Oilers nevyužili drvivú streleckú prevahu, Panthers sú krok od postupu

Aj v nedeľu pokračovalo 2. kolo play-off NHL dvoma zápasmi, jedným v každej konferencii.

Východná konferencia

BOSTON - FLORIDA 2:3 (séria: 1-3)

Boston sa v druhom domácom zápase druhého kola play-off snažil o vyrovnanie série bez zraneného kapitána Brada Marchanda a po prvej tretine bol na dobrej ceste, keď po góloch Davida Pastrňáka a Brandona Carla viedol 2:0. V druhej tretine však strelil kontaktný gól Anton Lundell a v tretej dvadsaťminútovke sa v rozmedzí necelých štyroch minút presadili strelecky Sam Bennett a Aleksander Barkov, aby rozhodli o výhre Floridy 3:2. Vyrovnávajúci Bennettov gól bol aj predmetom skúmania videom (nedovolené bránenie v hre brankárovi). Lundell a Barkov pridali aj po asistencii, Evan Rodrigues asistoval dvakrát a k zisku postupového mečbalu v štvrtom zápase série pomohol so 16 zákrokmi aj Sergej Bobrovskij. Jeho náprotivok, Jeremy Swayman, kryl až 38 striel. Oba tímy využili po jednej presilovke. Séria sa teraz sťahuje do Sunrise, kde sa zápas číslo päť odohrá v utorok. Panthers do neho vstúpia s trojzápasovou víťaznou šnúrou. V dueli by mal podľa ich trénera Paula Mauricea hrať aj útočník Sam Reinhart, ktorý nedeľný duel nedohral pre tržnú ranu po zásahu puku do tváre v závere tretej tretiny.

Panthers doteraz vyhrali všetky tri série play-off, v ktorých viedli 3:1 na zápasy. Bruins zase prehrali všetkých 25 sérií, v ktorých prehrávali 1:3 na zápasy. V tohtoročnom play-off prehrali prvý zápas, v ktorom viedli o viac gólov. Takéto vedenie mali po piatykrát.

Víťazný gól Barkova:

Aleksander Barkov, kapitán Panthers: „Toto je aréna, v ktorej sa hrá ťažko, ale držali sme sa nášho plánu. Páčilo sa nám, ako sme hrali v prvej tretine, hoci v nej oni strelili dva góly. Páčili sa nám však naše šance. Neprestávali sme hrať, neprestávali sme tlačiť a zlepšovať sa.“

David Pastrňák, útočník Bruins: „Myslím si, že sme mali dobrý štart. Skoro sme sa ujali vedenia, hrali sme tvrdo, mali sme puky. Museli sme sa len uistiť, že si vedenie zvýrazníme. Nemôžete zvoľniť, hlavne v play-off proti takýmto tímom. Musíte zvýšiť vedenie a pokračovať v hre s nasadením.“

Hviezdy duelu: 1. A. Barkov (FLA), 2. J. Swayman (BOS), 3. S. Bobrovskij (FLA)

EDMONTON - VANCOUVER 3:4 (séria: 1-2)

Brock Boeser prihrával na vyrovnávajúci gól Eliasa Lindholma a následne strelil dva góly po sebe, aby Vancouver viedol po prvej tretine 3:1. Lindholm v druhej tretine strelil svoj druhý presilovkový gól v zápase, ktorý bol nakoniec víťazný pri triumfe 4:3 nad Edmontonom, po ktorom „kosatky“ vedú v sérii 2:1 na zápasy. Quinn Hughes a J.T. Miller zaznamenali po dve asistencie a Arturs Silovs zažiaril so 42 zákrokmi. V presilovkách ho prekonali Mattias Ekholm a Leon Drasaitl, duel v závere tretej tretiny ešte zdramatizoval Evan Bouchard. Všetci traja pridali aj po asistencii. Stuart Skinner inkasoval štyri góly z 15 striel, Calvin Pickard kryl tri strely z troch. Štvrtý zápas série sa odohrá v utorok, opäť v Edmontone.

Jediným iným brankárom nováčikom v histórii Canucks s minimálne 42 zákrokmi v zápase play-off je Thatcher Demko, ktorý ich urobil 42 a 48 v zápasoch druhého kola play-off 2020. Ekholm je len druhým obrancom v histórii Oilers, ktorý skóroval v troch zápasoch po sebe. Prvým bol Paul Coffey (5 zápasov v roku 1983, tri zápasy v rokoch 1981 a 1985).

Víťazný gól Lindholma:

Hraničný zákrok Silovsa museli skúmať videom:

Rick Tocchet, tréner Canucks: „Vydreli sme si to. Oni toho na nás hodili veľa, ale chlapci to vydreli. Mali sme niekoľko dobrých výkonov od niektorých jednotlivcov. Oni tlačili a my sme v závere odviedli peknú robotu. Silovs nám vyhráva zápasy. Je to veľká scéna a on ani nežmurkne. Prichádza do práce každý deň a pracuje tvrdo.“

Leon Draisaitl, útočník Oilers: „Myslím si, že sme boli lepším tímom počas väčšiny zápasu. V mojich očiach to malo skončiť víťazstvom, ale viete, že takto hokej niekedy nefunguje. Musíme sa teda dať znova dokopy a pripraviť sa na štvrtý zápas.“

Hviezdy duelu: 1. B. Boeser (VAN), 2. A. Silovs (VAN), 3. L. Draisaitl (EDM)