03. 05.
«

Reprezentácia

Česi zdolali Bielorusov, Švédi a USA nadeľovali

V prvom stredajšom zápase juniorského svetového šampionátu v Helsinkách zvíťazili Česi nad Bielorusmi 5:3. V druhom dueli Švédsko zdolalo Dánsko hladko 5:0 a v treťom si USA ešte jednoznačnejšie poradili so Švajčiarskom.

Skupina A

Švédsko – Dánsko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Švédsko pokračuje na turnaji bez straty bodu. V treťom zápase zdolalo Dánsko jasne 5:0 a neohrozene vedie skupinu A. O góly „Troch Koruniek“ sa postarali postupne Kempe, Forsling, dvojbodový Lindblom v presilovej hre, Lagesson a Alexander Nylander. Brankár Sandström čelil počas celého duelu iba deviatim strelám, kým na Lillieho ich smerovali 48.

Gustav Forsling, obranca Švédska: „Bol to náročný zápas, najmä pre obrancov, odkedy sme začali tráviť tak veľa času v ich obrannom pásme. Veľa času som potom strávil státím na modrej čiare.“

Mathias Lassen, obranca Dánska: „Mali sme slabší štart do zápasu a potom to bolo náročné. Dúfali sme, že ich ešte potrápime, ale hrali sme proti naozaj dobrému tímu. Snažili sme sa urobiť maximum, ale strávili sme väčšinu času v našom obrannom pásme.“

USA – Švajčiarsko 10:1 (6:0, 4:1, 0:0)

Američania dosiahli zatiaľ najvyšší počet gólov i skóre v doterajšom priebehu turnaja, keď deklasovali Švajčiarov pomerom 10:1. Najviac sa darilo Austonovi Matthewsovi, ktorý strelil dva góly, vrátane víťazného a na dva prihral. Matthew Tkachuk tiež dvakrát skóroval a pridal asistenciu, Christian Dvorak, Colin White a Zach Werenski zaznamenali po góle a dvoch prihrávkach. Do listiny strelcov sa zapísali aj dvojbodový Nick Schmaltz, Brandon Carlo a Ryan Donato. Sonny Milano dvakrát asistoval. Jediný gól Švajčiarov strelil Timo Meier z 28 striel tímu, a to Alexovi Nedeljkovicovi. Po ôsmom góle ho nahradil Brandon Halversson. V opačnej bráne štartoval Joren van Pottelberghe, ktorého po piatom góle vystriedal Ludovic Waeber. Spolu čelili 33 strelám hráčov USA, ktorí už po prvej tretine viedli 6:0. V tretej už gól nepadol.

Skupina B

Česko – Bielorusko 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Bielorusi, ktorí už s určitosťou budú hrať o udržanie sa v elitnej kategórii MS, potrápili favorizovaných Čechov, ktorí museli otáčať skóre. Víťazný obrat zavŕšil v 55. minúte Veselý, ktorý nadviazal na vyrovnávajúci gól dvojbodového Smejkala. K druhej výhre Česka na turnaji prispeli gólmi aj dvojbodový Stránský, Lakatoš a Mašin, ktorý upravil výsledok strelou do prázdnej brány. V nej predtým dlho držal Bielorusov v hre Kulbakov, ktorý čelil 49 strelám. Vaněčka z 24 striel prekonali dvojbodový Falkovski, Šarangovič a Gončarov. Pri všetkých góloch asistoval Karaban. Michal Špaček nazbieral dve prihrávky.

Vadim Malinowskij, útočník Bieloruska: „Dnes to bol pre nás naozaj dobrý zápas. Myslím si, že dve prvé tretiny sme nehrali zle. Po druhej sme si už mysleli, že to vyhráme. Bola to však chyba, pretože sa nekoncentrovali naplno na tretiu tretinu. Preto sme dnes prehrali.“

Michal Špaček, útočník Česka: „Tréner po druhej tretine zvýšil v kabíne hlas a potom sme začali hrať lepšie. Mali sme dostatok šťastia a vyhrali sme.“

David Pastrňák, útočník Česka: „V tretej tretine sme sa vrátili do zápasu a myslím si, že sme hrali ako tím. Otočili sme zápas. Sú to pre nás dôležité body.“

Pozri aj: MSJ 2016: Slovensko začalo nádejne, nakoniec Fínsku podľahlo 3:8