Oilers našli recept na Bobrovského. Florida však našla odpoveď

Edmonton sa v pondelok pokúsil v druhom zápase finále Stanleyho pohára odpovedať na víťazný vstup Floridy do série.

Podrobné štatistiky

Sergej Bobrovskij inkasoval prvýkrát vo finále Stanleyho pohára, ale len raz, kým jeho spoluhráči boli odmenení za aktivitu a Florida si výhrou 4:1 zvýšila vedenie v sérii proti Edmontonu na 2:0 na zápasy. Skóre stretnutia otvoril v prvej tretine z prečíslenia Mattias Ekholm. V druhej tretine stav vyrovnal Niko Mikkola, v tretej tretine sa do čierneho dvakrát trafil Evan Rodrigues a do prázdnej brány Aaron Ekblad. Anton Lundell dvakrát asistoval a Bobrovskij urobil 18 zákrokov. V prvých dvoch tretinách pritom čelil len siedmim strelám. Jeho náprotivok, Stuart Skinner, kryl 24 z 27 striel. Hosťujúci Warren Foegele nedohral zápas po faule kolenom z prvej tretiny, domáci kapitán Aleksander Barkov odišiel v tretej tretine do šatne po tom, čo lakťom do tváre zasiahol Leon Draisaitl. Duel pre zranenie nedohral ani hosťujúci Darnell Nurse po bodyčeku Rodriguesa. Séria sa teraz presťahuje do Edmontonu, kde sa jej tretí zápas odohrá vo štvrtok.

Víťazný gól:

Na rozdiel od úvodného zápasu boli v prvej tretine aktívnejší domáci, ale podobne ako v ňom, aj teraz aktivita ku gólom neviedla. Panthers sa od siedmej minúty museli brániť po podrazení Bennetta a následne dostali príležitosť hrať v presile po faule kolenom Foegeleho na koleno Luostarinena, za ktorý okrem väčšieho trestu dostal vinník aj trest do konca zápasu. Väčšie šance neprichádzali a po podrazení Ekman-Larssona sa hralo so štyrmi hráčmi na oboch stranách. V 12. minúte vyslala McDavid do prečíslenia Ekholma, ktorý namiesto prihrávky zvolil strelu. Išlo vôbec o prvú strelu Oilers na bránu a skončila gólom. Okamžite mohol zareagovať Montour, ale trafil brvno odkrytej brány. V poslednej minúte sa nechal vylúčiť Bouchard, ktorý zbytočne nadvihol lakeť do tváre Tkachuka.

Presilovka Panthers skončila v druhej tretine o čosi skôr, pretože za hákovanie putoval na trestnú lavicu Tkachuk. Aj v tejto dvadsaťminútovke pokračovala zrejmá prevaha Floridy a v 30. minúte konečne priniesla svoje ovocie. Mikkola strelou spoza kruhov po zadovke Lundela pri rýchlom protiútoku vyrovnal na 1:1. Tlak domácich pokračoval aj po góle a Skinner musel podržať svoj tím aj pri väčších šanciach Tkachuka a Montoura. V 34. minúte podrazil Verhaeghe McDavida, ale nebezpečná presilovka nepriniesla obnovenie vedenia Oilers. Krátko na to si ju zahrala aj Florida, ale až na šancu Bennetta toho veľa nepriniesla.

V štvrtej minúte tretej minúte zavŕšil obrat domácich Rodrigues, ktorý uspel presne mierenou strelou z ľavého kruhu do vinkla Skinnerov brány. V strede tretiny bol za hrubosť vylúčený Draisaitl, ktorý trafil lakťom tvár Barkova. Krátko pred koncom početnej prevahy zvýšil vedenie Panthers Rodrigues, ktorý tentoraz usmernil do brány centrovanú prihrávku Lundella. V 54. minúte došlo k potýčke, po ktorej sa hralo vo štvorici na každej strane. Počas tohto obdobie sa McDavid rútil na brankára, ale Tkachuk ho rozhodil a nezakončil ideálne. Šesť minút pred koncom odvolali hostia brankára a o minútu neskôr ich potešilo vylúčenie Ekman-Larssona, ktorý vyhodil puk mimo hraciu plochu. Domáci sa dobre bránili a krátko po návrate vylúčeného obrancu sa im podarilo zasadiť definitívny úder – do prázdnej brány sa zo stredného pásma trafil Ekblad. Záver priniesol ešte potýčku, ale po hokejovej stránke sa už nič podstatné neudialo.

Sergej Bobrovskij
Stuart Skinner
59:56 18/19 56:19 24/27
Anthony Stolarz
Calvin Pickard
- - - -

Tím, ktorý vedie vo finále 2:0 na zápasy, získa Stanleyho pohár v 86,3 % prípadov. ... Bobrovskij je siedmym brankárom, ktorý v modernej ére NHL (od 1943/44) inkasoval v prvých dvoch zápasoch finále jeden alebo menej gólov. Neinkasovali v nich len Chris Osgood, Martin Brodeur a Frank McCool. ... Florida vyhrala siedmy zápas v tohtoročnom play-off, v ktorom prehrávala. ... Po prvýkrát od roku 1998 sa stalo, že každý z tímov skóroval zo svojej prvej strely v prvých dvoch dueloch finále. ... Rodrigues je 10. hráčom v ére po expanzii (od roku 1968) s troma gólmi v prvých dvoch zápasoch finále v kariére. Len Jake Guentzel skóroval v každom z prvých troch duelov. ... McDavid zaznamenal svoju 27. asistenciu v tohtoročnom play-off. Viac ich v jednom play-off nazbierali len Wayna Gretzky (3x, najviac: 31, 1988) a Mario Lemieux (28, 1991). Z aktívnych hráčov vyrovnal Nikitu Kučerova (2020).

Hviezdy duelu: 1. E. Rodrigues (FLA), 2. A. Lundell (FLA), 3. S. Bobrovskij (FLA)

Evan Rodrigues, útočník Panthers: „Je to špeciálne. Pokúsime sa zostať v okamihu. Pre náš tím sú to dve dôležité víťazstvá, ale myslím si, že už sme otočili list a pripravujeme sa na zápas číslo tri.“

Aaron Ekblad, obranca Panthers: „Bola to šesťčlenná práca proti najlepším hráčom sveta.“

Kris Knoblauch, tréner Oilers: „Myslím si, že sme sem prišli a hrali dostatočne dobre na to, aby to bolo po dvoch zápasoch nerozhodné. Nie vždy to tak však je.“

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Vraj to je ťažké. Má to byť ťažké. Neviem sa dočkať, ako uvidím, z čoho sa naše mužstvo skladá.“