Florida 3
  Edmonton 3
24. 06.
«

Oilers vyhnali „Bobbyho“ z brány, McDavid vytvoril rekord NHL pri drvivej výhre!

(foto: X/Edmonton Oilers)

V sobotu sa v Edmontone odohral najdôležitejší zápas Oilers za dlhé roky. Florida už totiž mohla siahnuť na Stanleyho pohár.

Podrobné štatistiky

Connor McDavid zaznamenal gól a tri asistencie, Dylan Holloway k dvom gólom pridal asistenciu a Stuart Skinner kryl 32 striel, aby Edmonton odvrátil hrozbu prvého majstrovského mečbalu Floridy jednoznačnou výhrou 8:1 v štvrtom zápase finálovej série. Mattias Janmark strelil gól v oslabení, presilovkové suchoty Oilers ukončil Ryan Nugent-Hopkins. Víťazný gól vsietil Adam Henrique a skórovali aj Darnell Nurse a Ryan McLeod. Janmark pridal aj asistenciu, po dve si pripísali Leon Draisaitl a Zach Hyman. O jediný gól Panthers sa postaral Vladimir Tarasenko, ktorý znižoval na 1:2. Sergej Bobrovskij inkasoval päť gólov zo 16 striel, Anthony Stolarz tri z 19. Séria sa teraz presunie do Sunrise, kde sa zápas číslo päť odohrá v utorok.

Víťazný gól:

Domáci začali aktívne, ale ich snahu ohrozilo vylúčenie Nurseho za podrazenie. Nakoniec však počas neho Janmark posadil Oilers na koňa a krátko na to mali možnosť hrať aj presilovku po príliš veľkom počte hráčov Panthers na ľade. Hostia sa ubránili, ale v ôsmej minúte po prihrávke Janmarka zvýšil na 2:0 Henrique. V 12. minúte strelil kontaktný gól Tarasenko, ktorý pred bránou tečoval strelu Forslinga. Následne musel Skinner predviesť veľký zákrok pri šanci Verhaegheho, ktorý mohol stav vyrovnať. Zdalo sa, že je na koni Florida, no v 15. minúte Holloway pri rýchlom protiútoku zužitkoval prihrávku Draisaitla a obnovil dvojgólové vedenie.

Edmontonu vyšiel úvod druhej tretiny, z ktorej sa odohrala len minúta a 13 sekúnd, kým McDavid dokázal po dravom prieniku streliť svoj prvý gól vo finálovej sérii. Následne prihrával na prvý gól Nurseho v celom play-off, po ktorom Bobrovskij opustil svoju bránu a nahradil ho Stolarz. Panthers prežili vylúčenie Ekmana-Larsosona za sekanie, ale aj s prispením šťastia – McDavid trafil tyčku. Po vylúčeniach Tkachuka a Bennetta za hrubosť však hrali Oilers v presile o dvoch hráčov a ich prvý presilovký gól v sérii strelil Nugent-Hopkins, ktorý dorazil do brány zakončenie Draisaitla odrazené od brvna. Florida za celú tretinu vyslala na bránu len štyri strely.

Do tretej tretiny sa vstupovalo za stavu 6:1 pre domácich. Tých hneď v úvode oslabil pre hákovanie Janmark, ale Panthers si v presilovke nevytvorili žiadnu významnú šancu. Nevyšla im ani presilovka po vylúčení Nurseho za krosček. Následne sa ubránili pri vylúčení Ekblada a následne opäť nevyužili presilovku po faule Perryho. Poslední dvaja menovaní sa previnili sekaním. V 55. minúte zápasu strelil siedmy gól Oilers Holloway po peknej kombinácii, do ktorej sa zapojili aj Perry a McDavid. O dve a pol minúty neskôr uzavrel skóre zápasu McLeod, ktorý jednoduchou strelou poslal voľný puk za Stolarza. Okposo dostal ešte v závere trest za faul lakťom, ale skóre sa už nemenilo.

Stuart Skinner
Sergej Bobrovskij
60:00 32/33 24:53 11/16
Calvin Pickard
Anthony Stolarz
- - 34:50 16/19

Toto je 25. finále po sebe, ktoré si vyžiada minimálne päť zápasov. ... Oilers sú deviatym tímom histórie, ktorý vynútil piaty zápas finále za stavu 0:3 na zápasy. ... Panthers prišli o šesťzápasovú sériu výhier. ... Henrique sa stal siedmym hráčom histórie NHL s minimálne 12 rokmi medzi jeho dvoma gólmi vo finále Stanleyho pohára. Ten predošlý skóroval ešte v drese New Jersey pred 12 rokmi a 3 dňami. ... McDavid vytvoril nový rekord NHL s 32 asistenciami v jednom play-off. Predošlý rekord držal s 31 asistenciami Wayne Gretzky. ... Janmark strelil gól v oslabení vo finále Stanleyho pohára ako štvrtý hráč Oilers. Dokázali to aj Fernando Pisani (2006), Mark Messier (1987) a Kevin Lowe (2x, 1987).

Hviezdy duelu: 1. C. McDavid (EDM), 2. D. Holloway (EDM), 3. M. Janmark (EDM)

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Je to len jedna výhra. To je všetko, čo to je, či už strelíte osem gólov alebo len jeden. Je to len jedna výhra. Musíme ísť na Floridu, urobiť tam svoju prácu a dotiahnuť ich naspäť do Alberty.“

Zach Hyman, útočník Oilers: „Je úžasné, čo môžete dokázať, keď si nepodrážate vlastné nohy. Oni sú jedným z najlepších tímov, proti akým sme hrali, pokiaľ ide o to, že vám nič svojimi chybami neponúkajú. Myslím si, že to majú z minuloročného finále a všetka tá skúsenosť iba ukazuje, aké malé sú rozdiely. Myslím si, že ak budeme schopní zatlačiť a obmedziť naše chyby, postarať sa o puk, tak budeme mať dobrú šancu.“

Matthew Tkachuk, útočník Panthers: „Dnes to nemalo nič spoločné s Bobom (Bobrovským). Bol to viac taký budík pre každého. Vieme, že sa vráti späť lepší, ako kedykoľvek predtým.“

Paul Maurice, tréner Panthers: „Prišli sme do Edmontonu, aby sme tu vyhrali jeden zápas, a tak máme to, čo sme potrebovali. Ale má to aj nejaký dôvod. Väčšina klišé má svoje opodstatnenie. Vo všeobecnosti budú veci extrémnejšie mimo vašej šatne ako v nej. Nebudeme v nej za stavu 3:0 sedieť a volať do práce rytcov (mien na Stanleyho pohár). Dnes večer sme prehrali a bude tam zápas číslo 5.“