersey matchup. ? pic.twitter.com/KfBCmCCjk5
— NHL (@NHL) September 28, 2024
Washington tiež oznámil, že ako nové alternatívne dresy využije reverzné retro dresy z ročníka 2022/23, ktoré mali na sebe ako hlavné logo „vreštiaceho orla“ z 90. rokov minulého storočia. Capitals tak urobia pri príležitosti svojho 50. výročia.
Svoje 100. výročie oslávi 1. decembra ako tretí tím histórie Boston Bruins, ktorý to dokáže ako prvý americký klub. Ten sa však v tejto sezóne vráti k svojím bežným dresom po tom, čo v minulej sezóne boli jemne modifikované.
Zmeny spozorujeme aj pri pohľade na arény tímov NHL. Hala Hurricanes sa premenovala z PNC Arény na Lenovo Center a univerzitná Mullett Aréne sa stala minulosťou presťahovaním tímu Coyotes do Salt Lake City. Tam sa bude hrať v Delta Center, ktorá však bude mať obmedzenú kapacitu a niektoré miesta s obmedzeným výhľadom na ľadovú plochu, keďže bola navrhnutá pre basketbalovú NBA. Bude ju však čakať renovácia, aby vyhovovala obom športom.
Noví tréneri, noví generálni manažéri
Medzi sezónami došlo k viacerým zmenám na lavičkách tímov NHL. Za pozornosť stojí návrat Lindyho Ruffa do Buffala, v ktorom nahradil Dona Granata. Jeho niekdajší tím, New Jersey, angažovalo Sheldona Keefeho, ktorý skončil v Toronte. To povedie Craig Berube. Travis Green sa postaví na lavičku Ottawy, v San Jose bol povýšený do pozície hlavného trénera Ryan Warsofsky. Seattle vyhodil Davea Hakstola a nahradil ho trénerom „farmy“ Danom Bylsmom. Scott Arniel zase nahradil vo Winnipegu Ricka Bownessa, ktorý ukončil kariéru. Columbus najal Deana Evasona, ktorý nahradil Pascala Vincenta.Vincent vyhodil Don Waddell, ktorý sa stal novým generálnym manažérom Blue Jackets. V Caroline ho nahradil Eric Tulsky, ktorý sa konečne po rokoch špekulácií dočkal svojej príležitosti. Edmonton sa rozhodol nepredĺžiť zmluvu s Kenom Hollandom a následne zdvihol mnohým obočie angažovaním Stana Bowmana. Zmena na pozícii generálneho manažéra nastala aj vo Washingtone, kde Chris Patrick nahradil Briana MacLellana. Ten zostal prezidentom hokejových operácií.
Najväčšie prestupy leta
Jedným z najaktívnejších tímov leta bol Nashville, ktorý cez trh s voľnými hráčmi získal aj Stevena Stamkosa, Jonathana Marchessaulta a Bradyho Skjeia, čím len podčiarkol svoje vysoké ambície. Tampa Bay podpísala po odchode Stamkosa zmluvu s Jakeom Guentzelom. V prvý deň otvoreného trhu získalo Toronto Olivera Ekman-Larssona. Brett Pesce a Brenden Dillon podpísali zmluvu s New Jersey, Tyler Toffoli so San Jose, Brandon Montour a Chandler Stephenson so Seattlom, Sean Monahan s Columbusom, Jake DeBrusk s Vancouverom, Anthony Duclair s NY Islanders, Matt Dumba a Iľja Ľjubuškin s Dallasom, Jeff Skinner s Edmontonom či Sean Walker s Carolinou. V Bostone sa opäť stretli Nikita Zadorov s Eliasom Lindholmom. Ďalšie dni sa Cam Atkinson dohodol na zmluve s Tampou Bay, James Reimer s Buffalom. Tomáš Tatar sa vrátil do New Jersey, Patrick Kane sa rozhodol zostať v Detroite. Ten angažoval aj Vladimira Tarasenka. V St. Louis skúsi šťastie veterán Ryan Suter. V septembri sa oznámili podpisy zmlúv Janiho Hakanpääho s Torontom či Jamesa van Riemsdyka s Columbusom.Utah získal cez výmeny obrancov Michaila Sergačova a Johna Marina, do Washingtonu putoval z Vegas brankár Logan Thompson, ktorý nahrádzal Darcyho Kuempera. Ten putoval do L.A. za útočníka Pierre-Luc Duboisa. Capitals získali aj obrancu Jakoba Chychruna, za ktorého poslali Ottawe Nicka Jensena. Ottawa tiež vymenila brankára Joonasa Korpisala do Bostonu, od ktorého získala niekdajšieho držiteľa Vezinovej trofeje Linusa Ullmarka. Brankárske posily získalo aj New Jersey – od Calgary Jacoba Markstroma, od Montrealu Jakea Allena. Veľký brankársky talent Jaroslav Askarov si vyžiadal výmenu a nakoniec zakotvil v San Jose. To draftovalo v tomto roku z prvého miesta, z ktorého si vybralo centra Macklina Celebriniho.
Tento rok nám leto prinieslo aj offer sheet a to rovno dvojnásobnú. St. Louis ju predložilo Philipovi Brobergovi a Dylanovi Hollowayovi z Edmontonu, ktorý sa nakoniec rozhodol ponuky nevyrovnať a tak o hráčov prišiel.
Konce kariér oznámili aj počas tohto leta aj veľké mená. Skončili napríklad Joe Pavelski, Marc Staal, Alex Goligoski, Bryan Little, Kyle Okposo, Chris Wideman či Alex Stalock. Antti Raanta a Jevgenij Kuznecov sa vrátili do Európy a v Columbuse nastala tragédia – Johnny Gaudreau podľahol zraneniam, keď ho aj s bratom zrazil počas bicyklovania automobil.
Favoriti a outsideri
Poslední finalisti budú aj v tomto roku patriť medzi top favoritov sezóny. Majstrovská Florida nebude mať cestu uľahčenú odchodmi niekoľkých hráčov a dvoma dlhými sezónami po sebe. Edmonton už zase vie, čo je potrebné na úspech v play-off a bude motivovaný splniť svoj cieľ viac ako kedykoľvek predtým. Do boja o titul by chceli prehovoriť aj Dallas, Carolina, Colorado, Rangers či Maple Leafs. Veľké očakávania smerujú do New Jersey, ktoré urobilo zmeny so snahou vrátiť sa medzi elitu. Veľké zmeny robil aj Nashville, ktorý s Bostonom a Vegas patria medzi ďalšiu skupinu ambicióznych tímov.
V strede ligovej tabuľky to bude zaujímavé a aj iné tímy by radi prehovorili do boja o najvyššie pozície, ako sú Tampa Bay, Winnipeg, Vancouver či Los Angeles. Pred štartom ročníka máme vykryštalizovaných aj niekoľko outsiderov. Medzi nimi by mal zostať aj Montreal, hoci zlepšenia sa očakávajú aj u neho. Chicago, Anaheim, Columbus a San Jose patria medzi tímy, ktoré by mali podľa odhadov patriť na chvost poradia Národnej hokejovej ligy.
Pozri aj: Preview pred sezónou 2024/25: Tatar sa vrátil, vrátia sa aj Devils? Urobí Montreal krok vpred?
Slováci v NHL
Na začiatku minulej sezóny stálo v NHL šesť Slovákov. Tento rok ich nebude menej. Okrem šestice, ktorá má prakticky isté miesto v otváracej zostave, je k nej veľmi blízko aj útočník Samuel Honzek z Calgary Flames.
V Calgary bude pôsobiť aj Martin Pospíšil, ktorý rovnako ako Šimon Nemec z New Jersey začne po prvýkrát sezónu ako hráč NHL. Aj Nemec pritom bude mať slovenského spoluhráča – k Devils sa vrátil Tomáš Tatar, ktorý bude dúfať, že dá zabudnúť na nevydarený minulý ročník.
V ňom bol najproduktívnejším Slovákom Juraj Slafkovský z Montrealu, do ktorého ďalšieho napredovania sa vkladajú veľké nádeje. Pozitívnou správou pre Erika Černáka z Tampy bol návrat Ryana McDonagha, s ktorým vytvoril v minulosti efektívny pár. Vo Washington bude pôsobiť opäť Martin Fehérváry.
V druhej sezóne po sebe nemá Slovensko na štarte sezóny brankára. V nižšej AHL však bude na šancu čakať Samuel Hlavaj. V minulej sezóne do NHL nakuklo napokon dokopy 11 Slovákov. Aj v tej aktuálnej by do nej mohli nakuknúť hráči z „farmy“, pričom na debut v najlepšej lige sveta čakajú aj Dalibor Dvorský, Adam Sýkora, Jakub Demek, Oliver Okuliar a Filip Mešár.
Pre SlovakNHL.sk pôjde už o 20. sezónu v histórii svojej existencie. V tejto súvislosti by sme vám chceli poďakovať za dlhoročnú podporu a vyjadriť záväzok, že sa pokúsime každý deň priniesť čo najlepšie pokrytie spravodajstva z NHL tak, ako tomu bolo aj doteraz.
10 otázok pred novou sezónou
1) Dokáže Ovečkin vyrovnať Gretzkého gólový rekord?2) Aká bude prvá sezóna Utahu v NHL?
3) Ako sa vyvinie situácia okolo Jeremyho Swaymana?
4) Vráti sa New Jersey medzi elitu?
5) Pomôžu letné akvizície Nashvillu k úspechu v play-off?
6) Dočká sa Connor McDavid na druhý pokus Stanleyho pohára?
7) Bude Macklin Celebrini v boji o Calderovu trofej?
8) Ako sa bude dariť Mičkovovi vo Philadelphii?
9) Dobehnú majstrovskú Floridu dve krátke letá po sebe?
10) Prekoná Juraj Slafkovský nové gólové a bodové hranice?
NHL v TV
Aj v tejto sezóne si fanúšikovia zo Slovenska a Česka budú môcť vychutnávať priame prenosy zápasov NHL na televíznych kanáloch Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Bude v nich pokračovať aj súkromná slovenská televízia Dajto. Online prenosy z NHL môžete sledovať aj u nášho partnera na TV Tipsport.Pozri aj: NHL v TV
Prečítajte si na SlovakFitness.sk: