14. 05.
15. 05.
«

Gáborík gólom pomohol k výhre, Halák prehral

V druhý hrací deň play-off sa premiérovo do akcie zapojili aj Slováci. Do bodovania sa zapísal len Marián Gáborík, ktorý gólom pomohol Rangers k triumfu. Jaroslav Halák chytal dobre, no z výhry sa tešilo San Jose. Boston a Phoenix tiež začali play-off s víťazstvami.

New York Rangers – Ottawa Senators 4:2 (stav série: 1-0)
John Tortorella naplánoval oddychový čas na tú pravú chvíľu. Rangers viedli v druhej tretine o jeden gól, no Senators mali nad nimi prevahu. Tortorella si zobral jediný time-out k dispozícii a po ňom sa obraz hry úplne zmenil. Na gól Ryana Callahana (1) z prvej tretiny nadviazali Marián Gáborík (1) a Brian Boyle (1), ktorí poslali domáci tím už do trojgólového vedenia. To ešte zvýšil Brad Richards (1) v úvode tretej tretiny a hoci Henrik Lundqvist vyzeral opäť vo svojej tradične dobrej forme, nakoniec sa Ottawe ešte podarilo stav znížiť. Švédskeho brankára, ktorý spolu čelil 32 strelám, prekonali Daniel Alfredsson (1) a Erick Condra (1), ktorí upravili na konečných 2:4 z pohľadu kanadského celku. Craig Anderson sa prezentoval 27 zákrokmi a Gáborík ho počas takmer 20 minút strávených na ľade ohrozil celkovo štyrikrát. Trenčiansky rodák si zo stretnutia odniesol aj jeden plusový bod. Druhý zápas je na programe v sobotu.

Vyrok Ryan Callahan, kapitán Rangers: „Takýmto spôsobom musíme hrať, aby sme vyhrávali. Cítime sa, akoby sme hrali v play-off od úplného začiatku sezóny. Stále je pred nami dlhá séria. Získanie prvého zápasu ešte veľa neznamená.“

Jason Spezza, útočník Senators: „Bol to dosť vyrovnaný zápas, ale potom sme na pár minút upustili od nášho plánu a bolo to 4:0. Musíme budovať na tom, čo sme urobili v tretej tretine. Musíme byť viac pred Lundqvistom. Keď vidí strelu, je jedným z najlepších brankárov.“

Boston Bruins – Washington Capitals 1:0 PP (stav série: 1-0)
Braden Holtby ukázal, že Washington nemusel mať obavy, keď mu neboli v bráne k dispozícii prví dvaja brankári. Trojka v systéme Capitals urobila 29 zákrokov a dlho držala tím z hlavného mesta v hre o víťazstvo. Nakoniec sa však predsa v úvodnom zápase série tešili z výhry obhajcovia titulu. Boston vyhral 1:0 vďaka gólu Chrisa Kellyho (1) z druhej minúty predĺženia. Tim Thomas prispel k výhre svojím šiestym čistým kontom v play-off, keď zastavil všetkých 17 striel súpera. Najmenej roboty mal v druhej tretine, v ktorej jeho spoluhráči prestrieľali Washington pomerom 17:2. Kapitán Zdeno Chára strávil na ľade 21 minút a 46 sekúnd, počas ktorých urobil štyri bodyčeky a zaznamenal aj dve strely a dve trestné minúty. Druhý zápas v Bostone sa odohrá v sobotu.

Vyrok Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Ďalší zápas bude odlišný. Vieme, že proti ním dokážeme hrať. Holtby odchytal pekelný zápas. Na začiatku bol nervózny, ale akonáhle urobil prvý zákrok, upokojil sa. “

St. Louis Blues – San Jose Sharks 2:3 P2 (stav série: 0-1)
St. Louis vyhralo nad San Jose všetky štyri vzájomné zápasy v základnej časti a doma malo počas nej výbornú bilanciu, no otvárací zápas tímu z Missouri pri návrate do play-off nevyšiel. Duel proti San Jose bol vyrovnaný a o víťazovi sa rozhodlo až v druhom predlžení, kedy svoj druhý gól zápasu strelil Martin Havlát (2), ktorý nevymýšľal a Jaroslava Haláka prekonal jednoduchou strelou z medzikružia. Český krídelník v normálnom hracom čase otváral skóre zápasu, no Boues sa zásluhou dvoch gólov Patrika Berglunda (2) podarilo stav otočiť. Predĺženie vynútil v 55. minúte Andrew Desjardins (1). Halák v zápase čelil 34 strelám a duel opustil s 91,2% úspešnosťou zákrokov. Jeho náprotivok Antti Niemi odchádzal so 40 zákrokmi a pocitom víťazstva. Druhé stretnutie série sa odohrá v sobotu a Blues sa v ňom budú snažiť tento pocit fínskemu brankárovi už nedopriať. Taktiež budú chcieť dosiahnuť svoj prvý triumf v play-off od roku 2004.

Vyrok Ken Hitchcock, tréner Blues: „Pri víťaznom góle sme sa dopustili množstva chýb, takže panuje sklamanie. Je to ale len jeden zápas. Hrali sme dobre, rovnako ako aj oni.“

Phoenix Coyotes – Chicago Blackhawks 3:2 PP (stav série: 1-0)
Phoenix mohol zaknihovať úvodné víťazstvo v sérii proti Chicagu už v normálnej hracej dobe, no Mike Smith, ktorý sa opäť stal kľúčom k úspechu, inkasoval svoj druhý gól 15 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Nakoniec však jeho spoluhráči dokázali vstúpiť do play-off tou správnou nohou, o čom v desiatej minúte predĺženia rozhodol Martin Hanzal (1). V normálnej hracej dobe sa presadili Taylor Pyatt (1) a Antoine Vermette (1), kým Smith sa prezentoval 43 zákrokmi. Ako prvý ho prekonal Jonathan Toews (1), ktorý sa vrátil do akcie po otrase mozgu. Okrem otváracieho gólu pridal aj prihrávku na gól Brenta Seabrooka (1). Corey Crawford zaznamenal 31 zákrokov. Jeho spoluhráč Marián Hossa nazbieral dva plusové body počas 24 minút a 36 sekúnd strávených v akcii. Zaknihoval aj tri strely na bránu. Druhý duel sa odohrá o dva dni a Coyotes v ňom zrejme nebudú môcť využiť Radima Vrbatu, ktorý otvárací zápas nedohral.